11 квітня 2025 року в Києві пройшов Форум, присвячений завершенню першого навчального курсу Школи відновлення громад -- глобальної освітньої програми для муніципальних менеджерів з усієї України, які готуються до відбудови своїх територій у післявоєнний період.
Перший випуск Школи об'єднав 110 учасників із 37 громад, які представляють 14 регіонів України. Протягом шести місяців вони старанно навчалися ефективному плануванню відновлення територій, постраждалих від війни. Навчальна програма включала чотири модулі, чотири спеціалізовані курси, виїзні воркшопи та два масштабні форуми.
Освітніми партнерами проєкту стали 7 навчальних закладів, зокрема університет Києво-Могилянська академія, Метінвест Політехніка, а також провідний університет Меріленду та Массачусетський технологічний інститут. Загалом Школа відновлення громад обʼєднала 16 міжнародних та національних інституцій.
Сам захід зібрав представників громад, партнерських організацій, міжнародних експертів та представників органів місцевого самоврядування. У центрі уваги -- підсумки роботи першого набору Школи, напрацювання її учасників, а також бачення подальшого розвитку ініціативи.
"Школа відновлення громад стала яскравим прикладом співпраці між різними секторами: громадами, науковцями, експертами, бізнесменами та донорами, об'єднаними спільною метою розвитку України. Ця єдність виявилася надзвичайно важливою під час повномасштабного вторгнення і продовжує підтримувати країну й сьогодні. Об'єднання навколо нових можливостей та прагнення до розвитку – це ознака справжнього лідерства. Ми повинні бути на стороні кооперації, а не конкуренції, і замість того, щоб розділятися через труднощі, шукати шляхи для спільних досягнень. Я впевнений, що завдяки сильним громадам ми зможемо побудувати могутню Україну", – зазначив мер Маріуполя та співзасновник "Школи відновлення громад" Вадим Бойченко.
"Сьогодні ми святкуємо важливий момент. Ви пройшли шість місяців навчального процесу. Це були не легкі часи — вам доводилося поєднувати вашу основну роботу з навчанням, брати участь у семінарах та вебінарах, незважаючи на стреси та тривоги. Ви переживали, не спали ночами, вдосконалюючи свої презентації. Проте, попри всі труднощі, у ваших проектах ви змогли виявити унікальність своїх громад. Саме ця унікальність стала основою для вашої візії," — зазначив Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України.
Основною подією зустрічі стала панельна дискусія під назвою "Школа відновлення громад: що далі?", яку вела Наталія Ємченко, директорка з комунікацій групи SCM та членкиня наглядової ради ГО "Маріуполь.Реборн". Учасники обговорили подальші кроки програми, її вплив на процеси відновлення, а також важливість міжсекторального співробітництва для розвитку нових управлінських можливостей на місцях.
"Для нас, як представників великого бізнесу, критично важливо, щоб програма не носила суто академічний характер, а була практично орієнтованою та екосистемною. Проект продемонстрував наявність динаміки в об'єднанні громад, утворивши спільноту однодумців. Це найбільш ресурсна, практична і енергійна інституція. Коли ми говоримо про європейський шлях, реінтеграцію ветеранів та різноманітні проєкти розвитку, все це неможливо без підтримки громади. Саме вона є основою для всіх значних процесів в Україні. Ми маємо на меті, щоб Школа залишалася простором для створення майбутнього, розширювалася, наповнювалася новими значеннями і перетворилася на спроможний і самодостатній проект", -- зазначила Наталія Ємченко, член наглядової ради ГО "Маріуполь.Реборн" та директор з комунікацій SCM.
У складі спікерів дискусії виступили представники Асоціації міст України, "Києво-Могилянської школи професійної та неперервної освіти", а також університету Метінвест Політехніка. До онлайн-обговорення приєдналися партнери з ALDA, Університету Меріленду, EUROCITIES та Комітету Регіонів Ради Європи.
"Школа відновлення — це програма, що орієнтована на командну роботу. Кожен муніципалітет делегує по три представники, і це вражає! Адже випускники, повертаючись до своїх громад, несуть із собою нові знання і натхнення на майбутнє, що значно підвищує їх можливості реалізувати свої ідеї та мрії. Важливо, що це команди, які усвідомлюють, як ефективно відновлюватися, розвиватися та будувати спільне майбутнє. Ці громади обмінюються досвідом і підкреслюють свою унікальність, підтримуючи одна одну, бо разом вони сильніші. Об’єднання відбулося не лише між громадами, а й з участю муніципалітетів, бізнесу, навчальних закладів та донорів. Саме спільні ініціативи та дії нададуть громадам і Україні нову силу," — зазначила Оксана Продан, радниця голови Асоціації міст України.
Отже, ми спостерігаємо появу лідерів. Лідери — це ті, хто веде інших у нові горизонти, куди самі ці люди без їхньої підтримки ніколи б не дісталися. Це питання не лише про лідерство в загальному, а про відповідальність та трансформаційний підхід до лідерства. Творці — це ті, хто змінює усталені парадигми, які вже тривалий час обмежують Україну. Війна продемонструвала, що волонтери, бізнес-структури та громади взяли на себе величезну відповідальність за майбутнє нашої країни, — Тетяна Нагорняк, доктор політичних наук, професор, декан факультету "Києво-Могилянська школа професійної та неперервної освіти".
Сьогодні ми святкуємо не просто вручення дипломів. Це момент, коли всі отримані знання та практичні навички починають сприяти відновленню наших громад і країни. Школа відновлення громад – це особливий виклик. Адже для нас у Метінвест Політехніці важливо не лише теоретичне навчання, а й надання реальних інструментів: управлінських здібностей, бізнес-досвіду та практичних навичок роботи над проєктами. Усе це робиться для того, щоб громади могли впевнено просувати свої стратегії розвитку та відновлення, – зазначив Вадим Пухальський, керівник департаменту розвитку Метінвест Політехніки.
В рамках заходу було представлено новий етап Школи — вдосконалену програму другого потоку. Вона складається з п'яти ключових модулів, п'яти спеціалізованих курсів та нової теми — "Запит на справедливість". Участь у програмі візьмуть 30 громад з різних куточків України, а загальна кількість навчальних учасників сягне 220 муніципальних менеджерів.
Наступний етап заходу розпочався з відео-вступу, який наочно переніс учасників у серце Школи відновлення громад. Там відбувалися знайомства, колективна праця, жваві дебати, а також переживання успіхів і сумнівів, що виникали в процесі навчання. На екрані з'являлися кадри, які стали визначальними для кожної команди: воркшопи, де громади шукали свої ідентичності, та фінальні презентації їхніх проектів, що підводили підсумки навчального процесу. Головним досягненням стали Профілі громад — це не просто аналітичні документи, а динамічні плани дій, які об'єднують візію відновлення, конкретні дії та стратегічні цілі. Для багатьох із них ці профілі стали першими орієнтирами на шляху до трансформації своїх громад.
Наступними на сцену вийшли ті, хто особисто пережив цей шлях — представники громад з Рубіжного, Каховки, Старобільська та Киїнки. Їхні виступи були різноманітними, але мали спільну сутність: це був голос місцевого самоврядування, яке шукає шляхи вирішення проблем, не чекаючи на вказівки ззовні. Вони обговорювали виклики, з якими стикаються щоденно, командну співпрацю та нові напрямки, які відкрилися завдяки навчання у Школі. Найголовніше, про що йшлося — це віра в те, що відновлення починається не з указів зверху, а з усвідомленого рішення діяти на місцевому рівні.
"Віра, аналітичне мислення, стратегічне планування та ефективна комунікація – це ключові елементи, які ми здобули завдяки навчанню в Школі. Завдяки цим знанням ми вже зараз вносимо зміни в програмні документи нашої громади. Встановлено міцні зв'язки з іншими громадами. Ми відкрили лікарню в Харкові та будуємо житло для переселенців на Закарпатті. І це лише початок нашої роботи!" – Андрій Юрченко, керівник Рубіжанської міської військової адміністрації Луганської області.
"З нами відбулося справжнє диво! Ми навіть не могли уявити, наскільки неймовірною буде ця історія. Вже під час другої лекції я зрозуміла, що захоплююся викладачами та експертами. Сподіваюся, що вони також усвідомили, як сильно вони змогли нас надихнути та налаштувати на аналіз ситуації в нашій громаді, на розуміння того, як усе функціонує в умовах війни на різних територіях та в різних областях, і як ми можемо з місцевого рівня почати формувати державні політики. Адже саме з нас починається Україна!" -- Яна Літвінова, начальниця Старобільської міської військової адміністрації Луганської області.
Кульмінаційною частиною заходу стало урочисте вручення подяк – партнерам, без яких втілення проєкту було б неможливим, а також учасникам, які пройшли складний, але надзвичайно значущий шлях разом із Школою. На сцену виходили ті, хто розробляв цю програму, надавав їй ресурси, експертизу та підтримку, а поруч – представники громад, які стали її душею та сутністю. Символічні сертифікати, щирі слова вдячності, теплі обійми та короткі, але дуже особисті коментарі зі сцени – все це створило унікальну атмосферу.
Форум, присвячений завершенню першого набору Школи відновлення громад, став не тільки підсумком пройденого етапу, але й відправною точкою для нових перспектив. Вже зовсім скоро стартує набір до другого потоку, що відкриє двері ще більшій кількості громад для участі в навчанні, здобуття практичних навичок та формування чіткого бачення відновлення своїх населених пунктів.
#Європа #Київ #Україна #Школа #Харків #Історія #Знання #Волонтерство #Організація громади #Лікарня #Бізнес #Диплом #Декан (освіта) #Національний університет "Києво-Могилянська академія #Підкарпатська Русь #Семінар #Конкуренція (економіка) #Львівська політехніка #Луганська область #Доктор наук #Массачусетський технологічний інститут #Атмосфера Землі #Маріуполь #Внутрішньо переміщені особи #Менеджмент #Місцеве самоврядування #Рада Європи #Метінвест #Асоціація міст України #Старобільськ #Євроміста #Каховка #Рубіжне