
Про це під час підписання документа повідомив віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій -- міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, передає кореспондент Укрінформу.
"Національна LLM надасть нам можливість бути суверенними та незалежними, захищаючи нашу свободу у сфері інформації. Вона відкриє шлях до вирішення численних завдань, зокрема, надасть змогу запускати державні сервіси без їхнього зберігання за межами країни. Крім того, ми зможемо активно взаємодіяти з сектором оборонних технологій, який на сьогодні володіє унікальними даними, відсутніми в інших частинах світу. Завдяки власній LLM ми зможемо обробляти цю інформацію та генерувати ефективні рішення", - підкреслив Федоров.
Окрім цього, завдяки розробці власної мовної моделі, Україна зможе ефективно реагувати на інформаційні атаки з Росії. Штучний інтелект для створення українського контенту отримає значний обсяг перевірених даних, замість недостовірної інформації, яку наразі поширюють моделі, основані на даних з інших джерел.
"Створення української LLM є важливим кроком до досягнення лідерства України в галузі штучного інтелекту. Як держава, ми зможемо розробляти зручні AI-сервіси для наших громадян та забезпечити інтеграцію штучного інтелекту в урядові процеси. Додатково, національна LLM відкриє нові можливості для бізнесу, дозволяючи створювати інноваційні продукти, які будуть більш доступними, безпечними та адаптованими до особливостей українського ринку. Для втілення цього амбітного проєкту ми об'єднуємо зусилля Мінцифри та компанії Київстар", – підкреслив Федоров.
Він зазначив, що міністерство буде відповідати за координацію процесу створення моделі, а також за формування технологічної та етичної концепції. Зокрема, планується створення основних структур - координаційного комітету, а також етичного і технічного рад. Міністерство цифрових технологій також займеться збором даних для навчання моделі, залучаючи до цього як державні, так і приватні установи, включаючи університети та професійні спільноти.
"Київстар" у цьому проєкті став стратегічним партнером держави і виступить операційним виконавцем процесу. Компанія формуватиме проєктний офіс для розробки моделі: підбиратиме команду, забезпечить обчислювальні потужності для попереднього навчання (pre-train) української моделі тощо. Також компанія повністю покриє фінансову частину розробки LLM.
Федоров додав, що після запуску LLM розпочнеться її бета-тестування. Очікується, що під час цього періоду державні, громадські, наукові, освітні та інші організації зможуть завантажити модель і першими спробувати її роботу. Після тестового періоду модель буде передана державі та буде доступна широкому загалу користувачів безкоштовно.
Запуск першої версії моделі заплановано на грудень 2025 року.
Як стало відомо, Міністерство цифрової трансформації разом із Українським фондом стартапів ініціювали проєкт Sandbox, спрямований на підтримку стартапів у галузі штучного інтелекту та блокчейн-технологій. Учасники матимуть можливість безкоштовно пройти аудит своїх продуктів, а також отримати експертні консультації та рекомендації.
#Росія #Університет #Журналіст #Укрінформ #Архітектура #Україна #Модель #Інформація #Держава (політичний устрій) #Бізнес #Інновації #Документ #Аудит #Стартап-компанія #Штучний інтелект #Лідерство #Етика #Київстар #Верифікація та валідація #Михайло Федоров