Увага до різних деталей і можливості їх запам'ятовування варіюється від людини до людини і в цьому плані ми всі унікальні. Намагаючись розгадати причину забудькуватості деяких людей і міцної пам'яті інших, вчені досліджували механізми нашої пам'яті.
Дослідники з Університету Райса вивчили складне питання про те, чому деякі спогади виділяються на тлі інших, що дає змогу зрозуміти динаміку розвитку людської пам'яті. Науковці намагалися знайти причину, через яку ми можемо забути щось важливе, водночас чітко пам'ятати якусь буденну дрібницю, що може допомогти їм розробити стимуляцію нашої пам'яті, яка позбавляє таких проблем, пише Rice University.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
У своїй статті, опублікованій в журналі Cognitive, Affective, & Behavioral Neuroscience, дослідники провели аналіз того, як емоційна значущість, особистісний контекст і індивідуальні відмінності впливають на нашу здатність до запам'ятовування. У огляді, підготовленому Фернандою Моралес-Кальва та Стефані Леаль, вивчені результати досліджень систематизовані за трьома основними аспектами: "що, де і коли", що дозволяє глибше зрозуміти ключове питання "чому". В їхньому дослідженні акцентується на тому, що спогади часто формуються під впливом емоційного резонансу, уваги та повторюваності.
Емоційно насичені події або ті, що потребують особливої уваги, мають високі шанси на збереження в пам'яті. Значну роль в цьому процесі відіграє просторове оточення: нові та незвичні середовища зазвичай залишають більш виразний слід, ніж знайомі. Також важливими є час, коли відбулися ці події, їхня послідовність та розподіл на окремі епізоди. Окрім загальних тенденцій, на пам'ять впливають індивідуальні та культурні аспекти. Моралес-Кальва підкреслює, що пам'ять не є універсальним феноменом, адже те, що сталося в пам'яті однієї людини, може бути зовсім забутим іншою через їхні унікальні когнітивні та культурні особливості. Ця варіативність акцентує увагу на обмеженості стандартних методів оцінки пам'яті, які часто не враховують індивідуальні різниці.
Висновки цього дослідження мають величезне значення, особливо в умовах старіння світового населення та зростання випадків захворювань, які стосуються пам'яті, таких як деменція. Ці результати можуть привести до вдосконалення діагностичних методів і лікувальних заходів, роблячи їх більш доступними та результативними. Леал підкреслила важливість цього питання, заявивши: "Враховуючи ці фактори, ми зможемо створити більш точні діагностичні інструменти і ефективніші стратегії втручання".
Нещодавні світові дослідження пам'яті показали, що люди більш яскраво запам'ятовують події, насичені емоціями, такі як весільні урочистості або природні катастрофи. Це ще раз підтверджує важливу роль мигдалини в процесах пам'яті. Так само особисті досягнення та значущі моменти займають високі позиції серед запам'ятованого, що свідчить про тісний зв'язок між особистою значущістю та стійкістю пам'яті.
Раніше Фокус повідомляв про досягнення вчених, які змогли створювати нові нейрони в мозку, використовуючи стовбурові клітини. Дослідження показали, що клітинний метаболізм відіграє ключову роль у процесі нейрогенезу, що дозволило науковцям збільшити кількість нейронів у мозку як дорослих, так і літніх мишей.
Фокус також повідомляв про те, що дослідники виявили в людському мозку спеціалізовані нейрони, пов'язані з математичними функціями. У цих експериментах взяли участь дев'ять добровольців. Аналіз отриманих даних дозволив зробити висновок, що в мозку існують нейрони, які активізуються під час виконання різних математичних операцій.
#Метаболізм #Нейрон #Деменція #Людський мозок #Мозок #Старіння #Частота #Пізнання #Горобець (рід) #Резонанс #Університет Райса #Мигдалеподібне тіло #Стовбурова клітина #Пам'ять