
У Нідерландах розумірковують над тим, щоб перевіряти тисячі нових іноземних науковців, які приїздять для дослідницької роботи у місцевих університетах - побоюючись, що серед них можуть бути заслані шпигуни.
Про це повідомляє NOS, пише "Європейська правда".
Цього тижня в Нідерландах було винесено на обговорення громадськості ініціативу, що стосується проведення безпекових перевірок іноземних дослідників, які прибувають до країни для академічної діяльності. Це рішення зумовлене зростанням занепокоєння, що серед цих дослідників можуть бути особи, що представляють інтереси ворожих держав.
Згідно з оцінками Міністерства освіти, впровадження даного нововведення вимагатиме проведення близько 8000 перевірок щорічно. Це стосуватиметься як іноземних, так і вітчизняних студентів і науковців, з метою запобігання неналежній передачі унікальних розробок країнам, що не є дружніми. В першу чергу, мова йде про Китай, Росію та Іран.
У рамках потенційних перевірок думають перевіряти історію працевлаштування та дослідницької роботи науковців, а також наявність проблем із законом.
У рамках проєкту виділено ключові області досліджень, які вимагають особливої уваги через можливі ризики. Серед них – квантові технології, ракетобудування, штучний інтелект, передові біотехнології та виробництво мікропроцесорів. Університети та наукові центри повинні самостійно оцінити, які з їхніх напрямків діяльності потребують посиленої уваги, щоб уникнути зайвих перевірок у тих випадках, де це не є необхідним.
Академічні установи та інші організації мають три місяці на ознайомлення з проєктом ініціативи, після чого фінальну редакцію законопроєкту внесуть у парламент.
Згідно з існуючими нормами, наукові установи повинні самостійно здійснювати оцінку ризиків при прийнятті іноземних фахівців. Однак їм бракує тих засобів, які є в розпорядженні державних органів безпеки. Тим не менш, раніше NOS виявили, що в останні роки мали місце випадки, коли установи відмовлялися від співпраці через виявлені ризики.
Серед критиків ідеї кажуть, що посилення перевірок може спонукати науковців та студентів обирати інші країни. Також невдоволення викликає те, що перевірки пропонують для абсолютно усіх, включно з громадянами Нідерландів, а не лише осіб з "країн ризику". Проте у міністерстві пояснюють цей пункт не тільки бажанням уникнути дискримінації, а й тим, що власні громадяни також можуть потрапити на гачок іноземної спецслужби.
Нагадаємо, що в 2022 році в Норвегії був затриманий бразильський "дослідник", який виявився кадровим офіцером російського ГРУ на ім'я Михайло Мікушин. Він приховав свою справжню особу, маскуючись під вченого в Університеті Тромсе.
У 2023 році в Норвегії зафіксували ще один випадок арешту, пов'язаний із підозрою на перехоплення сигналів. На цей раз під слідством опинився студент, який, ймовірно, здійснював спостереження за урядовими будівлями.
#Росія #Норвегія #Університет #Студент #Арештуйте. #Українська правда #Парламент #Ракета. #Нідерланди #Штучний інтелект #Китай (регіон) #Біотехнології #Шпигунство. #Секретна служба #Бразилія #Дискримінація #Іран #Головне розвідувальне управління Генерального Штабу Російської Федерації #Нідерландська телерадіомовна фундація #Мікропроцесор #Тромсе