Рак є підступним недугом, який часто залишається непоміченим лікарями до тих пір, поки не завдасть серйозної шкоди організму пацієнта. Щоб змінити цю ситуацію, науковці створили тест, здатний виявити цю загрозливу хворобу на ранніх стадіях.
Вчені з Кембриджського університету та Інституту раннього раку розробили принципово новий аналіз сечі для виявлення найбільш ранніх ознак раку легенів. Використовуючи білки, що виробляються так званими "зомбі-клітинами", цей тест був успішно випробуваний на мишах, після чого в недалекому майбутньому ними планується перехід до випробувань на людях, пише University of Cambridge.
У Фокус.Технології запущено новий Telegram-канал! Приєднуйтесь, щоб бути в курсі найактуальніших та найцікавіших новин з наукової сфери!
Клітини-зомбі, науково відомі як старіючі клітини, залишаються живими, але не можуть ділитися або функціонувати належним чином, натомість виділяючи білки, які змінюють навколишнє середовище і потенційно сприяють розвитку раку. Новий тест включає в себе ін'єкційний датчик, який націлений саме на ці білки. Коли датчик стикається з ними, він виділяє в сечу пацієнта речовину, яку можна виявити. Додавши розчин срібла в зразок сечі, дослідники можуть оцінити зміну її кольору, щоб підтвердити наявність ранніх патологічних змін у легенях.
Професорка Ліляна Фрук, одна з провідних експерток у своїй галузі, поділилася інформацією про інноваційний тест, який має можливість виявляти рак за кілька місяців або навіть років до появи перших симптомів. Це значне досягнення в сфері ранньої діагностики. Важливість своєчасного виявлення особливо очевидна у боротьбі з раком легенів, що залишається основною причиною смертності від онкозахворювань у світі, забираючи щорічно близько 1,8 мільйона життів. Часто хвороба переходить у пізні стадії, перш ніж її вдається виявити, що суттєво знижує шанси на виживання.
Надаючи економічно ефективну альтернативу дорогим знімкам, цей аналіз сечі може усунути прогалину в ранній діагностиці раку легенів, значно поліпшивши стан пацієнтів, вважають автори. Дослідження, результати якого ще не опубліковані для громадськості, підкреслює зміну парадигми у виявленні та лікуванні ракових захворювань. Замість того щоб покладатися на виявлення симптомів, необхідно зосередитися на виявленні змін у тканинах і пошкоджень клітин, які передують розвитку злоякісної пухлини. Дослідники зазначили, що ця інновація може знизити навантаження на системи охорони здоров'я, забезпечивши доступність тестування для ширших верств населення.
Тести, призначені для раннього виявлення ракових захворювань, продемонстрували значний потенціал у покращенні показників виживаності для різних видів злоякісних новоутворень. Подібні успіхи в області "рідкої біопсії", яка використовує аналіз крові, вже підтвердили свою здатність виявляти онкологічні маркери, зокрема при раку підшлункової залози та яєчників.
Раніше Фокус писав про те, що популярні вітамінні добавки можуть провокувати розвиток раку. Нове дослідження проливає світло на зворотний бік прийому вітамінних добавок, окремо наголошуючи на смертельній небезпеці для людей, які хворіють на рак.
Фокус також повідомляв, що стандартний алкотестер може виявити рак. Цей новий виклик у боротьбі з хворобою не є черговим медикаментом, а інструментом, який вже давно став звичним для перевірки нетверезих водіїв.
#Лікар #Карцинома #Організм #Пацієнт #Патологія #Рівень смертності #Срібло #Хвороба #Вітамін #Кембриджський університет #Сеча #Рак легенів #Симптом #Легені. #Клітина (біологія) #Горобець (рід) #Рак. #Біопсія. #Яєчник #Рак підшлункової залози #Тканина (біологія)