В Україні необхідно поступово збільшувати мінімальні витрати на контрактне навчання за затребуваними спеціальностями.
Цю точку зору висловив Михайло Винницький, заступник міністра освіти і науки, як повідомляє Дзеркало тижня.
"З вартістю контракту в нашій країні склалася дивна ситуація. В Європі університетам установлюють верхню межу вартості навчання, а в Україні - нижню (це так звана індикативна собівартість). На жаль, чимало ЗВО ставлять ціни на контракт наполовину або й більш нижчі, ніж сума, яку сплачує держава університету за кожного студента-бюджетника", - зазначив Винницький.
За словами експерта, коли держава інвестує, наприклад, 55-56 тисяч гривень на рік в освіту одного студента, а контрактник сплачує лише 25 тисяч, виникає ряд питань. Зокрема, чи не є так, що частина витрат на навчання контрактників покривається за рахунок державних коштів. Винницький підтвердив, що це дійсно так. Інше запитання стосується того, чи можливо якісно підготувати фахівця будь-якої спеціальності за 25 тисяч гривень.
Звичайно, це неможливо. Це також стосується проблеми низьких зарплат викладачів. Університети стикаються з нестачею фінансування, що не дозволяє їм виплачувати доплати та премії, а це, в свою чергу, призводить до деградації системи освіти. Тому необхідно поступово, хоча й без різких змін, підвищувати вартість вищої освіти. Розуміючи, що платоспроможність населення обмежена, ми не зменшуємо кількість бюджетних місць і запроваджуємо грантову систему для талановитих студентів, які не змогли потрапити на бюджет. Це підкреслив Винницький.
#Університет #Європа #Студент #Вища освіта #Сміливіше. #Вищий навчальний заклад #Держава (політичний устрій) #Українська гривня #Дзеркало тижня. Україна