
Експерти давно попереджали, що спроби США налагодити дружні стосунки з агресивною Російською Федерацією - це як намагатися порозумітися з хижаком. У цій ситуації вартість не має значення, адже Росія просто не здатна уникнути конфлікту.
Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп докладає зусиль, щоб віддалити Росію від Китаю, пропонуючи безпрецедентні політичні та, можливо, економічні поступки й преференції. Яскравим підтвердженням цього стала нещодавня позиція США в ООН, висловлена 16 квітня.
Нагадаємо, що нещодавно американські дипломати проголосували проти проукраїнської резолюції A/79/L/75 щодо співпраці між ООН та Радою Європи, приєднавшись до голосування Росії, Білорусі, КНДР та ще п'яти країн. Тим часом, 105 держав висловили свою підтримку цій резолюції.
Документ був розроблений дипломати з Люксембургу та Литви, і його підтримали більше 40 країн, серед яких також присутня Україна.
Серед іншого, у тексті документу йшлося про статус Росії, котру виключили з Ради Європи в березні 2022 року. Також у резолюції згадується агресія РФ проти України.
Представник США в ООН Джонатан Шрієр, обґрунтовуючи актуальну позицію Вашингтона, відзначив, що резолюція "відображає заяви стосовно російсько-українського конфлікту, які Сполучені Штати вважають ненадійними для просування мирного процесу".
"Ми переконані, що стабільне вирішення конфлікту між Росією та Україною є пріоритетним як для країн Ради Європи, так і для Сполучених Штатів. Віримо, що Рада Європи та всі країни-члени ООН активізують свої зусилля для встановлення всебічного та довготривалого миру між Росією та Україною," - підкреслив американський дипломат.
Здається, це той самий випадок, коли дії говорять про справжню позицію набагато гучніше слів. Чому ж США настільки поступливі до агресивної Росії?
Політтехнолог Михайло Шейтельман характеризує цю стратегію Сполучених Штатів як "зворотну Кіссінджеріаду", вбачаючи в ній намагання віддалити Росію від Китаю, який є основним ворогом США, навіть якщо це потребує жертв з боку України.
Кілька десятиліть тому Генрі Кіссінджер, відомий як "архітектор" тимчасового зменшення напруженості у військово-політичних відносинах між Радянським Союзом і США, досягнув цього завдяки співпраці з Китаєм. А тепер, дивним чином, Сполучені Штати реалізують подібну стратегію, але в протилежному напрямку.
Однак журналіст і публіцист Віталій Портников застерігає, що Трамп не досягне успіху в цьому, в першу чергу через ідеологічну спорідненість і близькість між Китаєм та Росією.
Проте Сполучені Штати активно прагнуть змінити статус Росії з сировинного доповнення Китаю на більш самостійний рівень. Таку точку зору висловив політолог-міжнародник Ярослав Божко. Для досягнення цієї мети Білий дім намагається розробити стратегію перезавантаження двосторонніх відносин, встановити конструктивний діалог з Москвою та уникати публічної критики на її адресу.
Відповідно, продовжив експерт, коли РФ завдає нових ударів по Україні, в офіційних текстах політиків США можна спостерігати наратив про те, що "саме тому ця війна має бути закінчена і сторони повинні сісти за стіл переговорів, тому президент Трамп цим займається".
За словами експерта з міжнародних відносин, Сполучені Штати намагаються вирішити питання російсько-українського конфлікту, спонукаючи обидві сторони дотримуватися стратегії, яка була створена в Білому домі і неодноразово коригувалася. Цю думку він висловив під час програми на 24 каналі.
"Росія не має наміру приймати цей план, оскільки у неї залишаються власні стратегічні пріоритети, включаючи підтримку союзницьких відносин з Китаєм. Подальші напруження з Західними країнами розглядаються як неминучі", - зазначив Божко.
Проте Трамп не планує надавати Україні військову допомогу, навіть якщо Київ запропонує 50 мільярдів доларів, повідомляє німецьке видання Bild, посилаючись на анонімні джерела. За інформацією газети, президент США орієнтується не на військову підтримку, а на налагодження дипломатичних відносин з Москвою.
Згідно з інформацією від журналістів, президент США планує зосередитися на веденні переговорів з російським лідером Путіним, а не на наданні військової підтримки Україні, навіть якщо це може принести фінансову вигоду.
Й хоч Трамп зрікся своїх звинувачень у бік Володимира Зеленського про відповідальність за те, що йде війна, однак підкреслив, що вважає, що президент України не дуже добре впорався. Правда, президент США виставив дедлайн росіянам: тепер у Росії часу - до кінця тижня; в цей термін вона повинна погодитися на припинення вогню.
Що буде, якщо Путін цього не зробить? Трамп цього не сказав.
Однак з цього питання висловився Зеленський, який ясно підкреслив незаперечний факт: радник Трампа, Стівен Віткофф, взяв сторону Росії, тоді як Україна ніколи не прийме визнання будь-яких територій, окупованих Російською Федерацією, як російських.
Водночас США змушені визнати свою невдачу в сфері миротворчих зусиль.
За словами держсекретаря США Марко Рубіо, якщо неможливо завершити війну в Україні, треба рухатися далі, - про це він заявив кільком журналістам 17 квітня біля трапу літака в аеропорту Ле Бурже у Парижі, повідомляє Le Monde.
"У найближчі кілька днів нам потрібно зрозуміти, чи є можливість досягнення миру, і якщо це буде неможливо, ми повинні шукати інші шляхи", - зазначив Рубіо, підкресливши, що "США мають інші важливі завдання".
Згідно з інформацією французьких ЗМІ, Рубіо висловлює думку, що Лондон, Париж та Берлін здатні "сприяння, просунення справ і наближення до розв'язання" української ситуації, повідомляє Укрінформ.
"На мою думку, їхні пропозиції є надзвичайно цінними і продуктивними," - зауважив він журналістам перед відльотом до Вашингтона.
Це повністю відповідає найбільш ймовірному з самого початку мирних потуг Штатів сценарію, вважає український підприємець і громадський діяч, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар.
Не маючи інструментів тиску на Росію, Трамп повертається спиною до російсько-української війни та йде займатися іншими справами - у Західній півкулі, на Близькому Сході, у Південно-Східній Азії, а цю проблему оголошує європейською й перекидає на європейців, продовжує він.
За словами експерта, це "дуже очікувано". То що ж робити Україні та українцям?
По-перше, не варто панікувати, адже відбувається реалізація передбаченого сценарію, який вважався найімовірнішим. Тож немає сенсу нервувати. Ті, хто не піддавався спокусі обіцянок про мир за 24 години, не зазнають розчарування. По-друге, важливо зміцнювати співпрацю з Європою. Також необхідно активізувати взаємодію з потенційними союзниками в США, серед яких варто виділити консервативних республіканців, демократичну партію та інших: мерів, університети, церкви, бізнес-структури, громадські організації тощо. І, зрештою, слід зовсім забути про думки щодо виборів, - підсумовує Пекар.
#Росія #Європа #Архітектор #Журналіст #Київ #Укрінформ #Лондон #Учитель #Україна #Володимир Зеленський #Радянський Союз #Володимир Путін #Президент (державна посада) #Дональд Трамп #Активізм #Підприємництво #Організація Об'єднаних Націй #Сполучені Штати #Берлін #Білорусь #Організація громади #Азія #Москва #Озброєння #Демократична партія (США) #Республіканська партія (США) #Документ #Китай #Париж #Війна на Донбасі #Диктатор. #Китай (регіон) #Литва #Агресія #Дипломат #Вашингтон, округ Колумбія #Ідеологія #Північна Корея #Близький Схід #Рада Європи #Люксембург #Білий дім #Державний секретар Сполучених Штатів Америки #Правду. #24 (телеканал) #Зображення #Генрі Кіссинджер #Оглядач #Віталій Портников #Le Monde