Під час приватизації "Укрбуду" виникли труднощі: переможця тендеру відсторонили від участі.

Фонд державного майна України (ФДМУ) не ухвалив рішення щодо результатів електронного аукціону, на якому продавали 100% акцій державної "Будівельної компанії "Укрбуд", яка опинилася в епіцентрі гучного скандалу з незавершеними будівництвами. Компанію "Петро ойл енд кемікалс" з грузинським бенефіціаром Давидом Бужуашвілі було виключено зі списку переможців.

Цю інформацію підтверджують дані, розміщені в системі "Prozorro.Продажі". У супровідних документах вказується, що дискваліфікація відбулася після надходження службової записки від Департаменту економічної безпеки, що вказує на накладення обмежень на переможця, відповідно до п. 11 ч. 2 ст. 8 Закону про приватизацію. Закон забороняє участь у купівлі підсанкційних фізичних та юридичних осіб, а також осіб, які з ними пов'язані.

Крім того, Фонд державного майна України підтвердив інформацію про дискваліфікацію переможця через коментарі в ЗМІ. "Після проведення перевірки переможця аукціону були виявлені обставини, які унеможливлюють затвердження протоколу аукціону та укладання договору купівлі-продажу з цим учасником", – зазначили в пресслужбі фонду.

Відповідно до аукціонних норм, можливість придбати об'єкт отримує той учасник, який висловив найвищу цінову пропозицію. Наразі компетентні органи здійснюють перевірку цього учасника, як повідомили у Фонді державного майна України.

Згідно з результатами аукціону, друге місце за ціною посіло ТОВ "Техно-онлайн". Воно запропонувало на гривню менше, ніж "Петро ойл енд кемікалс":

Компанія "Техно-онлайн" зареєстрована в 2007 році. Основний напрямок діяльності - оптова торгівля залізними виробами, сантехнікою та опалювальним обладнанням. Кінцевий бенефіціар - Марина Айаб. Виручка за підсумками 2024 року - 37 тис. грн, активи - 22 тис. грн.

Згідно з умовами тендеру, до переможця також висунуто низку умов. Зокрема, новий власник "Укрбуду" зобов'язаний:

Під час торгів, які відбулися 18 червня, на актив претендували п'ять учасників. Фінальна ціна у 805 млн грн виявилася втричі вищою за стартову (262,64 млн грн).

Бенефіціаром дискваліфікованого переможця тендеру, компанії ТОВ "Петро Ойл Енд Кемікалс", є громадянин Грузії на ім'я Давид Бежуашвілі, про що вказано в тендерній документації. Дана компанія була зареєстрована 1 серпня 2019 року, а її основний код видів діяльності (КВЕД) - це "Виробництво нафтопродуктів".

Також, згідно з даними YouControl, "Петро Ойл Енд Кемікалс" входить до "Індустріальної групи Грузії" (GIG). Ця група фокусується здебільшого саме на енергетичному секторі - виробництво і торгівля електроенергією, мережа метанових заправок, торгівля природним газом. Однак також GIG займається комерційною нерухомістю, будівельними матеріалами, напоями та металовиробництвом.

Група працює в Україні вже довгі роки і є співконцесіонером першої в історії України концесії морського порту (Херсон), а також одним з акціонерів American University Kyiv, створеного в партнерстві з Arizona State University. Також має проєкти у сфері сонячної генерації, фармацевтики, нерухомості, виробництва будівельних матеріалів.

За інформацією, наданою ФДМУ, компанія "Петро Ойл Енд Кемікалс" об'єднує 10 дочірніх підприємств з загальною балансовою вартістю активів, що перевищує 255 мільйонів гривень. У їх числі є проєктні інститути, навчально-курсові комбінати та нерухомість, розташована в різних містах України, частина з яких здається в оренду.

"Укрбуд" володіє величезним потенціалом завдяки стратегічному розташуванню своїх активів, розвинутій інфраструктурі та значній ролі у відновленні України в майбутньому. Після детального аналізу ринку ми прийшли до висновку, що за умови ефективного управління цей актив може стати одним із лідерів у сфері сталого розвитку будівельної індустрії країни. Ключовим аспектом для нас є розвиток проектної діяльності компанії, впровадження сучасних стандартів управління нерухомістю, а також підготовка та підтримка кваліфікованих кадрів," - зазначили представники компанії, коментуючи свій вибір активу для інвестування.

Скандали навколо "Укрбуду": що стало причинами приватизації?

"Укрбуд" є складовою частиною "Української державної будівельної корпорації", що протягом багатьох років займала значну позицію у сфері будівництва в Україні. У період з 2010 по 2016 рік на чолі корпорації стояв Максим Микитась, який, за припущеннями, міг використовувати ресурси державної компанії для сприяння власному приватному бізнесу.

Щодо "Укрбуду", то навколо цієї корпорації спалахнув один із найбільших скандалів на українському будівельному ринку, що вплинув на тисячі інвесторів. Головною проблемою стало призупинення будівництва більшості житлових комплексів, що належать "Укрбуду".

У другій половині 2019 року в Києві та Київській області було призупинено будівництво 26 житлових комплексів компанії "Укрбуд". Це призвело до того, що приблизно 40 тисяч людей (сім'ї 13 тисяч інвесторів) опинилися під загрозою втрати своїх домівок.

Після резонансного інциденту було ухвалено рішення залучити нових будівельних компаній для завершення проектів житлових комплексів. У грудні 2019 року частину об'єктів передали на добудову компаніям "Інтергал-Буд" та Edelburg Development, однак більшість з 18 житлових комплексів вирішили доручити "Київміськбуду".

Фонд державного майна взяв під своє управління компанію "Укрбуд" у січні 2023 року, але лише як об'єкт, який не підлягає приватизації. Однак згодом Кабінет Міністрів включив "Укрбуд" до списку об'єктів великої приватизації. Наприкінці 2023 року вартість активів "Будівельної компанії 'Укрбуд'" становила 266,6 мільйона гривень.

Згідно з інформацією OBOZ.UA, у 2024 році доходи від приватизації в український бюджет досягли небувалої суми – 11,1 млрд грн. Найбільш коштовними активами виявилися:

#Київ #Херсон #Уряд України #Грузія (країна) #Бюджет #Технічний стандарт #Юридична особа #Київська область #Українська гривня #Сталий розвиток #Корпорація #Електрична енергія #Інвестор #Запрошення до участі в тендері #Історія України #Фармацевтика #Ціна #Приватизація #Американський університет #Будівельний матеріал #Аукціон #Університет штату Арізона #Нерухомість #Актив #Бенефіціар #Фонд державного майна України #Укрбуд #Договір купівлі-продажу #Київміськбуд

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
США мають намір заповнити Мексику величезною кількістю мух, для чого зводять спеціалізовані підприємства.
Штрафи для жінок за недотримання обліку в ТЦК: хто підпаде під дію та які можуть бути наслідки
Чи здатна Україна спілкуватися англійською мовою?
Теги