Зеленский самостоятельно назначил премьер-министра и сформировал новое правительство. Кто станет его членом?

10 липня 2025 року. У Римі панує спекотна погода. У районі, зведеному за епохи Муссоліні для Всесвітньої виставки, температура піднялася до +30 градусів.

На заблокованому поліцією та карабінерами бульварі Європи, Азії, Америки та Римської цивілізації не було ні автомобілів, ні громадського транспорту, а також жодних туристів-спостерігачів — лише повільно котилися гарячі й сухі вітри.

Проте варто лише переступити поріг конференційного центру La Nuvola, і ти немов потрапляєш у зовсім інший вимір: тисячі людей, оточені гамором, сміхом та гомоном, безперервно рухаються між усіма трьома поверхами, намагаючись не запізнитися на численні панелі, які розташовані в різних залах.

Лише кілька хвилин тому свої промови завершили керівники ЄС, Італії, Німеччини, президент України Володимир Зеленський та інші почесні учасники римської Конференції з відновлення України.

У той же час, у найвіддаленішому коридорі підземного рівня, перша віцепрем'єрка українського уряду Юлія Свириденко поспішає в своїх справах. У елегантному діловому костюмі бургундського кольору та на витончених високих підборах, вона швидко проходить повз екран, на якому транслюється виступ прем'єр-міністра Дениса Шмигаля з його кабінету в Києві.

Свириденко на коротку мить призупиняється, помічає свого формального керівника, який або з задоволенням, або з подивом усміхається, і продовжує свій шлях.

Вона, а не він очолює делегацію. А мала б уже очолювати й уряд. УП розповідала, що Зеленський хотів замінити прем'єра ще до початку римської конференції.

І хоч жодних офіційних повідомлень про урядову ротацію не було, всі ці тисячі учасників заходу знають, що скоро саме Юлія Анатоліївна має очолити уряд. І цей форум - її зоряний час.

Графік Свириденко насичений з самого ранку до пізнього вечора: кожні 10-20 хвилин його чекають нові делегації, урядові особи та бізнесмени. Крім того, заплановані кілька панельних дискусій, зустрічі з банкірами, прогулянка виставкою, спілкування з представниками українських регіонів, а також ввічливі розмови з організаторами. І, звісно, необхідно тактовно уникати настирливих журналістів.

Коли ввечері було оголошено про пресконференцію Зеленського, а також про виступ Свириденко, виявилось, що протягом півгодини ніхто не потребує інформації. У цей момент журналісти УП випадково натрапили на віцепрем'єрку в одній із переговорних кімнат, де вона намагалася відкрити упаковку шоколаду.

"Уявіть, це так мило, просто подарували шоколадку. Мені теж, виявляється, як людині можна просто щось подарувати і нічого від мене не хотіти", - зі щирою радістю сміється Свириденко, пропонуючи журналісту УП шматочок.

На жаль, ідилічний момент швидко минає. Лише через кілька хвилин до віцепрем'єрки підбігає команда з новим проханням організувати ще одну делегацію, втиснувши її між вже запланованими двома зустрічами.

Поза межами цієї сцени, з трибуни великої пресзали, президент Зеленський повідомляє журналістам про намір призначити чинного міністра оборони Рустема Умєрова послом у Сполучених Штатах. Це означає, що в уряді відбудуться значні зміни.

Хоча президент не згадує про зміну прем'єра, усі присутні усвідомлюють, що формування нового уряду Свириденко вже офіційно стартувало. Єдине питання, що залишається, це коли, кого і ким саме будуть замінювати в цьому складі.

Менш як за тиждень після тих подій "Українська правда" готова розповісти, як Юлія Свириденко отримала шанс замінити "вічного прем'єра" Шмигаля, хто з її людей отримає місця в уряді та кого президент Зеленський обере міністрами в ключові відомства.

Досліджуйте також: Власна на всі сто! Хто така Юлія Свириденко і як вона потрапила до списку кандидатів на посаду прем'єр-міністра.

Після початку прем'єріади УП неодноразово виникали в політичних колах одні й ті ж запитання: чому необхідно змінювати Шмигаля і чому саме в цей момент?

По-перше, епопея з підвищенням Свириденко до рівня прем'єра тягнеться рівно рік. У 2024-му Юлії Анатоліївні відмовили з міркувань "не на часі", "замало медійності", "система не відчуває її ваги". Отож весь останній рік Свириденко витратила на ледь не щомісячні форуми з президентом, зустрічі в регіонах, з бізнесом, з саперами, переговори з американською адміністрацією, підписання "ресурсної угоди" зі США і подання на санкції щодо Порошенка.

Отже, я намагалася зробити все можливе, щоб стати яскравою альтернативою меланхолійно стриманому та медійно безбарвному Шмигалю.

В Офісі президента прийняли рішення відкласти ротацію урядових кадрів до моменту, коли Трамп займе пост. Ідея була чіткою: якщо американський лідер зможе змусити Путіна погодитися на мир, то урядові зміни відбудуться перед виборами, щоб створити нову політичну атмосферу; якщо ж ні, то ротація відбудеться, щоб дати вихід суспільному невдоволенню та зняти накопичений негатив.

Головна ж проблема, що у команди з ОП не було розуміння, як цю історію розповідати українським виборцям. Зеленський вирішив зробити це через призначення Рустема Умєрова послом в США.

Згідно з інформацією, Міністерство оборони контролює половину державного бюджету і має вирішальне значення в умовах війни, тому необхідно провести реорганізацію команди в цій установі та в уряді в цілому.

На МОУ треба було б призначити когось, хто і так 24/7 живе війною, хто розуміє реальний стан справ, хто суто фізично може дати раду з бюджетом такого масштабу, хто вміє налагоджувати управлінські процеси і, головне, хто зможе тримати в таємниці "оборонні секрети" різних груп впливу у владі та матиме добрі стосунки і з Зеленським, і з Єрмаком.

За інформацією УП, президент Зеленський оцінював щонайменше трьох претендентів на посаду міністра оборони: Ігоря Клименка, який є міністром внутрішніх справ, Михайла Федорова, міністра цифрової трансформації, а також свого радника з стратегічних питань і колишнього керівника Мінстратегпрому Олександра Камишіна.

Клименко відмовився від пропозиції президента. Федорова і Камишіна "відсіяли" через відсутність гарних взаємин із Єрмаком. Без якісної робочої комунікації з главою ОП міністрам складно працювати. Про це свідчить приклад колишнього віцепрем'єра з відновлення Олександра Кубракова, який з "улюбленця" президента став вигнанцем (не без участі Єрмака).

Людина, яка задовольняла всі вимоги, виявилась лише одна - Денис Шмигаль.

Під час призначення Шмигаля на посаду керівника Міністерства оборони України в уряді планується об'єднання двох міністерств - оборони та стратегічних промислових секторів.

Багато людей сумнівалися, що діючий прем'єр погодиться на таке зниження статусу, замість того щоб обрати посаду посла в іншій країні. Проте він зробив цей крок. Це відкриває можливість для нової жінки на посаді прем'єр-міністра.

Римська конференція з відновлення виявилася прекрасним майданчиком для просування Свириденко — саме завдяки їй було укладено безліч угод на суму в кілька мільярдів євро.

Слід зазначити, що нова прем'єрка, вступаючи в Кабінет Міністрів, має набагато більш міцну позицію, ніж будь-коли раніше мав Денис Шмигаль.

Подібно до всіх своїх попередників, Свириденко на початку матиме підтримку свого міністра з Кабінету Міністрів. Ймовірно, цю роль виконає теперішній заступник держсекретаря уряду Костянтин Мар'євич. Проте для Дениса Анатолійовича це буде єдиний представник його команди, тоді як у Юлії Анатоліївни все тільки починається.

У новому уряді планується формування потужного економічного об'єднання, яке базуватиметься на злитті Міністерства економіки, Міністерства екології та Міністерства аграрної політики. Керівництво цим масштабним ресурсним комплексом доручать першому заступнику Свириденко, Олексію Соболеву.

Хоча була й інша кандидатура - депутат "Слуги народу" Дмитро Киселевський. Свириденко має з ним давні хороші стосунки, тому його і пропонувала. Але ОП сполохала близькість депутата з олігархом Віктором Пінчуком - Киселевський був директором з корпоративних відносин компанії "Інтерпайп". Та й він мажоритарник, відпустити його - значить, втратити один голос у Раді.

Свириденко має можливість зміцнити свої позиції в уряді, призначивши свого теперішнього заступника Тараса Качку на посаду віцепрем'єра з європейської та євроатлантичної інтеграції, замість Ольги Стефанішиної.

Тобто Свириденко-прем'єрка контролюватиме весь документообіг по уряду, переговори з партнерами і фактично весь економічний блок; правда, без енергетики. Про щось подібне її попередник навіть мріяти не міг.

Для Зеленського перезавантаження уряду є не тільки шансом оновити державну структуру, а й можливістю позбутися негативно сприйманих міністрів, які стали тягарем для суспільства.

Час від часу міністра оборони Рустема Умєрова супроводжують хвилі критики від суспільства. Під його керівництвом Міністерство оборони України навіть отримало прізвисько "міністерство хаосу". В таких умовах його перепрофілювання на посаду посла виглядає цілком зрозумілим. За словами кількох джерел з оточення президента Зеленського, "Умєров має справжні сильні сторони у веденні переговорів".

Не випадково у ролі міністра оборони Умєров постійно брав участь у перемовинах. З часом уряд змушений був зобов'язати Міністерство оборони надсилати на засідання заступника міністра Володимира Гаврилова, оскільки Умєрову просто не вистачало часу на відвідування Кабміну.

Крім того, після свого переїзду до США, Умєров у якості посла зможе знову зустрітися з родиною. Його дружина та діти вже з 2016 року проживають у Сполучених Штатах.

Ольга Стефанішина, раніше впливова віцепрем'єрка, відповідальна за євроінтеграцію, яка восени 2024 року отримала також посаду міністерки юстиції, виявилася поза колом фаворитів теперішньої влади у зв'язку з рядом кримінальних розслідувань та скандалів.

Тепер її планують відправити послом України при Євросоюзі.

Міністерку соціальної політики Оксану Жолнович можуть звільнити через скорочення пенсій та соціальних виплат. Як повідомляють джерела в уряді, президент під час зустрічей неодноразово наполягав на необхідності підвищення пенсій та впровадженні нових виплат для населення. Однак, на питання про джерела фінансування цих ініціатив Зеленський не надав чітких відповідей. У результаті, ці вимоги залишилися невиконаними. На даний момент кандидат на посаду нового міністра соціальної політики ще не обраний.

Міністр освіти і науки Оксен Лісовий змушений піти у відставку через своє рішення закрити школи з невеликою кількістю учнів у громадах та об'єднати вищі навчальні заклади. У депутатських колах висловлюють невдоволення, порівнюючи Лісового з "Доктором смерті", як колись називали Уляну Супрун.

"В Супрун працювала справжня команда медіа-експертів, які навіть до районних газет доводили свої ідеї. А Оксен просто тихо закриває школи. На зустрічах у регіонах незабаром люди почнуть висловлювати своє обурення через це," - нарікає один із представників "слуг".

На місце Лісового головою Міністерства освіти і науки може стати його перший заступник Андрій Вітренко.

На фоні слухів про можливе підвищення він розпочав публічно виступати з критикою реформ міністерства, які стосуються оптимізації вищих навчальних закладів та підняття цін на контрактне навчання в університетах.

Вітренко працює у відомстві з часів скандального міністра Сергія Шкарлета. Заступника міністра неодноразово звинувачували в плагіаті. За даними УП, Вітренко близький до Андрія Єрмака.

Міністр енергетики Герман Галущенко, який був креатурою наближеного до Зеленського бізнесмена, співвласника студії "Квартал 95" Тімура Міндіча, готується залишити посаду. Галущенко зробив для влади неймовірну річ: сконцентрував усі енергетичні установи - від регулятора до операторів енергогенеруючих компаній, окрім хіба "Нафтогазу", в одних руках. Але став надто токсичним, щоб втриматись у Міненерго.

Його може замінити чинна міністерка екології Світлана Гринчук, яку співрозмовники УП в уряді та Раді називають "людиною Галущенка". З енергетикою Гринчук пов'язує лише рік роботи заступницею міністра Галущенка з міжнародних питань. Люди з енергетичного ринку поки перебувають у легкому шоці від таких перспектив.

А от підозрюваний в отриманні неправомірної вигоди в розмірі понад 14,5 мільйона гривень міністр національної єдності Олексій Чернишов не просто втратить посаду - його Міністерство єдності взагалі ліквідують.

Лише в грудні 2024 року це міністерство було засноване з метою призначення Чернишова на пост віцепрем'єра. Тепер ж його ліквідація стане зручним способом "зникнення" цього скандального міністра з медійного простору. А також не вдалося знайти іншого кандидата з достатнім рівнем підтримки, який міг би зайняти місце Чернишова.

Ознайомтеся також: Оточення президента. Нові деталі корупційної справи, пов'язаної з віцепрем'єр-міністром Олексієм Чернишовим.

Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький знову повертається до дипломатичної діяльності. Президент Зеленський має намір призначити його постійним представником України в Раді Європи. У рамках реформування Міністерства культури планується виділити стратегічні комунікації та інформаційну політику, передавши їх одній з агентств, що підпорядковуються міністерству.

У шорт-листі на посаду міністра опинилися дві представниці культурної сфери: Вероніка Селега, яка раніше очолювала Директорат з гуманітарної політики Офісу президента та є СЕО української креативної агенції Bickerstaff.734, а також Ольга Вієру, директорка Національного центру "Український дім".

Віцепрем'єр-міністр з відновлення, міністр розвитку громад і територій Олексій Кулеба, міністр закордонних справ Андрій Сибіга, міністерка у справах ветеранів Наталія Калмикова та міністр молоді та спорту Матвій Бідний залишаться на своїх посадах у уряді, призначеному у вересні 2024 року.

У складі уряду також продовжують працювати "ветерани" Кабміну, серед яких віцепрем'єр і міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, міністр фінансів Сергій Марченко, міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко та міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.

Федоров має всі шанси стати першим заступником прем'єр-міністра в новому складі уряду.

15 липня президент провів нараду зі Свириденко і Федоровим. Зеленський поставив їм завдання збільшити виробництво української зброї, забезпечити контрактування усіх типів дронів для військових, гарантувати виконання програм соціальної підтримки українців.

"Я висловив пропозицію Юлії Свириденко стати на чолі уряду України та кардинально оновити його діяльність. Сподіваюся на те, що програма дій нового уряду буде представлена найближчим часом", - заявив президент 14 липня 2025 року.

Зеленський проігнорував положення Конституції, яке вимагає, щоб парламентська коаліція пропонувала кандидатуру прем'єр-міністра. Він також не взяв до уваги закон про воєнний стан, що забороняє призупинення функцій Кабінету Міністрів. Проте в керівництві партії "Слуга народу" апелюють до статті 17 закону про Кабмін, де зазначено, що уряд "продовжує виконувати свої обов'язки до початку роботи новоствореного Кабінету Міністрів". Отже, формально припинення повноважень не відбулося.

На вечір 15 липня депутати, включно з представниками президентської монобільшості "Слуги народу", ще не мають чіткої інформації щодо того, яких міністрів планують звільнити 16 липня і кого призначити 17 липня.

Згідно з підходами до перезавантаження уряду, Зеленський зазначив, що на даний момент межі повноважень і відповідальності є неясними. Таким чином, про реальну самостійність управління в новому Кабінеті Міністрів не варто й говорити.

Одразу після призначення на посаду прем'єр-міністерка Юлія Свириденко опиниться в екзистенційному моменті.

Адже бути "номером два" у владі — це одне, коли ти готуєшся до стрибка на вершину виконавчої влади. Але зовсім інша справа — займати цю вершину, стикатися з викликами та вирішувати проблеми, усвідомлюючи, що в будь-який момент хтось може спробувати витіснити тебе з цього місця.

#Європа #Журналіст #Київ #Україна #Денис Шмигаль #Володимир Зеленський #Уряд України #Володимир Путін #Президент (державна посада) #Дональд Трамп #Підприємництво #Італія #Сполучені Штати #Німеччина #Українська правда #Вищий навчальний заклад #Бюджет #Північна та Південна Америка #Машина. #Азія #Європейський Союз #Міністерство оборони (Україна) #Слуга народу (політична партія) #Рим #Логіка #Графіка #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Міністерство внутрішніх справ (Україна) #Громадський транспорт #Повноваження #Нафтогаз #Повітря #Міністр оборони #Міністерство культури України #Сапер. #Рада Європи #Стародавній Рим #Беніто Муссоліні #Михайло Федоров #Шоколад #Віктор Пінчук #Студія "Квартал 95 #Єрмак Тимофійович #Наталія Вітренко #Світова виставка #Уляна Супрун

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
Дослідження вказує на те, що хакери з Китаю активізували свої кібератаки на тайванську напівпровідникову промисловість.
В Туреччині до тюремного ув'язнення засудили головного опонента Ердогана – мера Стамбула.
Справу Епштейна може бути важко ігнорувати, адже вона ризикує затягнути за собою президентство Трампа: розслідування лише посилило розбіжності серед прихильників MAGA.
Теги