
Практично вся популяція коралів зникла: дослідження виявило, що корали на острові Лізард у межах Великого Бар'єрного рифу загинули внаслідок знебарвлення, яке відбулося минулого року. Це один із найбільш вражаючих випадків смертності коралів, зафіксованих на планеті.
З'явилися перші свідчення того, що корали на острові Лізард, що є частиною Великого Бар'єрного рифу та Національного парку Австралії, загинули після повного знебарвлення. Масштаби цієї катастрофи перевершили всі історичні показники, повідомляє видання Independent.
У 2024 році багато тропічних рифів зазнали втрати кольору коралів. Основним фактором знебарвлення вважається підвищення температури океанських вод.
Вчені з університетів Гріффіта та Маккуорі використали безпілотні апарати для дослідження 20 ділянок коралового рифа на північному та південному краях острова Лізард. Вони моніторили ті ж самі ділянки до і після явища знебарвлення, щоб здобути точні дані.
В результаті дослідження вчені з'ясували, що 96% коралів зазнали знебарвлення. До червня, після пікового періоду теплового стресу, 92% коралів загинули, а в деяких зонах цей показник досягнув 99%. Таким чином, в окремих частинах рифу залишилося менше 1% живих коралів. Це є свідченням того, що навіть незначний тепловий стрес може мати руйнівні наслідки для екосистем, які вже постраждали від частих катастроф, зазначають дослідники.
"Отримані результати викликають тривогу щодо витривалості коралів в умовах зростаючої частоти та сили екстремальних температурних явищ, які очікуються в найближчі роки, що може призвести до потенційно незворотних наслідків для рифових екосистем", - зазначила професорка Джейн Вільямсон з Університету Маккуорі, одна з авторів дослідження.
Дослідження вказує на те, що на острові Лізард вже раніше спостерігалися екологічні кризи для коралів. З 2016 року цей регіон пережив етап інтенсивного знебарвлення, циклонні явища та масове розмноження морських зірок виду "терновий вінець", які завдають шкоди коралам. Проте, нинішній рівень загибелі коралів на острові Лізард перевищує всі попередні рекорди.
Дослідники продовжують здійснювати моніторинг острова, щоб визначити, чи зможе риф відновитися до 2026 року.
Нагадаємо, що біологи з Таїланду, де від знебарвлення постраждали 90 відсотків рифів, вирощують корали в лабораторних умовах. Для цього вони відібрали статевий матеріал коралів під час періоду розмноження та поселили їх у басейнах. Молоді корали ростимуть у лабораторії до 5 років, щоб потім повернутися в океан.
#Університет #Вода #Рівень смертності #Таїланд #Австралія #Екосистема #Температура #Тропіки #Помірний клімат #Океан #Риф #Корал #Острів Маккуорі #Великий Бар'єрний риф #Терновий вінець #Морська зірка. #Розмноження #Циклон