
Морські біологи задокументували 34 випадки, коли дикі косатки намагалися поділитися їжею з людьми протягом двох десятиліть
Вчені-морські біологи оприлюднили своє дослідження в журналі Journal of Comparative Psychology, в якому описується незвичайна поведінка диких косаток. Протягом двадцяти років вони зафіксували 34 випадки, коли ці величні ссавці намагалися поділитися своєю їжею з людьми в різних регіонах світового океану.
Взаємодії між косатками та людьми спостерігалися в океанах по всьому світу — від каліфорнійських берегів до новозеландських вод, від норвезьких фьордів до патагонських просторів. Косатки демонстрували людям в цілому 18 різних видів здобичі, серед яких можна знайти шість видів риб, п'ять видів ссавців, три види безхребетних, два види птахів, один вид рептилій та один вид морських водоростей.
Вчені вважають, що ці ситуації можуть слугувати ілюстрацією міжвидового альтруїзму у загальному сенсі. Альтруїстичні вчинки, такі як обмін здобиччю, є прикладами просоціальної поведінки, здатної започатковувати та підтримувати різноманітні форми взаємодопомоги.
Доктор Джаред Тауерс, дослідник з Bay Cetology, пояснює особливості поведінки косаток. Косатки часто діляться їжею одна з одною, це просоціальна активність та спосіб, яким вони будують стосунки між собою. Те, що вони також діляться з людьми, може свідчити про їхню зацікавленість у встановленні стосунків з нами.
Доктор Тауерс спільно з колегами – доктором Інгрід Віссер з Orca Research Trust та доктором Ванессою Пріголліні з Marine Education Association – провели збір та аналіз даних щодо 34 випадків обміну їжею, які були зафіксовані ними та іншими дослідниками під час особистих спостережень.
У одинадцяти ситуаціях люди опинилися у воді, коли до них підійшли косатки, у 21 випадку вони перебували на човнах, а ще в двох ситуаціях — на березі. Деякі з цих взаємодій були задокументовані на відео та в фотографіях, інші ж були описані під час інтерв'ю з дослідниками.
Для того щоб бути включеними в аналіз, випадки повинні були відповідати строгим критеріям. У всіх ситуаціях косатки самостійно підпливали до людей і залишали їм предмети. У всіх випадках, за винятком одного, косатки очікували на реакцію людей після своїх дій. У семи випадках вони робили кілька спроб запропонувати їжу, якщо люди спочатку відмовлялися.
Дослідники підкреслюють, що домашні улюбленці, зокрема собаки і коти, іноді можуть ділитися їжею з людьми. Проте це дослідження представляє одні з перших ґрунтовних описів такої поведінки в диких тваринах.
Дослідники пояснюють логіку такої поведінки косаток. Це має сенс, оскільки косатки є розумними та соціальними тваринами, які використовують ділення їжею як спосіб побудови стосунків з родичами та неспорідненими особинами. Вони також часто полюють на здобич, яка значно більша за них самих, тому іноді мають надлишок їжі.
Пропонування предметів людям може одночасно включати можливості для косаток практикувати засвоєну культурну поведінку, досліджувати або грати, і таким чином дізнаватися про людей, маніпулювати ними або розвивати стосунки з нами.
Враховуючи розвинені когнітивні здібності та соціальну, кооперативну природу цього виду, дослідники припускають, що будь-яке або всі ці пояснення такої поведінки та її наслідки можливі.
Альтруїстична поведінка, зокрема ділення здобиччю, є просоціальними актами, які можуть ініціювати та підтримувати різні форми взаємності. Подальша динаміка стосунків забезпечує основу для еволюції суспільних норм та пов'язаної з ними енцефалізації у соціальних видів, таких як примати та дельфіни.
Деякі культури в межах цих родин отримують користь від взаємодії з іншими видами ссавців, але повідомлення про будь-яких диких тварин, які намагаються забезпечити людей їжею, є надзвичайно рідкісними.
Це дослідження відкриває нові перспективи для розуміння складної соціальної поведінки морських ссавців та їхньої здатності до міжвидової взаємодії. Косатки демонструють рівень соціальної складності, який раніше не був повністю оцінений науковою спільнотою.
Висновки дослідження акцентують увагу на значущості охорони морських екосистем і захисту цих інтелектуальних морських ссавців. Глибше усвідомлення їхньої поведінки може сприяти створенню ефективніших підходів до збереження та управління морськими ресурсами.
Дослідження було опубліковане в Journal of Comparative Psychology під назвою "Testing the waters: Attempts by wild killer whales (Orcinus orca) to provision people (Homo sapiens)" та представляє значний внесок у розуміння поведінки косаток та їхньої взаємодії з людьми.
#Норвегія #Кіт. #Види #Вода #Водорості #Еволюція #Пізнання #Нова Зеландія #Тварина #Дельфін (рід) #Риба #Ссавець #Птах #Світовий океан #Примат #Океан #Косатка. #Безхребетні #Патагонія #Морський ссавець #Рептилія #Homo sapiens