(Не)глибоке охолодження

Фото: World Education/OKARD Чоловіку підганяють протез ноги в рамках програми допомоги жертвам тортур USAID під назвою Okard, що надавало фінансову та технічну допомогу Міністерству охорони здоров'я Лаосу в реабілітації та усуненню перешкод для інклюзії пацієнтів.

Ці обмеження також ставлять під загрозу президентську програму Надзвичайної допомоги у боротьбі зі СНІДом, відому як PEPFAR, яка була запроваджена президентом Джорджем Бушем-молодшим і врятувала десятки мільйонів життів. Багато заморожених ініціатив зосереджені на протидії захворюванням і голоду, але навіть програми з безпеки, що фінансуються США, зупиняються, як повідомляє The New York Times. "Відчуття кризи серед гуманітарних організацій по всьому світу зростає... - зазначає видання. - Офіційні особи повідомляють, що організації повинні призупинити практично всі програми, які отримали частину з 70 мільярдів доларів щорічного бюджету допомоги, схваленого Конгресом через двопартійні переговори. Ці програми забезпечують ліки, житло та чисту воду в жахливих умовах і часто ставлять людей перед вибором між життям і смертю... Лідери гуманітарних організацій стверджують, що ніколи не стикалися із такими масштабними і руйнівними директивами, навіть у часи перегляду допомоги попередніми адміністраціями".

Критики рішення Трампа про призупинення іноземної допомоги наголошують на тому, що це може призвести до тривалих негативних наслідків для стратегічних інтересів США, як зазначає NYT. Політики з обох партій вже давно вважають іноземну допомогу важливим інструментом американської впливовості, адже вона дозволяє розширювати американський вплив за межами країни, витрачаючи при цьому набагато менше коштів, ніж на військові потреби. Багато програм розвитку сприяють зміцненню демократії, освіти та захисту прав громадян.

Співробітникам USAID, які займаються проєктами в Україні, також було наказано зупинити свою діяльність. Серед зупинених ініціатив - підтримка навчальних закладів, термінова допомога матерям, вакцинація дітей, програми для реабілітації та інтеграції ветеранів, а також підтримка незалежних медіа та багато іншого.

Детальніше про програми та проєкти, що наразі стикаються з ризиками, ви можете прочитати в нашому аналізі.

Фото: EPA/UPG Президент США Дональд Трамп під час підписання указів, Вашингтон, 20 січня 2025 року.

29 січня суд у столичному окрузі Колумбія ухвалив рішення призупинити дію указу президента США Дональда Трампа, який передбачав замороження виплат неурядовим організаціям у розмірі приблизно 3 трильйони доларів, що були затверджені у вигляді грантів та позик. Позивачі, серед яких були громадські активісти, звернулися до суду, стверджуючи, що дії нового президента суперечать першій поправці до Конституції, що гарантує свободу слова, а також адміністративному законодавству. Суддя Лорен Аліхан врахувала їхні аргументи при ухваленні рішення.

Тимчасове обмеження на виконання указу триватиме до 3 лютого, після чого суд має винести фінальне рішення щодо того, чи може Дональд Трамп призупиняти виплату грантової допомоги.

В адміністрації президента не надали жодних коментарів щодо судового рішення.

Тим часом Держдеп США почав робити винятки зі списку заморожених на 90 днів програм іноземної допомоги. Йдеться про гуманітарну допомогу, яка стосується житла, харчів та ліків, повідомив Голос Америки. Також є певні винятки, які стосуються безпеки - зокрема безпеки співробітників американських установ та місій за кордоном. Групи та організації можуть просити й про інші винятки - потрібно заповнити відповідну форму і обґрунтувати, яким чином той чи інший проєкт зробить Америку сильнішою, розповіла в етері журналістка Голосу Америки Тетяна Ворожко.

Зображення: EPA/UPG Допомога у вигляді продуктів харчування від USAID та Всесвітньої продовольчої програми для жертв повені в Пешаварі, Пакистан. ЯК СТАН РЕЧЕЙ ІЗ ВІЙСЬКОВОЮ ПІДТРИМКОЮ УКРАЇНИ.

Незважаючи на початкові неоднозначні інтерпретації указу Трампа щодо зупинки міжнародної допомоги, військова підтримка України не підпадає під його дію. Цю позицію підкреслив, зокрема, керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко.

"В американській урядовій термінології підтримка України у вигляді озброєння класифікується як допомога в галузі безпеки (security assistance), і, за словами експертів Defence Express, указ Трампа, ймовірно, не вплине на цю категорію. Проте, на їхню думку, дане обмеження може торкнутися інших типів допомоги Україні, таких як фінансування через USAID, включаючи кошти на відновлення інфраструктури, яка постраждала від ворожих нападів."

Кореспондент американського радіо "Голос Америки" Остап Яриш, посилаючись на свої джерела, повідомив з Пентагону, що дві ключові програми з постачання зброї Україні продовжують діяти без змін. "У Пентагоні мені ще раз підтвердили, що нових вказівок щодо припинення цих програм не отримували. Це свідчить про те, що контракти на виробництво озброєння в рамках програми USAI, укладені адміністрацією Байдена, залишаються чинними," - підкреслив Остап Яриш.

Зображення: facebook/Генеральний штаб ЗСУ Військова підтримка від США надходить до ЗСУ. ЯКІ ВИГОДИ ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ, МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ, ОСВІТЯН І СІЛЬСЬКИХ ГРОМАД.

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні виділяє фінансування, нагадує Телеграф, на проєкти у таких сферах:

Підтримка енергетичного сектору (зокрема ініціатива SPARC - оперативне реагування на надзвичайні ситуації в енергетиці через закупівлю необхідних ресурсів), відновлення інфраструктури, медичне обслуговування, допомога аграрному сектору (зокрема фінансування для малих фермерських господарств), реформа державних підприємств, розвиток освіти.

З 24 лютого 2022 року USAID надало Україні гуманітарну допомогу на суму 2,6 мільярда доларів. Крім того, 5 мільярдів доларів було виділено на програми розвитку, а 30 мільярдів доларів отримано у вигляді прямої фінансової підтримки бюджету.

Протягом багатьох років USAID інвестувала в Україну, підтримуючи відновлення навчальних закладів та видавництво підручників, відкриття освітніх центрів, надання медичних послуг і психологічної підтримки. Організація також допомагала українським агровиробникам, сприяла реалізації антикорупційних та євроінтеграційних реформ, ремонтувала тепломережі в Києві та забезпечувала облаштування туалетних приміщень на кордоні.

25 січня українські організації почали отримувати повідомлення від USAID про тимчасове призупинення фінансової підтримки. Це призупинення вже вплинуло на проекти, що надають допомогу ветеранам і ветеранам, а також на ініціативи в сферах медичної реформи, енергетики, а також культурних і медійних програм, інформує Суспільне.

Однією з перших неурядових організацій, яка оголосила про призупинення проектів, що фінансуються USAID, стала VeteranHub, що надає допомогу ветеранам та ветеранок. У коментарі для Суспільного співзасновниця та голова правління Івона Костина зазначила, що організації довелося зупинити, зокрема, лінії підтримки та онлайн-консультації, які обробляли до 1300 запитів щомісяця, а також закрити філію у Вінниці.

Зображення: Суспільне Вінниця - Центр для ветеранів у Вінниці.

Організація "Вільний вибір", що забезпечує психологічну допомогу ветеранам і ветеранкам, оголосила про тимчасове призупинення часткового фінансування своїх програм, які включають психологічні консультації та навчання фахівців у сфері психічного здоров'я.

Агенція надавала підтримку, яка включала постачання їжі, теплого одягу та житла для переселенців, осіб у вразливих ситуаціях та жителів прикордонних районів.

Листи про тимчасову зупинку проєктів на час 90-денного аудиту також отримали міські ради та комунальні підприємства, які співпрацювали з USAID. Великою мірою це зачепило програми з енергоефективності регіонів.

Призупинення фінансування вплине також на програми, що забезпечують доступ до ліків та вакцин, а також на ініціативи з боротьби з туберкульозом і епідемією ВІЛ, реабілітацію та інклюзію, які фінансувались USAID. Проте, у відповідь на запит ВВС Україна, Міністерство охорони здоров'я заявило, що наразі не має інформації щодо припинення проектів USAID у галузі охорони здоров'я.

Видання "Економічна правда" представило список всіх українських установ, як державних, так і недержавних, що отримували фінансування від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

За даними Секретаріату Кабінету Міністрів та сайту USAID, на 31 грудня 2024 в Україні діяли 39 програм USAID, загальний бюджет яких становив 4,28 млрд дол.

Фото: Бріджит Брінк 107 генераторів були передані USAID п'яти населеним пунктам Харківської області

Всі активні програми USAID класифіковані на п'ять основних напрямків, кожен з яких включає в себе окремі проєкти:

Ось альтернативний варіант вашого тексту: Демократія, захист прав людини та управлінські процеси (1,09 млрд доларів); Економічний прогрес (1,15 млрд доларів); Ключова інфраструктура (1,4 млрд доларів); Система охорони здоров'я (381,8 млн доларів); Підтримка в перехідний період та гуманітарна допомога (252 млн доларів).

З повним списком реціпієнтів USAID можна ознайомитися тут.

ЯК ЗА ДОПОМОГОЮ АВТНОМНИХ ЗМІ

Декілька медіа та культурних проєктів також оголосили про тимчасове припинення фінансування. Найбільше це відчули незалежні регіональні медіа, які виживали завдяки грантовій підтримці. Загалом, в Україні USAID підтримувало сотні різноманітних медійних ініціатив, особливо з початку повномасштабного вторгнення, як зазначено в пресрелізі Медіаруху — спільноти, що об'єднує журналістів провідних українських медіа, розслідувачів та експертів медійних НДО. "Грантова підтримка на конкурсній основі отримувалася багатьма українськими громадськими організаціями та медіа, що дало їм змогу відстоювати важливі для суспільства зміни, надавати інформаційну, психологічну та інші види допомоги постраждалим, виявляти корупційні схеми, а також ділитися історіями українців з прифронтових і віддалених територій. Наразі фінансування всіх програм і проєктів призупинено без жодних винятків", - підкреслюється в заяві.

Медіарух закликав міжнародні (іноземні) благодійні фонди і організації підтримки, які працюють в Україні, надати екстрену підтримку українським медіа і громадським організаціям медійної сфери, чия робота і подальше існування опинились під загрозою через втрату інституційного фінансування. Підставити плече незалежним медіа і медійним організаціям, як на національному рівні, так і в своїх регіонах, Медіарух просить також співгромадян і бізнес.

Зображення: Максим Козицький у Telegram

Програми, які впроваджуються за підтримки USAID, відіграють ключову роль у зміцненні демократичних інститутів, розвитку незалежних медіа та активізації громадянського суспільства в Україні. Освітні, наукові, медійні та культурні ініціативи, а також інші важливі проєкти реалізуються у багатьох куточках світу завдяки допомозі USAID. Проте, на жаль, обсяг проблем, з якими зіткнулася Україна та інші країни у зв'язку з припиненням американської підтримки, є значно більшим, ніж це може здаватися на перший погляд, - зазначає Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики.

У Комітеті зазначають, що як американський народ, так і його уряд мають право перевіряти результати наданої допомоги і ухвалювати рішення щодо її продовження. Тим не менш, під час аудиту Україні слід вжити термінових заходів, щоб уникнути дестабілізації важливих процесів у країні, а також спланувати свої подальші дії в цьому напрямку. За інформацією комітету, на рівні парламенту вже розпочато консультації з європейськими партнерами щодо можливого заміщення американської допомоги, принаймні до моменту, поки у Вашингтоні не будуть прийняті остаточні рішення. Проте, враховуючи цю паузу, подальша нормалізація процесів може затягнутися до шести місяців.

Шеф-редакторка видань "Детектор медіа" та голова ГО "Детектор медіа" Наталія Лігачова зазначила на своїй Facebook-сторінці, що призупинено програми підтримки не лише з боку Агентства з міжнародного розвитку. Вона повідомила, що вся фінансова підтримка з державних коштів США буде зупинена до завершення 90-денної аудиторської перевірки, яка має оцінити ефективність та "відповідність зовнішнім інтересам США". Це стосується також таких фондів і організацій, як НЕД, NDI, IREX, а також прямої підтримки з боку Державного департаменту.

#Журналіст #Київ #BBC #Україна #Дональд Трамп #Фермер #Сполучені Штати #Facebook #Ветеран #Збройні сили України #Бюджет #Організація громади #Північна та Південна Америка #Демократія #Інфраструктура #Енергетична галузь #Телеграф #Харківська область #Медикаментозне лікування #Агентство з охорони навколишнього середовища США #Аудит #Медіа (комунікація) #Вашингтон, округ Колумбія #Вінниця #Агентство США з міжнародного розвитку #СНІД #Голос Америки #Джордж Буш-молодший #Фізична реабілітація #The New York Times #Пентагон #Гуманітарна допомога #Колумбія #Пакистан #Лаос

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
Історичні оповіді
"Мертві душі" в університеті: трьох осіб, замішаних у масштабній корупційній схемі в Харкові, постануть перед судом - Новини Весь Харків.
Здобували доходи за рахунок "мертвих душ": у Харкові розпочнеться судовий процес проти працівника університету та його спільників.
Теги