Виконувачка обов'язків ректора Київського авіаційного інституту (раніше відомого як Національний авіаційний університет) Ксенія Семенова пояснила причини підвищення вартості навчання у вищих навчальних закладах. Вона на прикладі підпорядкованого їй інституту повідомила, що ціни на навчання коливаються від 25 до майже 60 тисяч гривень. Крім того, студенти мають можливість проживати в гуртожитку, ціна якого становить від 800 до 1500 гривень на місяць.
У своєму пості на Facebook вона зазначила, що ціни на приватні дитячі садки в Києві коливаються від 120 до більш ніж 160 тисяч гривень на рік. Що стосується найдешевших приватних шкіл, то їх вартість починається з 100 000 грн. Семенова висловлює здивування, що українці готові інвестувати значні кошти в приватні навчальні заклади, тоді як вища освіта здається їм дорогою.
"Чому люди готові витрачати 160 тисяч гривень на рік за приватний дитячий садок і пів мільйона на приватну школу, але не готові заплатити 60 тисяч за вищу освіту? Щось тут не так. Якщо ви не пропонуєте конкурентоспроможну якість, а лише знижені ціни, це свідчить про те, що ваш студент не зацікавлений у якості навчання. Він вибере навчальний заклад, де вартість нижча, навіть якщо там не потрібно наполегливо вчитися — адже мета лише отримати диплом. І так, попит на це існує. Поширений аргумент: як можна вимагати оплату за вищу освіту в умовах війни, коли люди зазнали фінансових труднощів? Це справжня маніпуляція." – зазначила керівниця університету.
Вона згадала про ціну навчання в Київському авіаційному інституті.
Вона зазначила, що Міністерство освіти та науки встановило значні ціни на найбільш затребувані спеціальності, де в деяких випадках спостерігається конкуренція навіть на контрактні місця. На думку освітянки, для тих, хто щиро прагне отримати освіту, існує безліч альтернатив. Зокрема:
Семенова також звернула на популярну серед українців думку, що вся молодь виїде до Польщі, щоб здобувати вищу освіту там. Проте, за її словами, у хороших вишах також існує конкурс на вступ та встановлена висока вартість за навчання. Тоді як університети низької якості є будь-де.
"Ідея про те, що держава зобов'язана забезпечити кожного тим, що йому особисто подобається і потрібно, виглядає наївно і дитячо. Адже бюджетні кошти не з'являються з нічого. Щодо масового виїзду людей до Польщі, це точно не зумовлено лише індикативною собівартістю. Відзначимо, що якісні польські університети не приймають всіх підряд. Туди потрапити або непросто, або досить дорого. А заклади, які пропонують легкий доступ до освіти, існують як у нас, так і в Польщі. Тому варто зазначити, що українці не масово вступають до Ягеллонського університету, якщо що", - підкреслила голова НАУ.
Вона також звернулася до ректорів закладів вищої освіти, які бояться піднімати вартість навчання. Освітянка підкреслила, що виші мають катастрофічно малі надходження з бюджетів, з яких навіть не має з чого вкладати в інфраструктуру. Водночас, згідно з опитуванням минулорічних студентів НАУ, визначальним фактором для молоді стала не ціна, а умови навчання, проживання та освітні програми.
Раніше OBOZ.UA повідомляв, що Винницький вказав на причини, чому ціна контрактного навчання підвищиться до 50 тисяч гривень.
#Університет #Київ #Студент #Вища освіта #Українці #Facebook #Ректор (академії) #Міністерство освіти і науки України #Вищий навчальний заклад #Бюджет #Держава (політичний устрій) #Польський народ #Українська гривня #Національний авіаційний університет #Гуртожиток #Ягеллонський університет