Починаючи з вересня 2025 року, українським викладачам вищих навчальних закладів зменшать обсяги педагогічного навантаження. Цей законопроєкт №9600, ухвалений Верховною Радою в червні 2024 року, отримав підпис Президента України.
Відповідні деталі були опубліковані на офіційній платформі парламенту. Відповідно до цього документа, обсяг навантаження для викладачів буде знижено з 600 до 400-500 годин за навчальний рік на одну ставку. При цьому, наукова складова повинна становити не менше 30%.
Кількість практиків у навчальних аудиторіях також зросте, що дозволить викладачам-науковцям витрачати більше часу на проведення досліджень. Університети матимуть можливість самостійно формувати ролі викладачів, виходячи з потреб та стратегічних планів навчального закладу.
Закон лише окреслює рамки взаємозв'язку трьох ключових складових професійних обов'язків викладача: наукової, навчальної та організаційно-методичної діяльності.
Педагоги, які не хочуть проводити наукову роботу, можуть визначити максимальне навантаження в обсязі не більше ніж 60% їхнього робочого часу, перейшовши в статус педагогічного працівника.
Також передбачається адаптувати українську вищу освіту до стандартів країн Європейського Союзу. Зокрема, це буде реалізовано через зменшення обов'язкової навчальної навантаження та сприяння науковій діяльності в університетах. Додатково планується запровадження адаптивних стимулів і справедливих винагород для науково-педагогічного персоналу, замість вимог щодо публікацій "для формальності".
Раніше OBOZ.UA повідомляв, що тільки 35% українських викладачів вважають, що здатні справлятися зі стресовими ситуаціями.
#Університет #Учитель #Вища освіта #Президент України #Українська мова #Вищий навчальний заклад #Верховна Рада #Європейський Союз #Парламент