Необхідно також підкреслити: харківський університет оригінально відреагував на скандал з плагіатом, пов'язаним із російськими дослідженнями.

Харківський університет відреагував на звинувачення в плагіаті.

Харківський національний педагогічний університет (ХНПУ) імені Григорія Сковороди потрапив у скандал через звинувачення у плагіаті наукових робіт. Колишній доцент Сумського держуніверситету Олег Смірнов стверджує, що у виші захищали дисертації, частково скопійовані з російських наукових робіт.

Науковець понад рік домагається розгляду своїх скарг на плагіат у роботах іноземних студентів. "Телеграф" звернувся до ректора ХНПУ Юрія Бойчука та етичної комісії університету з проханням прокоментувати звинувачення Олега Смірнова у так званому "дисертаційному туризмі". Крім того, ми запитали, чи дійсно науковці університету вдаються до плагіату з російських робіт та чому від заявника вимагають завірені паперові копії замість електронних версій.

У відповідь на запит "Телеграфа" ректор Юрій Бойчук відкинув висунуті звинувачення, назвавши їх "безпідставними" та "непідтвердженими". Він підкреслив, що наявність схожих текстів з онлайн-ресурсами не є достатньою підставою для звинувачення у плагіаті, оскільки академічна експертиза вимагає ґрунтовного розгляду структури, стилістики та контексту використаних матеріалів.

Керівництво університету підкреслило, що не має правових підстав для збору матеріалів за межами України. Заявник має самостійно надати чіткі докази для розгляду відповідними органами. ХНПУ запевнив, що дотримується принципів академічної доброчесності та засуджує практику запозичення фрагментів без належного цитування.

Нагадаємо, за словами ексдоцента Сумського держуніверситету Олега Смірнова, у листопаді-грудні 2023 року він надіслав скарги на плагіат у дисертаціях Цзі Іпіна, Чень Хуейхуей та О. Авраменко. Згідно з нормативами, заклад має розглянути такі звернення протягом трьох місяців, проте цього досі не зроблено. Науковець наводить докази того, що тексти були скопійовані з дисертацій, розміщених на офіційних сайтах російських університетів.

Смірнов звинувачує ХНПУ у організації "дисертаційного туризму" для іноземних студентів, зокрема громадян Китаю. За його попереднім аналізом, китайські здобувачі захистили вісім дисертацій із плагіатом. Обсяг переписаних текстів у деяких роботах сягає майже 100 відсотків.

За словами Смірнова, університет вимагав від нього надати завірені паперові копії російських дисертацій замість електронних версій. Для отримання таких документів потрібно було б їхати до Росії та оформляти візу. Юридичний відділ вишу нібито посилається на вимоги чинного законодавства щодо належно засвідчених документів.

Ректор Харківського національного педагогічного університету Юрій Бойчук роз'яснив затримки у розгляді скарг, пов'язані з воєнним станом і обстрілами Харкова. Тим не менш, у період 2024-2025 років університет здійснив перевірку на плагіат 37 дисертацій і забезпечив їх захист. Усі роботи були перевірені за допомогою програм Unicheck та StrikePlagiarism.

Нагадаємо, що раніше "Телеграф" висвітлював питання, чи можливо обійти перевірку диплома на плагіат та штучний інтелект. Ми отримали цікаві роз’яснення від Міністерства освіти.

#Росія #Університет #Студент #Харків #Ректор (академії) #Міністерство освіти і науки України #Законодавство #Вищий навчальний заклад #Телеграф #Докторська дисертація #Штучний інтелект #Експертиза #Китай (регіон) #Етика #Доцент #Туризм #Вчений #Плагіат

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
Депресія та посттравматичний стресовий розлад стають все більш поширеними темами обговорення. Психіатр розкрив, чому самостійна діагностика може бути ризикованою.
Учнів навчать керувати FPV-дронами: Міністерство освіти оновило навчальний курс з предмету "Захист України".
Не вигідно ставити "двійки": викладачі університетів відкрили причини завищення оцінок студентів.
Теги