
У Сербії вже кілька місяців тривають антиурядові демонстрації, які стали наймасштабнішим протестом у сучасній історії країни.
У суботу по всій країні розпочалася нова хвиля протестів. Демонстранти встановлювали металеві бар'єри та сміттєві контейнери в Белграді, перекриваючи важливий міст через річку Сава.
На 1 липня оголошені нові акції, під час яких демонстранти планують блокувати вулиці, повідомляє Сербська служба BBC.
Студенти Белградського університету закликали громадян приєднатися до страйку.
Протестувальники вимагають дострокових парламентських виборів і відставки президента країни Александра Вучіча, який перебуває на цьому посту вже 12 років.
До цих вимог тепер додалося ще одне – звільнення "несправедливо затриманих" осіб після протесту, що відбувся в суботу.
Вибори президента та парламенту в Сербії заплановані на 2027 рік.
У суботу за кілька годин до початку, очолюваного студентами, партія Вучича автобусами привезла до Белграда десятки своїх прихильників з інших частин країни. На багатьох були футболки з написом: "Ми не віддамо Сербію".
Перші блокування вулиць у Белграді та інших містах Сербії розпочалися в неділю вдень.
Внаслідок зіткнень між протестувальниками та поліцією правоохоронці вдавалися до використання сльозогінного газу та світлошумових гранат, а також затримали численних осіб.
У суботу моніторингові канали зафіксували 140 000 протестувальників лише в Белграді. Це стало найбільшою кількістю учасників протестів за останні кілька місяців.
Водночас сербська поліція повідомила, що на початку протесту в суботу були близько 36 000 людей.
Кореспондентка BBC Україна розповіла з місця про величезні затори на дорогах кількох сербських міст через акції у понеділок.
Президент Вучич звинуватив протестувальників в участі в іноземній змові, спрямованій начебто на узурпацію влади в країні.
На своїй Instagram-сторінці він зазначив, що "насильство не може здолати Сербію", а в іншому пості висловив вдячність поліції за їхній "серйозний та патріотичний підхід" до "перемоги над агресорами з мінімальним використанням сили".
Уряд Сербії висловив своє невдоволення щодо блокування автодоріг. Міністерство охорони здоров'я країни підкреслило, що протестуючі "несуть відповідальність за всіх громадян Сербії, яким не вдається отримати допомогу від швидкої медичної служби або відвідати лікаря".
Міністр внутрішніх справ Івіца Дачич повідомив журналістам у Белграді в неділю, що приблизно 50 офіцерів і понад 20 протестувальників отримали поранення, згідно з інформацією Bloomberg.
Речник Європейської комісії Гійом Мерсьє повідомив, що організація "ретельно слідкує за розвитком подій" у Сербії.
Причини протестів у Сербії.
Студенти, представники опозиції, вчителі, робітники та фермери розпочали акції протесту в Сербії ще з грудня минулого року. Причиною стало трагічне падіння даху залізничного вокзалу в Новому Саді 1 листопада, внаслідок якого загинуло 16 осіб. Учасники протесту поклали відповідальність за цю катастрофу на корупційні дії влади.
У результаті того інциденту прем'єр-міністр Сербії змушений був залишити свою посаду. Проте заворушення не вщухнули, і протестуючі почали висувати вимоги про реформу уряду.
Основним каталізатором протестів виступили студенти.
Президент Вучич та його права Сербська прогресивна партія неодноразово відмовлялися від дострокових виборів та звинувачували протестувальників у підбурювання до насильства за наказом з-за кордону.
Вони не представили жодних деталей чи підтверджень цього.
Уряд Вучича вжив жорстких заходів проти сербських університетів, які приєдналися до страйків, а також посилив тиск на незалежні ЗМІ.
За свідченнями очевидців та журналістів у березні, під час розгону протесту в Белграді правоохоронці, ймовірно, використали звукову зброю.
У суботу в Сербії святкували День святого Віта, релігійне свято, яке також згадує про битву з османськими турками на Косовому полі в XIV столітті. Ця подія стала відправною точкою для багатовікового турецького панування та має глибоке символічне значення для сербського народу.
За даними Associated Press, окремі оратори, які виступали на студентському мітингу в суботу, торкнулися цієї теми у своїх виступах.
Вона займала важливе місце в ідеології сербського націоналізму в 1990-х роках, що в подальшому сприяло виникненню етнічних конфліктів після розпаду Югославії.
#Університет #Лікар #Студент #День (Київ) #BBC #Насильство #Україна #Прем'єр-міністр #Президент (державна посада) #Поліція. #Туреччина #Опозиція (політика) #Bloomberg L.P. #Новий Сад #Корупція #Автобус. #Європейська комісія #Сльозогінний газ #Ідеологія #Націоналізм #Страйк #Ассошіейтед Прес #Белград #Сербія #Белградський університет #Югославія #Косово #Сербська прогресивна партія #Послуги екстреної медичної допомоги #Політична демонстрація #Сава #Сербська мова #Граната. #Османська імперія #Івіца Дачич