Заступник голови МОН пояснив, про що свідчить кількість студентів, які навчаються на бюджеті в тому чи іншому ЗВО.
Якщо у закладах вищої освіти менш як третина абітурієнтів вступають "на бюджет", то для Міністерства освіти та науки це є так званою червоною лінією. І цей фактор враховуватимуть при скороченні мережі університетів, зазначив розповів у інтерв'ю ZN.UA заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький, з яким поговорила Оксана Онищенко.
"Наприклад, у результатах вступної кампанії. Як відомо, найсильніші студенти навчаються державним коштом -- отримують бюджетні місця або гранти за широким конкурсом, за результатами НМТ (національний мультипредметний тест - ред.). Якщо в закладі вищої освіти менш як третина студентів при вступі отримали державну фінансову підтримку, це означає, що заклад не здатний привабити вступників із хорошими балами, а навпаки, цікавить тих, хто має низький бал. Для нас рівень менш як 30% вступників із державною підтримкою -- це така червона лінія", - зазначив Винницький у відповідь на питання, у чому проявляється відставання деяких закладів.
За його словами, якщо в навчальному закладі лише невелика частина абітурієнтів є талановитими, а 70-80% з них мають низький результат на НМТ, це вказує на наявність серйозних проблем. Винницький підкреслив, що в Україні існує чимало державних і приватних вишів, які вже досягли цієї критичної точки.
Заступник голови Міністерства освіти і науки України повідомив, що раніше приватні заклади вищої освіти пояснювали невелику кількість бюджетних місць бажанням уникнути взаємодії з державною бюрократією. Саме тому вони відмовлялися від бюджетних квот. Однак, як зазначив Винницький, цього року запроваджено нову систему грантів, яка дозволяє студентам з високими балами отримувати фінансову підтримку від держави та використовувати її на свій розсуд. Тепер стало очевидно, куди саме спрямовують свої кошти вступники з високими результатами. Він підкреслив, що деякі заклади, які є привабливими для талановитих абітурієнтів, розташовані в прифронтових зонах, тоді як менш популярні університети знаходяться в Києві або на заході України.
"Коли ми будемо аналізувати питання оновлення освітніх установ, зокрема, кого об'єднувати в рамках укрупнення, важливим критерієм стане відсоток студентів, які отримують державну фінансову підтримку для здобуття вищої освіти. Адже чим вищий цей показник, тим більш привабливим заклад стає для талановитих абітурієнтів", - підкреслив Винницький.
За словами заступника голови Міністерства освіти і науки, проблема відставання університетів помітна, зокрема, на заході України. Натомість вищі навчальні заклади на сході демонструють інноваційні підходи в освітньому процесі. Як зазначив Винницький, спостережуване розшарування не завжди є наслідком війни, а скоріше результатом різної управлінської ефективності в різних університетах.
#Університет #Київ #Студент #Вища освіта #Міністерство освіти і науки України #Вищий навчальний заклад #Абітурієнт #Дзеркало тижня. Україна #Західна Україна