
Кількість учнів в Україні знизилася до найнижчого показника за тридцять років, що викликано масовою еміграцією старшокласників за межі країни. За попередніми даними, приблизно 720 тисяч українських школярів наразі проживає за кордоном.
З України масово виїжджають школярі старших класів з міркувань безпеки та з метою здобувати освіту за кордоном, щоб потім реалізувати себе в інших країнах. В Україні зафіксовано найнижчу кількість школярів за 30 років. Такі результати дослідження журналістів NGL Media, передає УНН.
Коли ми говоримо про те, хто ці випускники шкіл, які хочуть виїхати з України, то перше, що спадає на думку - це 17-річні юнаки, які хочуть скористатись шансом перетнути кордон до 18-річчя, після настання якого виїзд з України заборонений на час воєнного стану
З України виїжджають як юнаки, так і дівчата. Згідно з інформацією Міністерства освіти, в старших класах з кожним роком кількість дівчат поступово зростає, проте наразі різниця між статями є доволі незначною (1-2%). У випускниках шкіл ця різниця може досягати 10%.
Згідно з даними Міністерства освіти і науки, на даний момент за межами України навчається 9,3% учнів. Це приблизно 345 тисяч дітей. Варто зазначити, що це число враховує лише тих школярів, які продовжують навчання в українській освітній системі. Отже, оцінка у 345 тисяч учнів є мінімальною, оскільки багато дітей після виїзду за кордон повністю припиняють своє навчання в українських школах.
Дослідження ЮНЕСКО свідчить, що станом на 2024 рік за кордоном навчалися майже 665 тис. українських школярів. Але й ця цифра неповна, бо враховує лише країни ЄС, та й то не усі, куди мігрували українці. При цьому лише 29% з цих школярів суміщають навчання в обох країнах, а ще 16% покладаються виключно на українську онлайн-освіту. Якщо екстраполювати цю тенденцію на невраховані ЮНЕСКО країни, то можна припустити, що загалом за кордоном перебувають приблизно 720 тис. українських школярів
Згідно з інформацією, наданою Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців, близько 1,4 мільйона українських дітей віком від 3 до 17 років стали вимушеними переселенцями по всьому світу. Найбільша кількість школярів та дошкільнят з України наразі знаходиться у Німеччині, Польщі, Чехії та Великій Британії.
Як війна вплинула на малих українців - інтерв'ю із головою Держслужби у справах дітей30.05.25, 11:52 * 193840 переглядiв
Згідно з аналізом, проведеним NGL Media на основі даних Міністерства освіти, виявлено, що протягом 2021-2025 років існує певна тенденція серед учнів 8-12 класів: щорічно від 2 до 4% учнів не переходять до наступного класу, залишаючи навчальний заклад. Це не обов'язково свідчить про те, що всі ці діти виїхали з країни, але значна їх частина, ймовірно, так і вчинила.
Основною причиною виїзду за кордон серед старшокласників залишається безпекове питання - сюди входить як хвилювання батьків про можливе зниження мобілізаційного віку до 18 років, так і загальна тривога за життя дітей у країні, де точиться війна. Зі схожих міркувань чимало випускників українських шкіл, навіть складаючи НМТ, все ж обирають заклади вищої освіти у Польщі, Німеччині, Чехії та інших країнах
У 2024 році в українські вищі навчальні заклади зарахували 197 тисяч студентів, що стало найменшим показником за останнє десятиліття. У відповідь на цю ситуацію деякі університети вживають заходів для залучення абітурієнтів, які навчаються за кордоном.
Європейський Союз розробляє нову стратегію для повернення українських громадян на батьківщину після завершення війни. Деталі станом на 04.06.25, 14:31 * 4832 перегляди.
Учасники дослідницької програми RAI for Ukraine проаналізували різницю у місці реєстрації учасників НМТ та місцем, де вони фізично складали тест. Так вдалося виявити, що у 2022 році 23,5 тис. випускників шкіл (10% від усіх) складали цей тест за кордоном. А 32% випускників взагалі не реєструвались на складання НМТ, який обов'язковий для вступу в українські університети.
Ми усвідомлюємо, що випускники, які знаходяться за межами країни, можуть пройти цей тест про всяк випадок. Це зовсім не означає, що всі вони планують вступати до українських університетів. Отже, до тих 32% випускників, які не здавали НМТ, можна додати певну частину тих, хто його пройшов, але не має наміру вступати в Україні. Таким чином, реальні втрати є ще більшими, оскільки ми не враховуємо всі можливі дані. Тому дійсно значний відсоток випускників не розглядає можливість вступу до українських університетів, що пов'язано як із питаннями безпеки, так і з обмеженнями на кордонах.
#Університет #Сполучене Королівство #Журналіст #Студент #Чеська Республіка #Україна #Українська мова #Біженець #Організація Об'єднаних Націй #Німеччина #Українці #Міністерство освіти і науки України #Воєнний стан #Вищий навчальний заклад #Європейський Союз #Абітурієнт #Міграція населення #ЮНЕСКО