У столиці Сербії Белграді 22 грудня відбувся масовий мітинг на підтримку студентів, які вже кілька тижнів блокують аудиторії місцевого університету, вимагаючи притягнути до відповідальності винних у трагедії в місті Новий Сад на півночі Сербії. Там 1 листопада через падіння навісу на залізничному вокзалі загинули 15 людей.
Висуваються політичні вимоги, оскільки студенти, яких підтримують активісти опозиційних рухів та представники громадянського суспільства, покладають відповідальність за ситуацію на владу, звинувачуючи її у корупційних діях, які призвели до неналежного ремонту будівлі вокзалу. Виникають заклики до утворення перехідного уряду, що має забезпечити проведення вільних дострокових парламентських виборів.
Міністерство внутрішніх справ Сербії оцінює, що кількість протестуючих у Белграді становила від 28 до 29 тисяч осіб. У центрі столиці рух транспорту був зупинений. Президент Александар Вучич опублікував відео в Instagram, в якому визнав, що на вулиці вийшло чимало людей.
Акція розпочалася з 15 хвилин мовчання на згадку про жертви трагедії в Нові-Саді. Вони змінилися, як повідомляє балканська служба Радіо Свобода, 30 хвилинами шуму - учасники скандували антиурядові гасла, свистіли тощо.
За інформацією Міністерства внутрішніх справ, мітинг пройшов без суттєвих інцидентів та порушень громадського спокою.
Як зазначив Вучич, учасники недільної зустрічі в Белграді "мають опозиційні переконання". Він підкреслив, що завжди відкритий до їхніх думок і прагне зрозуміти, що вони вважають пріоритетним для нашої держави. При цьому президент акцентував увагу на тому, що "значна кількість людей має іншу точку зору". Вучич також наголосив на необхідності підтримки "миру та стабільності".
Протести в Сербії тривають вже більше місяця, і їх символом стало зображення закривавленої руки - на пам'ять про загиблих. Також проводяться 15-хвилинні страйки, що відповідають кількості жертв у Новому Саді. У результаті акцій було паралізовано діяльність понад 50 факультетів чотирьох державних університетів та багатьох середніх шкіл. Протестувальники вимагають від влади, щоб відповідальні за реконструкцію вокзалу в Новому Саді понесли покарання. Бетонний навіс вокзалу обвалився лише через кілька місяців після урочистого відкриття, яке відбулося після трирічної реконструкції, при цьому чиновники запевняли, що роботи виконані відповідно до найвищих європейських стандартів.
Тринадцять осіб були затримані через підозри в недбалості під час реконструкції станції. У їх числі опинився колишній міністр будівництва, транспорту та інфраструктури Горан Весіч. Спочатку його взяли під арешт, але згодом відпустили.
Для багатьох учасників протестів трагедія в Новому Саді стала підтвердженням того, що, на їхню думку, уряд і президент Вучич ведуть країну неправильним шляхом.
#Університет #Студент #Мітинг #Президент (державна посада) #Парламент #Опозиція (політика) #Новий Сад #Громадянське суспільство #Корупція #Міністерство внутрішніх справ (Україна) #Радіо «Свобода» #Страйк #Белград #Сербія #Александар Вучич