Зеленський провів пресконференцію: ключові моменти | Новини Харкова та України - АТН

Напередодні третьої річниці повномасштабного вторгнення Росії, Президент України Володимир Зеленський провів пресконференцію в рамках форуму "Україна. Рік 2025".

Суспільне зібрало ключові висловлювання Володимира Зеленського.

У понеділок, 24 лютого, до заходів у Києві щодо третіх роковин великої війни мають долучитися 13 європейських лідерів, які будуть присутні особисто. Ще 24 лідери країн ЄС будуть присутні онлайн.

"Ми обговоримо нашу стратегію не на найближчі роки, а на тижні. Важливим аспектом стане розгляд форматів безпекових гарантій для України, зокрема з боку Європи. Безумовно, нам потрібна підтримка Сполучених Штатів Америки. Я також планую запропонувати зустріч у одній з європейських столиць протягом найближчих тижнів, щоб визначити можливі формати безпекових гарантій для України," - зазначив Зеленський.

Відповідаючи на запитання про тиск з боку Москви щодо проведення виборів та можливість залишити президентську посаду заради миру для України, Зеленський зазначив, що готовий поступитися своїм місцем в обмін на членство України в НАТО.

Отже, якщо мир означатиме мир для України, і якщо це так важливо для вас, я готовий залишити свою посаду. Що стосується НАТО — я можу перейти на це, якщо будуть відповідні умови. Не хочу затягувати цю тему. Мій акцент зараз на безпеці України в сьогоденні, а не через 20 років. Я не планую залишатися при владі десятиліттями. Це те, на чому я зосереджений, і що є моєю метою. Щодо гарантій безпеки, я вважаю, що НАТО є найекономічнішим варіантом — це факт.

Володимир Зеленський заявив, що головним пунктом угоди повинні стати чіткі гарантії безпеки для України.

На мою думку, якщо приймати його слова за правду, то він прагне того ж самого. Він хоче якнайшвидше завершити війну, і в цьому ми повністю на одній хвилі. Я щиро вірю, що його наміри щирі, і він готовий допомогти нам покласти край цій війні. Проте досягнення миру через силу означає, перш за все, спрямування нашої сили на Росію. Мені здається, це і є суть висловлювання "мир через силу". Ми є партнерами, і я щиро сподіваюся, що він стане на нашу сторону, адже просто медіація, на мою думку, недостатня.

За словами Зеленського, він би хотів поговорити з Трампом про миротворчий контингент.

"Конструкція присутності контингенту по завершенню гарячої стадії війни нам зрозуміла. Ми готові до обговорення цього з колегами Європейського Союзу, Європи, знову в ширшому сенсі цього слова, а також з президентом США. Гарантіями безпеки можуть бути й економічні угоди тощо".

Зеленський повідомив, що обговорюється можливість отримання 100 мільярдів доларів допомоги від Сполучених Штатів, проте не варто розраховувати на 500 мільярдів, про які раніше згадував Трамп.

Сполучені Штати надали Україні 100 мільярдів доларів допомоги – це не 500, не 350, не 250, і навіть не 700. Ми щиро вдячні за цю підтримку. На сьогоднішній день загальна вартість цієї війни становить 320 мільярдів доларів. З них 120 мільярдів – це внесок України, 100 мільярдів – від Європи та її партнерів, а, наприклад, Японія надала близько 15 мільярдів. Таким чином, економічна картина цієї війни виглядає саме так.

Зеленський підкреслив, що якщо доходи від видобутку перераховуються до фонду, який, відповідно до другого варіанту угоди, повністю контролюється США, то це не можна вважати інвестицією на суму 500 мільярдів. Адже цей фонд формується за рахунок українських ресурсів, і фактично жодні кошти з-за кордону не надходять.

"Цей фонд, а все всередині країни, це ми віддаємо борг. Тепер 500 мільярдів. Давайте спочатку з цифрою розберемось. Тобто я знаю, що у нас було 100. І це факт. Я не збираюся визнавати, це правдива ситуація, абсолютно. Ми не маємо визнавати гранти як борги, подобається це чи не подобається. Я домовлявся з Байденом і з Конгресом Сполучених Штатів Америки, я вдячний Конгресу, це була присутність двох партій і підтримка, підтримка грантів. Грант - це не є борг. Їм не потрібно віддавати борг. Може це не подобається і це несправедливо, може, я не знаю, але це і є угода, яка була раніше. Це грант".

"Я вважаю, що маю право на діалог, і не можу погодитися на умови, які зобов'язують десятки поколінь українців до виплат."

Україні потрібен мир на багато років

Володимир Зеленський підкреслив, що Україні необхідні безпекові гарантії від Сполучених Штатів, які повинні бути закріплені в угоді. Цю тему президент обговорював, зокрема, з міністром фінансів США Скотом Бессентом під час його візиту до Києва.

Якщо ви вважаєте, що економічні угоди є складовою частиною безпекових грантів, то чому, коли йдеться про ваш бізнес, немає можливості отримати відповідні гарантії? Я звернувся до Сполучених Штатів з цим питанням, але поки що ми не отримали відповіді. На мою думку, приклад американських компаній, які постраждали в різні моменти цієї війни, свідчить про те, що Путін, якщо вирішить повторити агресію, не зупиниться ні перед чим. Це не залежить від ставлення до президента Трампа. Справа в тому, що він не залишиться на посаді назавжди, а нам потрібен тривалий мир. Проблема не в тому, що Трамп міг би заставити Путіна відступити, і в період його президентства не було наступу з боку Росії. Але що це змінює для нас у перспективі десяти років? Ми повинні думати про теперішнє. Давайте визнаємо, що це наша проблема, і знайдемо способи завершити війну, вирішити всі питання, а не залишати їх для майбутніх поколінь.

Сполучені Штати Америки, як видно, не просто надають фінансову підтримку Україні, але й отримують вигоду від цих інвестицій, що може сприяти підвищенню їхньої економіки і зміцненню безпеки. Важливо, щоб угода між нами та нашими партнерами була взаємовигідною, без жодних конфліктів, на користь обох народів. Це може бути вигідно як для американського бізнесу, так і для нашого, а також для населення. Я вважаю, що саме такі угоди варто укладати, щоб забезпечити захист і, вибачте за вислів, задоволення від партнерства. Ми дуже сподіваємося на зустріч з президентом Трампом, щоб остаточно узгодити цю угоду, дати можливість міністрам підписати її, а парламенту ратифікувати, щоб усі були задоволені. Проте, для досягнення цього щастя, потрібно, щоб кожна сторона зробила крок назустріч. Якщо щасливий лише один, то це не зовсім те, чого прагне щаслива сім'я.

За словами Зеленського, він не сприймає на свій рахунок висловлювання Трампа про "диктатора", оскільки для нього більш значущими є думки українського народу.

Безумовно, я не вважаю слова президента Трампа на свою адресу компліментами, м’яко кажучи. Я це розумію, так. Але навіщо ображатися? Ображається на термін "диктатор" той, хто дійсно ним є. Я ж сприймаю це як... ну що ж, будемо жити зі Сполученими Штатами Америки. Диктаторами ми точно не станемо. Просто нецікаво. Я легально обраний президент, не через силу. До речі, парламентарі, які обиралися в той же час, також не були призначені кимось, їх обрав народ України. Після завершення воєнного стану відбудуться вибори, і люди зроблять свій вибір. Я не планую залишатися при владі десятиліттями. Але й Путіну не дозволимо залишатися на території України. Для мене справді важливо, що думають про мене українці, якщо бути відвертим. І я вважаю, що для президента Трампа також важливо, що про нього думають американці.

На цьому тижні завершити конфлікт не видається можливим, якщо ми говоримо про гарантії для України. Принаймні, я, відверто кажучи, не бачу, як це можна реалізувати без наших зустрічей. Щодо угоди, як я вже зазначав, не може бути формату, в якому ми залишаємося боржниками за минуле. Ми готові до нових інвестицій і прагнемо бути рівноправними партнерами, до речі.

Існує ще один випадок, коли Сполучені Штати Америки можуть надати нам необхідну зброю для захисту. Ми можемо розглядати це як інвестицію. Наприклад, вартість системи Patriot складає приблизно півтора мільярда доларів, хоча, можливо, через війну ціна зросла до 1,8 мільярда. Тому нам необхідно більше систем, і я вже обговорював це з нашими партнерами. Наразі Макрон і Стармер планують поїздку до США, і нам потрібно ще 20 систем Patriot, що обійдеться приблизно у 35 мільярдів доларів. Якщо Сполучені Штати виділять ці 35 мільярдів на Patriot, ми будемо вважати це їхнім вкладом. У свою чергу, ми також готові інвестувати 35 мільярдів з нашого боку.

Зеленський підкреслив, що ця угода "може слугувати гарантією безпеки з точки зору Сполучених Штатів".

"Щоб досягти цього, нам необхідно зустрітися і обговорити всі деталі. Вважаю, що ця зустріч має бути конструктивною, а отже, відбутися перед зустріччю Трампа з Путіним."

"Натяків не було, в медіа це бачили, повинні бути готові, так. Відповідні інституції наші над цим працюють. Вважаю, що це відключати нас від Starlink неправильно, бо це йдеться про на сьогодні 45 тисяч систем. Не буду говорити, скільки їх де, але тисячі. Тисячі. Це лікарні, садочки, школи, університети. І все це, життя, там дійсно без Starlink буде дуже складно, буде дуже погано. Ну і ми сплачуємо гроші за це, я дякую партнерам. І Польща, і Німеччина за це сплачує гроші. Тобто ми тут абсолютно справедливі, ми платимо за це, це не безкоштовна допомога. Ми вдячні за ці технології, але ми за них платимо. що місячно ми сплачуємо ренту. Тому будемо вважати, що це, поки ж немає таких ризиків, що це дійсно тільки в медіапрострі".

Сполучені Штати – це не лише фінансова підтримка. Важливо також політичне і санкційне сприяння. Я не хотів би, щоб ми залишалися без цієї допомоги з боку США. Я впевнений, що США прагнуть завершити активну фазу війни цього року. Це їхня мета, і вони вживатимуть усіх заходів для її досягнення. Тому, коли я говорю про зусилля для досягнення миру, важливо, щоб це супроводжувалося допомогою нам, а не було лише деклараціями. Це те, з чого я починав. Мир має бути досягнутий через силу, але з фокусом на Росію, а не в інший бік. Ось так я це бачу.

Наразі нових поставок допомоги не передбачено, проте ми продовжуємо жити своїм життям. Поки надходить зброя, ми досліджуємо різноманітні можливості та збільшили обсяги виробництва. У минулому році ми виготовили 154 системи артилерії вітчизняного виробництва, що стало нашим рекордом. На наш погляд, це число перевищує обсяги виробництва всіх країн НАТО разом узятих за аналогічний період. Я вважаю, що це значний прогрес. Я вже згадував про наші плани виготовити мільйон дронів. За минулий рік ми створили 2,2 мільйона дронів за перше півріччя, а також 100 тисяч далекобійних дронів. У цьому році ми маємо намір перевищити ці показники. Виготовлення дронів допомагає нам виживати. Це не замінює підтримку з боку США, хоча й не є нашою метою. Тому, попри можливі труднощі, ми готові їх долати.

"Перш за все, намічено візит президента Франції Еммануеля до Вашингтона, а також візит Кіра, який відбудеться наступного тижня. Це надзвичайно важливо, адже вони повинні обговорити ключові питання як представники Європи. Хоча я не можу точно сказати, хто саме буде представляти Європу в цей момент, вважаю, що принаймні одна особа від ЄС обов'язково буде присутня, і, безсумнівно, Велика Британія також має взяти участь у цих переговорах."

Зеленський додав, що Україна має також розраховувати на Туреччину, тому що Ердоган "буде готовий дати реальні цифри контингенту, реальних людей, судна, військових, тощо".

Згідно з нашими останніми даними, втрати складають понад 4 тисячі осіб. Маємо інформацію, що приблизно 1,5-2 тисячі нових військовослужбовців мають поповнити бригади північно-корейських сил, які втратили свою боєздатність. Ці додаткові 1,5-2 тисячі будуть направлені, але поки що немає відомостей про можливе збільшення цього контингенту. Вважаю, що на цьому вони зосередять свою підготовку, що стосується новітніх методів навчання Північно-корейської армії. Ми неодноразово попереджали про це, зазначаючи, що це створює значний ризик для регіону. Тим часом, постачання артилерійських снарядів з Північної Кореї до Росії триває.

"Якщо не звертати увагу на риторику останнього тижня президента Трампа щодо мене і моїх характеристик, то що стосується цифр, тут я достатньо завжди конкретний, прагматичний і твердий. Інакше вся ця дезінформація, яка йде з будь-якого джерела, що 4% українців, які мене підтримують, це один з таких сигналів, які розповсюджували руські. Тому я і сказав, що я вважаю, що це дезінформаційна атака. Я не сказав, що це президент Трамп. Я просто кажу, що у нього є ті чи інші джерела. І мені здається, що треба звернути увагу на пріоритет. На мою думку, пріоритет - прямий діалог зі мною, щоб зрозуміти, що відбувається. І окремо є офіційні ті чи інші платформи для соцопитування, яким всі довіряють".

Зеленський підкреслив, що заявлені Дональдом Трампом 4% підтримки українського президента і фактичний рівень довіри в 65% становлять суттєву різницю.

"4 і 65. Я вважаю, що це не помилка, це інформація, дезінформація, яка має вплив. І якщо не реагувати нашій стороні на це, буде з'являтися інша інформація, як то 500 мільярдів доларів боргів України перед Сполученими Штатами. Також небезпечні цифри. Тобто все це, 4%, 500 мільярдів, диктатор, вибори, тощо, все це, знаєте, небезпечні кроки щодо послаблення України, суспільної думки в Україні і суспільної думки за кордонами України наших партнерів і людей. І тому що наші партнери за кордоном, вони дивляться на соціум, як він підтримує Україну чи ні. Якщо соціологія показує, що європейці, американці підтримують Україну, то і лідери підтримують Україну. Якщо лідери починають говорити тими чи іншими словами і некоректними, на мою думку, цифрами, то потім це має вплив на соціальну думку".

Президент Володимир Зеленський сказав, що частина систем Patriot, які Україні обіцяли торік, досі не надійшли.

"Я не стосуюсь нових систем, а лише тих, які ми обговорювали раніше. Це було в липні, так? Так, це дійсно був липень. Минулого року, саме в той час. Ми активно працюємо над цими питаннями, займаємось системами протиповітряної оборони і, якщо чесно, також українськими аналогами. Більше деталей не розкрию."

Володимир Зеленський зазначив, що раніше переговори між Росією та США проходили без публічного розголошення.

У нас завжди виникали питання. Це дійсно так. Раніше вони не були на виду, а тепер стали дуже відкритими. Я вважаю, що ситуація наразі стала більш серйозною, а отже, і небезпечнішою. Адже одне - це обговорювати питання на рівні розвитку, і зовсім інше - коли за столом переговорів сидять офіційні представники. Проте, для нас ця інформація не є новою. Я відкрито висловив, що хотіли б мати пріоритет у спілкуванні з Сполученими Штатами. Але це їхній вибір, у них свій підхід. Однак вирішувати питання України без нашої участі неможливо. Ми не можемо визнати жодні угоди в такому форматі.

Президент Зеленський висловив бажання провести зустріч з Дональдом Трампом перед його переговором з Путіним.

"Я вважаю, що це правильно, щоби не змінювати акценти і пріоритети хто кому хто", - сказав Зеленський.

Згідно з висловлюваннями президента України, якщо Трамп спочатку проведе зустріч з Путіним, це може призвести до негативних наслідків для українського суспільства, оскільки виникне недовіра до Сполучених Штатів.

"Так само я вважаю, що це буде погано для суспільства Америки, тому що вони будуть не розуміти, що відбувається. І як я завжди кажу, і це правда, поки наші народи дружні, поважають одне одного і допомагають, лідери так само будуть дуже близькими в відносинах. Мають бути. Це потрібно і важливо. І тому я вважаю в цьому велику небезпеку. І це поганий буде сигнал для європейців. Так само. Але це не значить, що ми з вами можемо змусити того чи іншого лідера, ми повинні говорити і казати, як нам важливо зберегти ці відносини. Тому зустріч з президентом Трампа, напевно, вона буде, але я не можу вам сказати коли. Тобто прийде час, прийде момент, ми зустрінемось з президентом Трампом. Без цього неможливо. Закінчити війну без однієї сторони, без України, без жертви неможливо".

#Росія #Європа #Сполучене Королівство #Київ #Україна #Президент України #Володимир Зеленський #Володимир Путін #Президент (державна посада) #Дональд Трамп #Польща #Історія #Сполучені Штати #Німеччина #Українці #Воєнний стан #Туреччина #Північна та Південна Америка #Інвестиції #Європейський Союз #НАТО #Дрон #Москва #Парламент #Бізнес #Економіка #Американці #Дезінформація #Конгрес Сполучених Штатів Америки #Диктатор. #Японія #Протиповітряна оборона #Агресія #Грант (гроші) #Рутенія #Ратифікація #Атака #Боєздатність

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
Зеленський провів пресконференцію: ключові моменти | Новини Харкова та України - АТН
Погачар на вершині, а спринтери в епіцентрі боротьби. Результати Тур де ЮЕА-2025.
Зеленський підкреслив, що Україні не надходило жодних натяків щодо можливого відключення Starlink, але варто бути готовими до будь-яких змін.
Теги