Після падіння режиму Башара Асада в Україні почали активно налагоджувати відносини з новим урядом Сирії. Експерти роз'яснюють, чому це є важливим для Києва.
Нагадаємо, що 28 листопада 2024 року опозиційні сили Сирії розпочали значний наступ. В результаті режим Башара Асада зазнав поразки, і сам диктатор у ніч з 7 на 8 грудня терміново залишив Дамаск. Наразі він перебуває в Росії разом зі своєю родиною.
Повстання очолив Абу Мухаммад аль-Джулані, який є лідером ісламістського руху Хаят Тахрір аш-Шам (ХТШ). Аль-Джулані має суперечливу репутацію, але стверджує, що прагне миру та реформ. Він відмовився від свого підпільного псевдоніма і повернувся до імені Ахмед аль-Шараа. Новий керівник Сирії також пообіцяв організувати вибори в країні протягом найближчих чотирьох років і висловив намір розпустити ХТШ.
Угрупування раніше було пов'язана з ІДІЛ і Аль-Каїдою, які багато країн світу вважають терористичними організаціями. Але зараз озброєний рух на чолі з аль-Шараа розірвав із ними зв'язки і заявляє про намір забезпечити права меншин і дотримуватися помірної ідеології.
До слова, у 2017-му США визнали і самого аль-Джулані терористом, а за рік оголосили винагороду в 10 мільйонів доларів за його голову. Втім зараз погляди світу на нову владу в Сирії змінюються. Американці та європейці вже пом'якшують свою риторику.
Україна теж налагоджує свої зв'язки з новим лідером Сирії. Нагадаємо, що ще влітку 2022-го Київ та Дамаск повністю розірвали дипломатичні відносини. Це сталося після того, як Сирія визнала окуповані Росією території Донецької та Луганської областей окремими державами.
Проте тепер Україна відкрита до переговорів.
23 грудня президент Володимир Зеленський дав вказівку Міністерству закордонних справ налагодити всі потрібні зв'язки з представниками сирійського народу.
27 грудня наша країна направила 500 тонн пшеничного борошна до Сирії в рамках програми "Зерно з України". А вже 30 грудня відбулася несподівана зустріч у Дамаску: голова Міністерства закордонних справ Андрій Сибіга зустрівся з Ахмедом аль-Шараа (аль-Джулані). Також на зустрічі був присутній міністр закордонних справ Сирії Асаад Хасан аль-Шибані.
"Моя присутність тут має на меті донести особисте послання від президента України Володимира Зеленського до сирійського народу. Воно є досить ясним: ми підтримуємо вас і готові надати допомогу, адже Україні важливо, щоб Сирія була стабільною та розвивалася у напрямку взаємовигідної співпраці," – зазначив міністр закордонних справ під час зустрічі, як повідомляє Reuters.
На сьогоднішній день, за інформацією міністра, Україна сподівається, що нова Сирія буде країною, яка буде дотримуватись міжнародних норм, зокрема поважати територіальну цілісність і суверенітет України. Це створить умови для відновлення дипломатичних зв'язків, політичних переговорів та функціонування дипломатичних представництв.
Сибіга додав, що Україна готова ділитися досвідом збору доказів, юридичних доказів, розслідування та роботи з притягненням воєнних злочинців до відповідальності за скоєні злочини.
"Це знаковий контраст. Росія постачає до Сирії бомби, смерть і руйнацію, тоді як Україна пропонує борошно, гарантії безпеки та відновлення," - зазначив Сибіга під час брифінгу в Дамаску.
У той же час, міністр закордонних справ Сирії Асаад Хассан аль-Шайбані оголосив про намір зміцнити стратегічне співробітництво з Україною у сферах політики, економіки та соціальних питань. Він також підкреслив, що "як сирійці, так і українці пройшли через подібний досвід і спільні страждання протягом останніх 14 років".
Згідно з інформацією видання Суспільне, яке посилається на джерела в Офісі президента, візит здійснюється за дорученням Володимира Зеленського. Відзначається, що президент має намір активізувати міжнародні контакти. Як повідомив один з інформаторів, до Сирії вже відправлено першу партію продовольства в рамках програми Зерно з України, і плануються подальші поставки. В даний час також розглядаються деякі чутливі питання, зокрема з політичного аспекту.
2 січня президент Володимир Зеленський, підсумовуючи звіт міністрів закордонних справ і аграрної політики про їхній візит до Сирії, оголосив про намір України активізувати програму "Зерно з України". Ця ініціатива буде спрямована на співпрацю з сирійською владою та усіма партнерами, які готові долучитися до її реалізації. Зокрема, Київ планує налагодити комунікацію з європейськими країнами та Сполученими Штатами.
"Україна допоможе всім зусиллям для стабілізації в Сирії. [...] Більше стабільності на Близькому Сході - це більше миру й торгівлі для всіх партнерів", - заявив Зеленський в своєму зверненні.
Однак залишається ключове питання: чи не є передчасним для України встановлення дипломатичних відносин із Сирією?
Андрій Коваленко, глава Центру боротьби з дезінформацією при РНБО, висловив свою думку щодо поїздки міністра Сибіги до Сирії, підкреслюючи, що встановлення нових українсько-сирійських зв'язків після падіння режиму Асада є надзвичайно важливим.
"Сирія зараз дуже важлива, оскільки тривалий час Росія через Асада нав'язувала свій вплив на Близькому Сході та в Африці, зокрема блокуючи катарський газовий проект",- підкреслив Коваленко у своєму Telegram-каналі.
На думку Коваленка, встановлення нових зв’язків із Сирією є надзвичайно важливим завданням для України, оскільки "усі виграють від зменшення впливу Росії на Близькому Сході та в Африці".
Сирія є ключовою країною на Близькому Сході, з якою неодмінно потрібно рахуватися, зазначає Сергій Данилов, заступник директора Центру досліджень Близького Сходу.
"Вона ключова для безпекової ситуації в регіоні. Далі, у нас із Сирією спільний ворог - це іранський режим. І нове керівництво Сирії доволі недвозначно артикулює цю позицію. І зрештою, це велика потуга в регіоні, велика нація, з якою нам треба мати добре відносини", - каже Данілов в розмові з РБК-Україна.
Дипломат та історик Олександр Левченко в своєму блозі на Oboz.UAзазначає, що Дамаск зацікавлений в навчанні студентів в аграрних університетах України, трансфері технологій, розвитку насінництва. Крім того, Україна може допомогти Сирії з продовольством.
"В довгостроковій перспективі ліквідація російської присутності в Сирії стане важливим фактором для забезпечення стабільності не тільки в самій Сирії, але й у всьому регіоні Близького Сходу та Африки. Хоча цей процес може зайняти певний час, Україна, як ніхто інший, усвідомлює значення безпеки для прогресу і готова ділитися своїм досвідом у цій сфері," - зазначає Левченко.
Сьогодні Сирія має велике значення, оскільки Росія через режим Асада протягом тривалого часу закріплювала свої позиції на Близькому Сході та в Африці, зазначає дипломат.
#Росія #Європа #Київ #Студент #РБК-Україна #Україна #Президент України #Володимир Зеленський #Президент (державна посада) #Пшениця #Зерно #Суверенітет #Дипломатія #Міністерство закордонних справ (Україна) #Воєнний злочин #Луганська область #Донецька область #Диктатор. #Міністерство закордонних справ #Африка #Дипломат #Ідеологія #Сирія #Катар #Тероризм #Ісламізм #Близький Схід #Територіальна цілісність #Башар Асад #Дамаск #Міжнародне право #Іран #Ісламська держава #Терористична організація #Наступальні (військові) #Аль-Каїда #Мухаммеде.