
Декілька країн продовжують підтримувати українців, в той час як інші зменшили обсяги своєї допомоги.
Від початку повномасштабної війни мільйони українців виїхали за кордон. Найбільше біженців прийняли Німеччина і Польща, вони з початку 2022 року і досі лідирують серед інших держав. Однак до 2025 року стало зрозуміло, що влада деяких країн переглядає своє ставлення до допомоги українцям - наприклад, у Норвегії заявили, що більше не будуть автоматично надавати притулок жителям 14 областей України.
Де найбільша допомога для біженців з України зараз і куди ще можна виїхати - далі в матеріалі.
Німеччина продовжує бути державою, що забезпечує українців найвищими соціальними виплатами, відомими як Bürgergeld. Цей вид фінансової підтримки не має фіксованої суми, адже вона визначається індивідуально, враховуючи категорію, до якої належить заявник.
У 2025 році цифри будуть такими:
Важливо розуміти, що виплати можуть підсумовуватися, тобто якщо до країни приїхала молода самотня мама з дитиною, то вона отримає свою допомогу - 563 євро і допомогу, яку призначать її синові чи доньці залежно від віку.
З початку 2025 року уряд Німеччини оголосив про запровадження нових умов для українських біженців. Відтепер, якщо особа відмовиться від запропонованої соціальними службами роботи, її фінансова допомога може бути знижена на 30% протягом тримісячного терміну.
На кінець 2024 року Швеція активно працює над розширенням допомоги для українських біженців, впроваджуючи нову програму. В даний час особи, які втекли до Швеції внаслідок війни в Україні, отримують по 71 крон на день на кожного. Однак уряд розробляє законопроєкт, який має на меті підвищити рівень матеріальної підтримки.
Ця ініціатива, в першу чергу, орієнтована на українців, які мають намір залишитися в Швеції. Відповідно до запропонованого законопроекту, для реєстрації в Національному реєстрі достатньо буде прожити в країні один рік замість трьох. Це дозволить отримувати 308 крон на день замість 71, оформити ідентифікаційний номер, а також забезпечить право на допомогу в пошуку роботи та вивченні мови, що, в свою чергу, спростить доступ до медичних програм.
З 2023 року в Іспанії більше не існує поняття "допомога для українських біженців" - держава практично не надає підтримки тим, хто втік від війни. Хоча іноді реалізуються певні локальні ініціативи для допомоги найбільш вразливим групам населення, наприклад, можна подати заявку на отримання фінансової допомоги для малозабезпечених, яка варіюється від 500 до 800 євро для одиноких дорослих і від 1200 до 2000 євро для сімей з дітьми.
Червоний Хрест та різні благодійні організації забезпечують українців проживанням у хостелах на термін до півтора року. У деяких іспанських регіонах існує можливість отримати фінансову підтримку для оплати житла. Хоча соціальна підтримка в Іспанії не така значна, як, наприклад, у Німеччині, українці з тимчасовим захистом можуть подорожувати до інших країн, зберігаючи при цьому свої соціальні переваги.
Польща, подібно до Німеччини, прийняла значну кількість українських біженців. За даними на 2025 рік, різні джерела вказують на майже мільйон осіб. З 1 січня цього року розмір соціальних виплат в країні був підвищений і тепер становить від 950 до 1679 злотих на особу. Українці, які мають дітей, можуть отримувати соціальну допомогу в розмірі 800 злотих на кожну дитину, проте деякі українські громадяни можуть втратити це право.
Підтримка для біженців з інвалідністю є значною, коливаючись від 600 до 4000 злотих в залежності від висновків МСЕК та категорії. Проте це не є єдиною фінансовою допомогою — особи з інвалідністю також мають можливість отримати пенсію в розмірі 1588 злотих.
Учні, що виїхали з України до Польщі разом з батьками, рятуючись від конфлікту, отримують щорічно 300 злотих від польського уряду. Ці кошти можуть бути використані для придбання канцелярських товарів, рюкзаків та інших шкільних приладь.
Максимальний розмір допомоги, на яку можуть розраховувати українці в Нідерландах - це 242 євро. Суми різні залежно від категорії, під яку потрапляє заявник, але держава точно забезпечить людину виплатою в розмірі 63 євро, якщо біженець живе в притулку. Ці гроші можна витратити на одяг.
Для осіб, які проживають у прийомних сім'ях, встановлені більш значні виплати - таким біженцям надаватимуть 81 євро, які вони зможуть використовувати на власний розсуд. Слід зазначити, що будь-яка форма підтримки є доступною лише в тому випадку, якщо людина не має своїх фінансових ресурсів через безробіття.
Зазначені вище суми є найнижчою допомогою для біженців, проте можливі й інші варіанти компенсацій:
Для українських сімей, які мають дітей, встановлено спеціальні суми виплат. Якщо ви разом із дитиною, то отримаєте по 200 євро; якщо вас троє - по 161 євро; а якщо четверо і більше - по 140 євро. Нідерландський уряд вважає, що ці кошти призначені для покриття витрат на їжу.
Чеська республіка встановила свої правила розрахунку виплат для українських біженців. Так, розмір компенсації, яку ви отримаєте, залежить від дати звернення. Щойно біженець отримав статус тимчасового захисту, він має право подати прохання на виплати. Це може статися в період сто п'ятдесят днів з моменту набуття необхідного статусу, тобто з першого до п'ятого місяця, або пізніше - з шостого місяця.
Підтримка для біженців, які звернулися в період з 1 до 5 місяців після отримання статусу тимчасового захисту:
Також виплати належать і особам з інвалідністю. Дорослі можуть розраховувати на 7290 крон, а діти на 5235 крон.
Якщо ви хочете оформити виплати після закінчення 150 днів з моменту отримання статусу тимчасового захисту, то суми матеріальної допомоги будуть вже іншими:
Так само, як і в період з січня по травень, ті, хто звернувся за допомогою пізніше, мають право на фінансову підтримку для людей з інвалідністю. Для дорослих передбачено виплату в розмірі 7290 крон, а для дітей – 5235 крон.
Крім фінансової допомоги, чеська влада допомагає біженцям із житлом. Перші три місяці українцям оплачують квартиру, поки людина шукає роботу й освоюється в країні.
З 2025 року уряд країни змінив свою політику щодо виплат і зменшив їх розмір, щоб зменшити фінансовий тягар на місцеві бюджети. Відтепер фінансова підтримка для українських біженців у Норвегії становить 564 євро на одну дорослу особу. Ці кошти доступні лише тим українцям, які проживають у державних притулках для біженців; якщо ви обрали переїзд до приватного житла, на цю допомогу розраховувати не варто.
З 2025 року в Норвегії більше не надаватимуть матеріальну підтримку біженцям, які мають домашніх тварин — розміститися в притулку з собакою або котом стане неможливим. Крім того, молодь віком від 19 до 24 років підпадатиме під обмеження на отримання стоматологічних послуг: безкоштовне лікування зубів буде доступне лише тим, хто прожив у країні не менше 5 років.
Проте не всі українці можуть отримати ці переваги - для жителів 14 областей України статус тимчасового захисту та виплата допомоги з 2025 року виявляються недоступними.
#Норвегія #Чеська Республіка #Польща #Бойові дії #Школа #Біженець #Німеччина #Українці #Бюджет #Держава (політичний устрій) #Суми #Швеція #Іспанія #Нідерланди #Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця #Інвалідність #Євро #Благодійна організація #Українське громадянство #Пенсія #Стоматологія #Польське золото #Шведська крона