Мая Санду (праворуч) і Анналена Бербок / Фото в X Maia Sandu @sandumaiamd
Російська дезінформаційна мережа, що отримала назву "Матрёшка", активізувала кампанію проти Молдови. Автоматизовані акаунти звинувачують президента Майю Санду у корупційних схемах та репресивних діях.
Про це йдеться в розслідуванні The Insider.
У соціальних мережах X і Bluesky з'являються відео, що імітують матеріали міжнародних ЗМІ або вишів. У цих роликах стверджується, що чинна президентка країни Майя Санду здобула перемогу на виборах завдяки активним пропагандистським кампаніям, а тепер проводить репресії проти своїх політичних супротивників. Про це повідомив проєкт "Блокувальник ботів" у матеріалі для The Insider.
Зокрема, одне з відео, яке нібито було створено французькою державною службою VIGINUM, що веде боротьбу з дезінформацією, поширюється в X з повідомленням "VIGINUM провів детальне дослідження явища пропаганди на підтримку Майї Санду в TikTok". У ньому стверджується, що на виробництво та розповсюдження дезінформаційних відео на підтримку Санду нібито витрачалося близько $1 млн щодня.
У іншому відео французькою мовою, що видається за виступ професора з одного з університетів Франції, Санду звинувачують у політичних репресіях через арешт колишньої лідерки Гагаузії Євгенії Гуцул. Її затримали за підозрою у підкупі виборців та незаконному фінансуванні прокремлівської партії "Шор". Після затримання Гуцул звернулася до Путіна з проханням вплинути на молдавську владу для її звільнення.
Окрім звинувачень у корупції та тиску на опонентів, відео з "експертами університетів" використовують звичні наративи кремлівської пропаганди. Зокрема, вони стверджують, що Санду належить до ЛГБТ-спільноти, а під її керівництвом "нетрадиційні цінності" в Молдові неминуче витіснять "традиційні". У ще одному ролику йдеться про те, що Санду має намір, "як в Україні", здобути контроль над православною церквою, зокрема підпорядкувати Кишинівську єпархію Російської православної церкви Румунській православній церкві. Автори цих відео намагаються переконати глядачів, що це стане одним із етапів "остаточного злиття" Молдови з Румунією.
У ході кампанії було створено 10 унікальних відео (з яких 4 імітують контент популярних медіа, а 6 - виступи викладачів університету) та одна фальшива обкладинка.
Досить цікаво, що в маніпуляціях громадською думкою через TikTok звинуватили колишнього ультраправого кандидата на пост президента Румунії Келіна Джорджеску, і в цій справі фігурувала Росія. В результаті цих звинувачень результати першого туру виборів, де Джорджеску здобув перемогу, були скасовані, а до нових виборів його не допустили, як зазначає розслідування The Insider.
#Росія #Франція #Університет #Східна Православна Церква #Реклама #Володимир Путін #Соціальна мережа #Арештуйте. #Інформація #Репресії #Румунія #Корупція #Дезінформація #Долар #Французька мова #Молдова #Єпархія #Феномен #Громадська думка #Гагаузія #Санду Майя Григорівна #Румунська Православна Церква #Російська православна церква