В Туреччині до тюремного ув'язнення засудили головного опонента Ердогана – мера Стамбула.

Незалежні спостерігачі попереджають, що Туреччині загрожує серйозний відкат від демократії.

Головного політичного суперника президента Туреччини Ердогана мера Стамбула Екрема Імамоглу засудили до одного року і восьми місяців позбавлення волі. Його звинуватили в "погрозах" на адресу головного прокурора Стамбула.

Цей вирок не обмежує Імамоглу у здійсненні політичних активностей, що могло б суттєво послабити його головного політичного опонента, президента Реджепа Таїпа Ердогана. У Туреччині, якщо термін покарання складає до двох років, це не заважає продовжувати політичну діяльність, але у випадку, якщо термін перевищує два роки, існує ризик накладення політичної заборони.

Судове рішення не передбачає негайного взяття під варту. У Туреччині такі вироки (терміном до двох років), як правило, замінюються штрафами або відкладаються. Сам Імамоглу відкидає звинувачення і називає процес політично мотивованим. Він уже перебуває в ув'язненні з березня в іншій справі, і очікується, що подасть апеляцію. До її розгляду вирок не набуде чинності.

Судовий процес проти мера Стамбула продовжується, і його чекають нові слухання, які можуть призвести до обмеження його політичної діяльності. У 2022 році Імамоглу був визнаний винним у приниженні членів виборчої комісії та отримав покарання у вигляді двох років і семи місяців позбавлення волі. Зараз ця справа перебуває на розгляді в апеляційному суді. Якщо вирок буде підтверджено, він може втратити свою посаду.

Мер спростував обвинувальні висловлювання та звинуватив судову систему держави в її політичній упередженості.

Імамоглу, який є одним з потенційних кандидатів на президентську посаду, продовжує відігравати важливу роль у турецькій опозиції. Судові процеси проти нього можуть мати значний вплив на політичну ситуацію в Туреччині в найближчому майбутньому.

Від початку року турецька опозиція виявилася втягнутою в судовий процес, кульмінацією якого став попередній арешт Імамоглу в березні за звинуваченням у корупції -- за кілька днів до його оголошення про висунення кандидатури на посаду президента. Напередодні влада поставила під сумнів його кандидатуру, позбавивши мера університетського диплома, необхідного для участі у виборах на найвищу політичну посаду в країні.

Перед арештом Імамоглу сприймався як серйозна загроза режиму Ердогана. На початку минулого року 55-річний політик, який представляє основну опозиційну Республіканську народну партію (НРП), зміцнив своє вплив у найбільшому місті Туреччини, перемігши кандидата, якого висунув президент.

З того часу прокуратура пред'явила обвинувачення багатьом опозиційним мерам у корупційних діяннях, що в результаті призвело до відсторонення кількох із них від виконання обов’язків, а інших – до арешту.

Представники НРП висловили свою критику щодо репресій, зазначаючи, що політично зумовлені дії та незалежні спостерігачі сигналізують про можливий істотний відступ Туреччини від демократичних принципів. При цьому уряд підкреслює важливість автономії судової влади від виконавчих органів.

За цими справами пильно стежать іноземні інвестори, які намагаються оцінити політичну нестабільність у країні, яка, за словами голови НРП Озеля, ризикує стати автократією. Інвестори позбулися ліри та інших турецьких активів після арешту Імамоглу, що призвело до підвищення відсоткових ставок Центробанку і виділення понад 50 мільярдів доларів з резервів на захист валюти.

Спікер Європейської Комісії Гійом Мерсьє підкреслив, що затримання мера Стамбула Екрема Імамоглу та учасників протестів "поставило під сумнів, наскільки Туреччина дотримується своїх історичних демократичних принципів".

Лідера відомої опозиційної партії Екрема Імамоглу затримали за обвинуваченнями у корупційних схемах, внаслідок чого він було усунено з посади мера Стамбула. Внаслідок цих подій у країні спалахнули численні протести, супроводжувані арештами.

"Як учасник Ради Європи та претендент на членство в ЄС, Туреччина зобов'язана відстоювати демократичні принципи. Права обраних представників, а також право на мирний протест повинні бути невід'ємно захищені," -- зазначив Мерсьє.

#Університет #Президент (державна посада) #Арештуйте. #Мер #Туреччина #Валюта #Демократія #Європейський Союз #Репресії #Опозиція (політика) #Прокуратура #Політик #Прокурор. #Корупція #Інвестор #Офіційний #Європейська комісія #Справедливість #Ув'язнення #Судова система #Рада Європи #Стамбул #Апеляція #Президент Туреччини #Реджеп Таїп Ердоган #Судове рішення (закон)

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
Дослідження вказує на те, що хакери з Китаю активізували свої кібератаки на тайванську напівпровідникову промисловість.
В Туреччині до тюремного ув'язнення засудили головного опонента Ердогана – мера Стамбула.
Справу Епштейна може бути важко ігнорувати, адже вона ризикує затягнути за собою президентство Трампа: розслідування лише посилило розбіжності серед прихильників MAGA.
Теги