
Євген Демківський - журналіст Mezha.Media та захоплений гік. Мій фокус - технології, кіно та ігри, з особливим захопленням до останніх.
У Великій Британії розпочався п'ятирічний науковий проект під назвою Synthetic Human Genome (SynHG), в рамках якого вчені мають намір синтезувати значні ділянки людського ДНК у лабораторних умовах. Про це повідомляє The Guardian.
Метою дослідження є глибше розуміння функціонування геному та закладення основи для нових методів лікування складних захворювань, включно з автоімунними хворобами та вірусними ураженнями органів.
Проєкт очолює професор Джейсон Чин з Лабораторії молекулярної біології (LMB), яка належить Медичній дослідницькій раді в Кембриджі. У команду також входять вчені з університетів Кембриджа, Кента, Манчестера, Оксфорда та Імперського коледжу в Лондоні. На першому етапі планується синтез окремих фрагментів хромосом, які будуть впроваджені в людські клітини шкіри для вивчення їхньої поведінки.
Це перша масштабна спроба переписати людський геном у напрямку "знизу догори" -- від молекули до клітини. Попередній досвід синтезу повного геному кишкової палички (E. coli) дав змогу команді Чина підготуватися до роботи з геномом людини, який майже в тисячу разів більший -- понад 3 мільярди пар основ.
Дослідники акцентують свою увагу на так званій "темній матерії геному" — сегментах ДНК, функції яких ще не повністю розкриті. Вивчення цих ділянок може пролити світло на механізми регуляції генів, епігенетичні процеси та розвиток спадкових хвороб.
Паралельно з науковою групою працюватиме й етична група на чолі з професоркою Джой Чжан з університету Кента. Вона вивчатиме соціальні наслідки й потенційні ризики дослідження. Серед таких питань -- побоювання щодо використання технологій у створенні "дизайнерських дітей" або модифікованих організмів для побутових чи промислових цілей.
#Гардіан #Університет #Сполучене Королівство #Організм #Шкіра #Етика #Молекулярна біологія #Кембридж #Оксфордський університет #Вірус #Клітина (біологія) #Молекула #Джин. #Хімічний синтез #Імперський коледж Лондона #Геном #ДНК #Темна матерія #Кишкова паличка #Манчестер #Спадкове захворювання #Основна пара #Хромосома