Українці віком до 24 років, які мають відстрочку через навчання в закордонних університетах, бояться повертатись в Україну, пояснили народні депутати. Тому пропонують змінити закони і цим покращити демографію.
Група народних депутатів запропонувала законопроєкт №12361, який передбачає надання дозволу на виїзд за межі країни для певних категорій військовозобов'язаних чоловіків. У разі підтримки цього законопроєкту Верховною Радою, можливість виїзду отримають ті громадяни, які на 2025 рік будуть студентами закордонних навчальних закладів. Крім того, у тексті майбутнього нормативного акта зазначені документи, які потрібно буде пред'явити при перетині кордону. Цей законопроєкт, ініційований 21 народним депутатом, вже опубліковано на парламентському порталі.
У законопроєкті №12361 зазначено, що планується внести корективи в чотири законодавчі акти: "Про військовий обов'язок", "Про порядок виїзду за кордон", "Про воєнний стан" та "Про освіту". Відповідно до пропозицій народних депутатів, ці зміни стосуються студентів, які навчаються у закордонних навчальних закладах на очній або дуальній формах. Їм надається можливість без обмежень виїжджати за межі країни, поки діє відстрочка від служби в армії (тобто до досягнення 24-річного віку).
Депутати визначили два нові критерії, що нададуть можливість студентам віком до 24 років подорожувати за межі країни:
Які саме документи знадобляться для перетворення кордону, якщо виконуються вказані вище умови?
У своїх обґрунтуваннях пропозицій народні депутати висловили занепокоєння щодо українців, як молодшого, так і старшого віку. Вони зазначили, що молодь, яка не підлягає призову, активно виїжджає за кордон для навчання в іноземних вишах. Також за межами України вже перебувають юнаки старше 18 років, які також не навчаються в нашій країні. Обидві групи не повертаються додому через ризик, що їм можуть відмовити у виїзді. Це призводить до втрати зв'язку з батьківщиною та ускладнює демографічну ситуацію, чим турбуються політики. Вони запропонували рішення для подолання цієї проблеми.
Законопроєкт номер 12361 був поданий до Верховної Ради 26 грудня. Спочатку його має оцінити профільний комітет, що займається питаннями зовнішньої політики та міжпарламентських зв'язків. Після цього документ пройде аналіз у інших відповідних комітетах, і лише після цього пропозиції народних депутатів, ймовірно, будуть винесені на обговорення у парламентську залу.
На сторінці Facebook Олександра Мережка, голови зовнішньополітичного комітету Верховної Ради, поки що відсутні коментарі щодо законопроєкту, що стосується виїзду студентів закордонних вишів за межі країни.
Варто відзначити, що видання "Фокус" розглядало групу українців у віці від 18 до 25 років, які підлягають мобілізації через територіальні центри комплектування. Зокрема, до служби запрошують тих, хто завершив військову кафедру, має досвід військової служби або роботи в силових структурах, а також тих, хто став придатним до служби після зміни категорії з "обмежено придатний".
Нагадаємо, 24 грудня у медіапробігу з'явилася інформація від 14-ї бригади Національної гвардії про можливу мобілізацію молодих людей, починаючи з 18-річного віку. Командування дало роз'яснення щодо ситуації.
#Університет #Студент #Україна #Українці #Facebook #Воєнний стан #Військова служба #Нормативно-правовий акт #Верховна Рада #Мобілізація #Національна гвардія України #Парламент #Народний депутат України #Фокус (український журнал) #Демографія #Проєкт закону