
Випускний клас 2025 року в Міжнародній українській школі у Литві, місто Шяуляй | зображення: Міжнародна українська школа
Міжнародна українська школа (МУШ) у Литві відзначила свій четвертий випуск, що стало важливою подією для української діаспори. Святкові заходи пройшли в п'яти філіях школи — у Вільнюсі, Каунасі, Клайпеді, Шяуляї та Паневежисі. Випускники з емоціями та гордістю закрили останню главу свого шкільного життя, зберігаючи в серці найцінніше: дружбу, знання та незламну віру в себе.
Красномовна статистика розвитку школи демонструє її стрімке зростання: у 2022 році МУШ Литви випустила лише двох учнів (одного з 9-го класу та одну з 11-го), у 2023 році -- 83 випускники 9-х класів і 81 випускник 11-х класів, у 2024 році -- 243 випускники 9-х класів і 168 випускників 11-х класів, а у 2025 році -- 199 випускників 9-х класів і 190 випускників 11-х класів. Ці цифри свідчать про зростаючу довіру до школи та її важливу роль у забезпеченні якісної освіти для українських дітей за кордоном.
Свято, наповнене емоціями, гордістю та зворушливими моментами, стало яскравим символом єдності української громади в Литві. Учасники урочистих заходів на всіх філіях виконували гімни України та Литви, вшановуючи хвилиною мовчання пам'ять тих українських героїв, які пожертвували своїм життям за незалежність батьківщини. Музичні виступи, щирі промови, вручення дипломів, букети квітів, сльози радості та усмішки – все це злилося в одне велике "дякую" школі, яка стала для багатьох учнів другою домівкою.
З привітальними словами до випускників виступили керівники навчального закладу, куратори атестаційного процесу, класні керівники, батьки, а також литовські гості — представники місцевої влади, депутати литовського Сейму та почесні особи з різних міст Литви та України. Кожен випускний вечір мав свої унікальні моменти. Наприклад, у Вільнюсі учні виконали зворушливий вальс на Європейській площі біля міської ради, проходячи під рушниками, які з любов'ю тримали їхні вчителі та матері. Ця процесія стала символом вдячності, сили та надії на майбутнє.
Цей випуск -- не лише кінець одного етапу, а початок нової дороги. Випускники МУШ Литви, зберігаючи українську ідентичність, впевнено крокують у доросле життя, готові підкорювати нові вершини. "Віримо, що наші випускники підкорять світ, залишаючись в серці українцями, де б вони не були", -- зазначила директор Міжнародної української школи Олена Внуковська.
Ірина Смоляр, вчителька історії та класний керівник 11-В класу Української Міжнародної школи у Вільнюсі, розповіла про святкування четвертого випуску: "Цього року ми з радістю відзначали випуск наших учнів у святковій залі столичного муніципалітету. Наші талановиті та щасливі учні отримали свої атестати, а на Європейській площі вони станцювали граційний та романтичний вальс, прощаючись зі школою. Вчителі й батьки разом з дітьми виконували українські пісні, створюючи особливу атмосферу свята. Згідно з традицією, батьки простягнули рушники, під якими проходили випускники, отримуючи батьківські благословення перед початком нового етапу життя. Учасники свята смакували короваями, які приготувала наша колега пані Марія Шеремета. В ці зворушливі миті відчувається єдність та підтримка української громади за кордоном. Це надає сил і впевненості, що ми не самотні, і що навіть попри всі випробування, з якими стикаються діти, вони залишаються щасливими. Це надихає нас витримувати всі труднощі, незалежно від того, де ми знаходимося, під час війни".
Ростислав Сумароков, цьогорічний випускник Міжнародної Української школи Литви у Вільнюсі, поділився своїми враженнями: "Моє навчання в цій школі стало важливим етапом у моєму житті. Завдяки їй я зміг зберегти зв'язок із рідною мовою та культурою, а також знайшов чудових друзів і вчителів, які завжди були поруч. Випускний вечір був емоційно насиченим — зі сміхом, сльозами радості та вдячності за незабутні три роки. Ця школа стала моїм другим домом, і я завжди берегтиму спогади про цей період. Особливо хочу висловити вдячність своїм педагогам, зокрема вчителю французької мови пану Ніколя Місталю та директору пані Олені Внуковській. Завдяки вам мої мрії починають здійснюватися!"
Оксана Воронецька, заступник директора з навчально-методичної роботи МУШ Литви та координатор у Державному ліцеї "Міжнародна українська школа", зазначила: "Учні нашої школи мають виняткову можливість отримувати освіту в п'ятиденному українському форматі навіть за межами рідної країни, незважаючи на війну. Проте, навчання не завжди проходить легко: хоча діти перебувають у комфортних умовах, їхній досвід війни (який у кожного свій, включаючи переживання окупації та свідчення жахливих злочинів) дає про себе знати. Ми всі, як учні, так і викладачі, живемо з травмою, що, безумовно, впливає на якість навчання. Проте, незважаючи на всі труднощі, діти здобувають знання, закінчують школу, вступають до університетів, працюють і прагнуть кращого майбутнього, з надією на повернення до України. Щодо рівня знань, то в останній рік ми спостерігаємо позитивну динаміку: понад 40% учнів досягли достатнього та високого рівня знань. Я вважаю, що це відбувається завдяки тому, що учні відчувають себе в 'тихій гавані', де їх підтримують і прагнуть найкращого для них".
Вікторія Куруоглу, заступник директора з неформальної освіти МУШ Литви, звернулася до випускників: "Шановні діти-випускники! Пишаюся кожним з вас! Ви пройшли важливий етап, виросли, подорослішали, зміцніли душею. Попереду -- нові вершини, мрії та можливості. Нехай дорога буде світлою, а серце завжди пам'ятає, з чого все починалося. Обіймаю кожного -- з любов'ю і вірою у ваше прекрасне майбутнє!"
Олена Внуковська, керівниця Міжнародної української школи в Литві, підкреслила: "Випускні урочистості були надзвичайно емоційними. Учні висловлювали подяку своїм батькам та вчителям, а також вшанували хвилиною мовчання всіх, хто боронив наше життя. В останньому шкільному вальсі діти кружляли, серед море усмішок можна було побачити й сльози на очах. Навіть дідусі та бабусі з України приїхали, щоб розділити цей важливий момент зі своїми онуками-випускниками. За ці три роки школа досягла значних успіхів у навчанні. Учні успішно пройшли атестацію та виконали НМТ, і Міжнародна українська школа Литви стала яскравим прикладом для інших українських навчальних закладів за кордоном, демонструючи, як можна поєднувати збереження національних традицій з інтеграцією в нове суспільство. Одну з випускних церемоній ми провели в стилі вручення освітянського 'Оскара', де учні створили чудові фільми та репортажі про своє шкільне життя. У Вільнюсі випускники танцювали вальс на Європейській площі біля міської ради. Ми щиро вдячні Литві за можливість жити, працювати і мати нашу школу. Випускний — це результат зусиль наших педагогів. Я дуже вражена нашою командою. Окрім навчальної програми, у нас є розвинена виховна діяльність, що є нашим великим досягненням. Цього року ми першими за кордоном запровадили викладання предмета 'Захист України' і провели традиційний патріотичний захід 'Джура'. Наразі працюють пришкільні табори, і щодня до нас приєднуються нові учні – з України, Польщі та інших країн. Ми приймаємо всіх, адже МУШ Литви прагне забезпечити українським дітям якісну освіту під час війни за кордоном, допомагаючи їм зберегти українську ідентичність і розвивати майбутнє України."
Олександра Кіріна, проректор з індивідуального та дистанційного навчання приватного вищого навчального закладу "Європейський університет" у Києві, висловила свої враження як почесний гість випускного вечора в Міжнародній українській школі Литви, що відбувся у Вільнюсі та Каунасі. Вона зазначила: "Цей випускний став справжнім святом, наповненим щирими емоціями, гордістю та надією на майбутнє, що залишило незабутній слід у серцях усіх присутніх. Особливо зворушливими стали прощання з учнями, які з впевненістю вирушають у доросле життя. Від імені Європейського університету хочу щиро подякувати за можливість бути частиною цієї значущої події і запрошую ваших випускників до нашого навчального закладу, де вони зможуть реалізувати свій потенціал. Ми віримо в силу української молоді і з нетерпінням чекаємо на нові зустрічі в стінах нашого університету".
Ці урочисті заходи стали не лише символом завершення навчання в школі, але й яскравим прикладом стійкості, єдності та надії на майбутнє. МУШ Литви продовжує виконувати свою важливу місію — надавати якісну освіту, підтримувати українську культурну ідентичність та допомагати дітям, які через війну опинилися далеко від рідної землі. У 2025 році школа також впровадила нові програми, серед яких викладання курсу "Захист України" та патріотична гра "Джура", що стали особливим досвідом для українських навчальних закладів за кордоном.
Міжнародна українська школа в Литві, яка була заснована у 2022 році, сьогодні налічує п’ять відділень та продовжує активне розширення у відповідь на потреби українських родин. Згідно з інформацією Міністерства освіти і науки України, ця школа координує освітні хаби за межами країни та пропонує дистанційне і екстернатне навчання за українськими освітніми програмами, видаючи офіційні документи державного зразка. Установа стала яскравим прикладом успішної інтеграції українських традицій та адаптації до нових умов, залишаючись важливим осередком української культури на території Литви.
#Київ #Річ Посполита #Учитель #Україна #Емоції #Українська мова #Школа #Українці #Міністерство освіти і науки України #Вищий навчальний заклад #Знання #Українська культура #Ліцей #Патріотизм #Литва #Проректор #Французька мова #Місцеве самоврядування #Сервусе. #Романтизм #Вільнюс #Українські народні пісні #Гімн #Каунас #Клайпеда #Шяуляй #Сейм #Проголошення незалежності України 1991 #Паневежис #Провінція Мус #Європейська площа #Вікторія, Британська Колумбія