
Українська баскетбольна федерація
Завтра, 12 липня, в Греції розпочнеться чемпіонат Європи U-20 з баскетболу. Цей турнір привертає особливу увагу українських фанов, адже в цій віковій групі "синьо-жовті" змагатимуться в елітному дивізіоні, на відміну від команд U-16, U-18 та дорослої збірної.
"Чемпіон" детально розповідає про склад збірної України, тренерський штаб, суперників та формат турніру.
Основним викликом для української молодіжної команди є забезпечення своєї присутності в Дивізіоні А, фінішувавши не нижче 14-го місця. Якщо вдасться досягти кращих результатів, будемо лише вдячні.
У прагненні досягти успіху змагатимуться як учасники української Суперліги, так і футболісти з європейських команд. Тим часом, кілька тижнів тому Лука Лохманчук приєднався до Patrick School зі Сполучених Штатів.
Захисники: Рафаель Колаволе (Легія, Польща), Ілля Ліщина (Дніпро), Єгор Сушкін (Київ-Баскет), Ілля Упир (Черкаські Мавпи), Андрій Бутко (SBA, Іспанія) Захисники: Рафаель Колаволе (Легія, Польща), Ілля Ліщина (Дніпро), Єгор Сушкін (Київ-Баскет), Ілля Упир (Черкаські Мавпи), Андрій Бутко (SBA, Іспанія)
Форварди: Артем Романиця (Валмієра, Латвія), Лука Лохманчук (Patrick School, США), Андрій Ситар (Естудіантес, Іспанія), Віталій Кузнецов (Оменья, Італія)
Центрові: Максим Кличко (Монако, Франція), Десмонд Яму (Баварія, Німеччина), Данііл Сипало (Дніпро, Україна)
Лука - син легендарного українського баскетболіста Олександра Лохманчука - має стати одним із лідерів команди. Під час підготовки він зламав вказівний палець, однак тренерський штаб вирішив не виключати його зі складу.
"Ми продовжуємо вірити та сподіватися на те, що Лука Лохманчук зможе повернутися. Лікарі активно займаються його вказівним пальцем на правій руці. Лука вирушає з командою до Іракліону, але його шанси на участь у матчах становлять 50 на 50. Лікарі докладають всіх зусиль", - поділився Валерій Плеханов за три дні до початку турніру.
Серйозні сподівання покладені на двох "великих" гравців: Данила Сипала та Десмонда Яму. Перший отримує солідні хвилини в Суперлізі за Дніпро, інший -- другий сезон поспіль стартовий виконавець дубля Баварії.
Допомогу команді надасть Максим Кличко. Минулого року він успішно виконував роль рім-протектора, середній показник блок-шотів становив 1,6 за 16 хвилин на майданчику в матчах дивізіону В. Також він показав непогані результати у Франції, граючи за молодіжну команду Монако, де його середній показник блок-шотів складав 0,8 за 14 хвилин. Його зріст (216 см) і розмах рук надають йому значну перевагу в захисті. Однак слід зазначити, що з збільшенням ігрового часу його ефективність помітно знижується.
Велика відповідальність ляже на плечі Єгора Сушкіна. У травні він відсвяткував своє 19-річчя, тож це далеко не фінальний його виступ у складі команди U-20.
Попри свій вік, Сушкін демонстрував вражаючі результати у Суперлізі: 14,1 очка, 3,2 підбирання та 3,1 передачі за 29 хвилин гри. Ця статистика заслуговує на гордість. Не випадково саме Єгор був удостоєний титулу "Найкращого молодого гравця" чемпіонату.
Також цікаво буде спостерігати за Артемом Романицею. В підготовчих спарингах 18-річний баскетболіст кілька разів виходив у стартовому складі. Особливо яскраво проявив себе у переможному матчі з Грузією (80:74) - Артем набрав 21 очко та вів гру впевнено, як справжній лідер.
53-річний Валерій Плеханов є одним із найвідоміших тренерів українського баскетболу. Значну частину своєї кар'єри він віддав розвитку донецького баскетболу, де й почав свій тренерський шлях у БК Донецьк.
Співпрацював з такими командами, як Дніпро-Азот, Кривбас, Запоріжжя, Харківські Соколи та Будівельник.
Команди під керівництвом Плеханова завжди славилися своєю дисципліною, відданістю справі та надійним захистом. Часто клуби, якими він керував, досягали результатів, що перевершували всі прогнози, навіть маючи обмежене число гравців на лавці запасних і не найпотужніших легіонерів.
Україна - не фаворит турніру, та й навіть у своїй групі ми радше андердоги. Але це чергова нагода для Валерія Миколайовича довести скептикам: із 12 молодих баскетболістів можна зробити одну згуртовану, боєздатну одиницю.
Тренер добре усвідомлює, що юнакам може не вистачати досвіду та самовпевненості.
Жоден з баскетболістів не мав досвіду гри в дивізіоні А на жодному етапі - ні в U-16, ні в U-18. Це їхнє перше серйозне випробування, виклик, який виявляється надзвичайно складним. Це зовсім інший рівень, до якого вони ще не мали доступу, тому певні побоювання цілком зрозумілі.
Важливо усвідомлювати, що вони не виступали на такому рівні. Це можна порівняти з річкою, що впадає в океан – це зовсім різні поняття", - зізнався Плеханов.
Жоден з баскетболістів не мав досвіду гри в дивізіоні А на жодному етапі - ні в U-16, ні в U-18. Це їхнє перше серйозне випробування, виклик, який виявляється надзвичайно складним. Це зовсім інший рівень, до якого вони ще не мали доступу, тому певні побоювання цілком зрозумілі.
Важливо усвідомлювати, що вони не виступали на такому рівні. Це можна порівняти з річкою, що впадає в океан – це зовсім різні поняття", - зізнався Плеханов.
Однак як самі спортсмени, так і тренерський склад розуміють, з якими труднощами їм доведеться зіткнутися. Час прийшов продемонструвати, на що здатні ці три тижні тренувань.
На перший погляд, команда Бельгії може здатися найменш баскетбольною в цій компанії. Проте, в минулому році вона зайняла четверте місце в престижному дивізіоні чемпіонату Європи U-20.
До історичного результату "левів" привів Натан Місса-Діо - найкращий у складі за очками (15,4) та підбираннями (10,6), він проводив на паркеті майже 30 хвилин і заслужено потрапив до символічної п'ятірки турніру.
Цього разу команда Місса-Діо залишиться без підтримки, адже йому вже виповнилося 21. Крім того, відсутній ще один важливий учасник - Кобі Грімонпреза.
Тягнути команду доведеться Адедайо Полету - досвідченому гравцю юнацьких збірних, який пройшов усі етапи від U-16. Ціпкий у захисті, проте нестабільний у кидках, що суттєво зменшує його вплив в атаці.
Команду Бельгії веде 55-річний Жан-Марк Жумін, який має значний досвід тренерської діяльності в бельгійських, нідерландських та швейцарських клубах. Проте його кар'єра гравця видалася ще більш вражаючою: він тричі отримував звання найкращого баскетболіста країни (у 1995, 1997 та 2006 роках) і в сезоні 2001/02 захищав кольори мадридського Реала.
Збірна Німеччини з баскетболу досягла неймовірних висот: бронзова медаль на Євробаскеті-2022, перемога на чемпіонаті світу 2023 року та 4 місце на Олімпіаді. Такі успіхи країна не переживала з епохи Дірка Новіцкі.
А у молодіжної команди справи виглядають інакше. Лідери минулорічного Євробаскету, Якоб Енсмінгер і Еліаш Рапік, вже залишили цю вікову категорію.
Натомість з'явилося свіже покоління з U-18. Торік ця збірна виграла Євро, а зовсім нещодавно стала віцечемпіоном світу серед 19-річних. Проте щоб не перевантажувати молодих, частина героїв світового форуму U-19 на цей турнір не поїде. І це гарна новина для України. Зокрема, не буде Ханнеса Штайнбаха, який на ЧС U-19 набирав 17,3 очка та робив 13,0 підбирань.
Головний тренер команди Крістіан Хелд повністю усвідомлює це:
"Наша основна мета - утриматися в Дивізіоні А. Участь у чемпіонаті світу U-19, безсумнівно, позначилася на нашій команді, адже ми втратили кількох важливих гравців. Усе інше було б проявом самовпевненості. Проте ми підходимо до кожного матчу з рішучістю здобути перемогу", - зазначив головний тренер напередодні старту.
І окремо акцентував увагу на нашій команді:
"Група цікава. Ми можемо виграти всі три матчі, але можемо й усі програти. Тут немає гарантованих перемог, але є реальні шанси. Україна - дуже фізична команда, яка прагне грати у швидкий баскетбол. Думаю, наші шанси з Україною та Бельгією трохи вищі, ніж із Італією", - зізнався він у коментарі місцевій Федерації баскетболу.
Серед німецьких спортсменів відразу ж виділяються два прізвища — Бонга і Шредер. Для тих, хто уважно стежить за подіями, це не є секретом: основними фігурами в складі "дорослої" команди Німеччини є Денніс Шредер та Айзек Бонга. Однак, варто зазначити, що Колін Шредер є тезкою Денніса, тоді як Джошуа – це рідний брат Айзека.
Італійська збірна є головним претендентом у нашій групі. Однак у цій категорії "Скуадра" останні три роки закінчувала змагання лише на дев'ятій позиції. Загалом за 11 останніх турнірів їй вдалося лише один раз зайняти місце вище восьмого - у 2016 році, коли команда фінішувала на п'ятій сходинці.
Однак теперішній склад виглядає досить потужно. Лідером команди є центровий Франческо Феррарі, який вже отримав виклик до національної збірної. Його основний партнер — важкий форвард Леонардо Марагон. Обидва минулого сезону виступали в стартовій п’ятірці "Чівідале" у Серії А2, що є другим за рівнем дивізіоном Італії.
З минулого сезону у команді залишився Давід Торрезані, який виступає в ролі гравця ротації для Тревізо в Серії А. У середньому він проводив на майданчику близько 10 хвилин за гру.
І ще один козир "Скуадри" - тренер Алессандро Россі. Він працює у Тревізо й добре знає Торрезані. Якщо на клубному рівні довіряє - у збірній тим паче. Алісе Ассуй на позиції плеймейкера буде вести італійців.
Італійська команда вразила своїми виступами під час підготовки: з 5 контрольних матчів вони здобули 4 перемоги. Єдине, що їм не вдалося, — це поразка від сербів, які відомі своїми успіхами на рівні молодіжних збірних. Варто також відзначити, що "Скуадра" розгромила Німеччину з вражаючою різницею в 20 очок. Хоча контрольні матчі і офіційні зустрічі — це різні речі, результат все ж залишає позитивне враження.
Молодіжний чемпіонат Європи розпочнеться з групового етапу, в якому 16 команд розподілять на чотири групи. Кожна команда проведе по одному матчі з усіма іншими учасниками свого квартету. Всі команди отримують можливість продовжити боротьбу в плей-оф, де зустрінуться з командами з сусідніх груп. Наприклад, якщо Україна займе перше місце в групі C, її суперником стане команда, що фінішувала четвертою в групі D. Якщо ж команда закріпиться на другій позиції, то вона зустрінеться з третьою командою з іншої групи і так далі.
Переможці плейоф продовжать боротьбу за високі місця, а ті, хто програє, потраплять у нижчу сітку, де розігруватимуть позиції з 9 по 16. Отже, якщо Україна програє в 1/8 фіналу, то змагатиметься за місця з 9 по 16. Якщо команда поступиться в чвертьфіналі, то боротиметься за позиції з 5 по 8. У результаті кожен учасник турніру отримає своє місце від 1 до 16, а три найгірші команди будуть понижені в Дивізіон Б.
#Франція #Лікар #Дніпро #Україна #Польща #Італія #Німеччина #Донецьк #Грузія (країна) #Італійці #Німці #Запоріжжя #Іспанія #Нідерланди #Бельгія #Баскетбол #ФК "Реал Мадрид #Греція #Латвія #Чемпіонат світу з футболу #Тренер (спорт) #Національна збірна України з футболу #Віталій Кличко #Баварія #Серби #Персонал (військові) #Мадрид #Серія A #Чемпіонат Європи з футболу #Федерація баскетболу України #Нагороди Чемпіонату світу з футболу #Монако #Тревізо #Легія (футбольний клуб) #Іракліон #Євробаскет #Українська баскетбольна Суперліга #ФК "Кривбас" Кривий Ріг (1959-2013) #БК Київ-Баскетбол #БК Донецьк #Суперліга #Силовий форвард #Паоло Россі #Чемпіонат Європи УЄФА серед молоді до 21 року #Дірк Новіцкі