Європейський парламент працює над резолюцією, що стосується спотворення історичних фактів Російською Федерацією.

Росія застосовує дезінформацію та оперує умисно перекрученими історичними фактами, щоб проводити свою імперську політику та виправдовувати агресивну війну проти України. У Європейському парламенті (ЄП) впевнені, що кампанії з маніпулювання інформацією координуються та фінансуються російським урядом і є однією з основ державної політики РФ, тому вони становлять загрозу не лише для України, а й для всієї демократичної спільноти. Проблемі дезінформації та фальсифікацій, що використовує Росія, євродепутати присвятили окремі дебати, що відбулися у вівторок, 17 грудня, у Страсбурзі.

Російська дезінформація, яка в основному поширюється через соціальні мережі.

"Російська влада переписує підручники історії (...), привносячи до шкіл пропаганду імперської війни та промиваючи мізки дітям вже багато років. І це має очевидні наслідки. Росія саджає у тюрми власних істориків і знищує організації, які шукають правду. Наприклад, Юрія Дмитрієва, завдяки якому було знайдено жертв сталінських репресій у Карелії. Ми вже бачили це у Радянському Союзі", - заявила верховна представниця ЄС із закордонних справ та політики безпеки Кая Каллас.

За словами Каллас, дезінформаційні кампанії, які організовує Російська Федерація, є ключовим компонентом гібридної війни. Цей фронт "проходить через наші демократичні інституції, такі як університети, парламенти, ЗМІ та інші". Таким чином, Москва намагається впливати на внутрішні політичні процеси в країнах Європейського Союзу та зменшити підтримку України. Вона підкреслила, що дезінформація та спотворена інформація, яка містить лише частину правди, поширюється серед широкої аудиторії через соціальні мережі. "Вона буквально перебуває у нас в кишенях, на наших смартфонах, у додатках", - зазначила Каллас. Вона вважає, що найефективніший спосіб протидії дезінформації полягає в її викритті, наданні достовірних фактів та підтримці незалежних медіа. Дипломатка також згадала, що в ЄС існує спеціально створена у 2015 році служба, яка займається боротьбою з російською пропагандою - East Stratcom Task Force.

"Кремль безцеремонно маніпулює ролями жертви і агресора."

Під час обговорення історичної маніпуляції з боку Росії звучало багато пристрасних промов, у яких євродепутати ділилися досвідом своїх країн. "Я виросла в Литві, яка була під контролем Радянського Союзу. Це був час жахливої брехні, коли борців за свободу називали злочинцями (...). Після здобуття незалежності ми сподівалися на завершення ери імперської дезінформації. Проте пакт Молотова-Ріббентропа, що визначив сфери впливу в Європі між СРСР та нацистською Німеччиною і став причиною початку Другої світової війни, залишився найбільшою катастрофою європейського минулого століття. На жаль, його наслідки знову проявляються в агресивній політиці сучасного Кремля," – підкреслила євродепутатка від Європейської народної партії Раса Юкнявічене.

Дезінформація та фальсифікація історії з боку Росії є одним із ключових інструментів, які Кремль використовує вже довгий час для виправдання своєї злочинної агресії проти України, вважає польський євродепутат від групи консерваторів Аркадіуш Мулярчик. "Кремль цинічно міняє місцями ролі жертви та агресора, представляючи свою жорстоку війну як визвольну місію. Польща чудово знає ці механізми. Упродовж десятиліть після Другої світової війни Польща була жертвою спотворення історії, символом чого став Катинський розстріл - вбивство близько 22 тисяч польських офіцерів, відповідальність за який Радянський Союз намагався перекласти на інших", - сказав Мулярчик.

Пропаганда і маніпуляції можуть мати катастрофічні наслідки, але міжнародне право не передбачає чітких санкцій за такі дії. Це дозволяє Росії продовжувати свої дезінформаційні кампанії, вважає євродепутат-соціаліст з Хорватії Тоніно Піцула. "Ефективний спосіб протистояти дезінформації, окрім її викриття, полягає в тому, щоб реагувати конкретними діями, надаючи Україні необхідну підтримку", — підкреслив політик.

"В Австрії, як і раніше, люблять Путіна"

Навіть представник крайньоправої групи ЄС "Патріоти за Європу", французький євродепутат П'єр-Ромен Тіонне заявив, що, спотворюючи історію, "Кремль намагається переконати нас, що, вторгнушись в Україну, вбиваючи її синів і бомбардуючи її міста, Росія насправді робить братерський жест". Тіонне відзначив, що у своїх публічних заявах, які передували вторгненню в Україну, Путін "заперечував історію українського народу", і ці заяви були покликані переконати, у тому числі й західну аудиторію, що "долі російського та українського народів нероздільні", "що Україна - молодша сестра Росії, а українська мова - діалект російської".

Виступ представника політичної сили, яка історично виступає проти підтримки України в Європарламенті, став несподіванкою для багатьох євродепутатів. "Я вражений, що мій колега з партії 'Патріоти за Європу' також усвідомлює жахливу природу Путіна. Це свідчить про те, що деякі люди здатні вчитися, і я цьому дуже радий. Проте, таке ж не можна сказати про Австрію, де до сих пір є прихильники Путіна та позитивно оцінюють його дії," - зазначив австрійський євродепутат від ліберальної групи Гельмут Брандштеттер. Він закликав Єврокомісію боротися з кремлівськими маніпуляціями щодо війни проти України, які мають на меті "захоплення територій силою та введення людей в оману".

Єврокомісія має провести оцінку "фашистської ідеології Путіна"

Кремль не є першим, хто використовує спотворення історії для обґрунтування своїх ідеологічних позицій; ця практика лежить в основі всіх тоталітарних режимів, підкреслив литовський євродепутат від соціалістичної групи Вітяніс Андрюкайтіс. "Я, напевно, єдиний тут, хто народився в сталінському ГУЛАГу у 1951 році, адже мої батьки були заарештовані та депортовані в 1941 році", - зазначив політик. Андрюкайтіс, який має освіту в історії, закликав Єврокомісію "вжити всіх необхідних заходів для оцінки фашистської ідеології Путіна та прирівняти її до фашистського режиму Муссоліні і нацистського режиму Гітлера".

Резолюція на тему "Дезінформація та спотворення історії Росії як обгрунтування її агресії проти України" буде представлена для голосування на січневій сесії Європейського парламенту.

#Росія #Університет #Європа #Нацизм #Нацистська Німеччина #Фашизм #Україна #Радянський Союз #Реклама #Володимир Путін #Польща #Історія #Адольф Гітлер #Європейський Союз #Москва #Парламент #Кремль (фортифікаційна споруда) #Друга світова війна #Політик #Австрія #Дезінформація #Литва #Європейська комісія #Європейський парламент #Дипломат #Хорватія #Гібридна війна #Ідеологія #Діалект #Карелія #Сталінські репресії #Пакт Молотова-Ріббентропа #Страсбург #Катинський розстріл #Беніто Муссоліні #ГУЛАГ #Європейська народна партія #Доктрина #Міжнародне право

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
В захопленій Макіївці на Донеччині окупанти запустили новий центр для військової підготовки молоді.
Протягом періоду повномасштабної агресії число вчителів зменшилося майже на 40 тисяч, повідомляє Міністерство освіти і науки.
"Шлях динозаврів": дослідники виявили незвичайні сліди, що мають вік понад 160 мільйонів років (фото)
Теги