
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Цю інформацію озвучили фахівці проєкту "Моніторинг витрат на відновлення України", що реалізується за підтримки Європейського Союзу, під час заходу, присвяченого темі "Витрати на відновлення в 2024 році".
За інформацією, наданою провідною науковою співробітницею ІЕД Олександрою Бетлій, фінансування для відновлення та реконструкції в бюджеті було обмеженим у порівнянні з реальними потребами, але навіть ці незначні кошти залишилися невитраченими.
У 2024 році в рамках бюджетних програм Міністерства розвитку було профінансовано 640 проєктів на загальну суму 17,7 мільярда гривень, при цьому загальний обсяг доступного фінансування становить приблизно 25 мільярдів гривень.
В цілому, на сьогоднішній день Україна користується сімома ключовими джерелами фінансування для процесу відновлення, а саме:
У 2024 році субвенції з державного бюджету для місцевих бюджетів стали основним інструментом фінансування відновлення.
"У 2024 році обсяг субвенцій на реалізацію проєктів, спрямованих на подолання наслідків збройної агресії, досяг 7,5 млрд грн, проте фактичні касові видатки склали лише 5,3 млрд грн. У рамках другої субвенції було виділено 3,1 млрд грн, а фактичні витрати становили 1,4 млрд грн", - повідомила Бетлій.
Крім того, значно менше коштів було використано в межах бюджетних програм, що фінансувалися міжнародними фінансовими організаціями (МФО). У рамках ініціатив з відновлення України фактичні субвенції склали 400 млн грн при запланованих 2,3 млрд грн, тоді як за програмою надзвичайного кредитування для відновлення України було виділено 721 млн грн, хоча планувалося 4,5 млрд грн.
Фінансування не дотягнуло до запланованих показників у всіх відповідних органах: Агентство відновлення забезпечило лише 78% від запланованих витрат на відбудову, Мінрозвитку профінансувало 70% програм відновлення та 40% за загальнонаціональними ініціативами.
Згідно з думкою Бетлія, повільні темпи закупівель, затяжні процедури та обмежені можливості окремих громад у розробці та реалізації проєктів, а також труднощі з дофінансуванням стали причинами того, що фактично витрачені кошти виявилися меншими за ті, що були виділені з бюджету або доступні через програми міжнародних фінансових організацій.
З 750 заявлених проєктів загальною вартістю 2,36 трлн грн у 2024 році до Єдиного проєктного портфелю було відібрано 92 проєкти. У державному бюджеті на 2025 рік для їх реалізації заплановано виділити 36 млрд грн. Для завершення фінансування необхідно залучити додаткові приблизно 187 млрд грн від міжнародних фінансових організацій.
Варто зазначити, що відповідно до аналізу RDNA4, проведеного Світовим банком, Україні необхідно $524 мільярди для відновлення після поточних викликів.
Ця цифра майже втричі перевищує очікуваний валовий внутрішній продукт країни на 2024 рік і перевищує минулорічну оцінку в 486 мільярдів доларів. Через руйнування постраждало або було знищено 13% житлового фонду, що становить приблизно 2,5 мільйона домогосподарств.
Пріоритетні програми відновлення та реконструкції на 2025 рік включають державні інвестиційні проєкти, та неінвестиційні програми на загальну суму $17 млрд, у тому числі інвестиційні проєкти оцінюються на $12 млрд та неінвестиційні програми на понад $5 млрд.
Згідно зі звітом Kyiv School of Economics (KSE), загальна сума прямих збитків, яких зазнала інфраструктура України внаслідок повномасштабного вторгнення Росії, досягла 170 млрд доларів. Порівняно з початком 2024 року, ця сума зросла на 12,6 млрд доларів через ракетні удари та бойові дії.
#Росія #Україна #Бойові дії #Державний бюджет #Бюджет #Інфраструктура #Інвестиції #Європейський Союз #Агресивна війна #Бізнес #Валовий внутрішній продукт #Грантова допомога #Світовий банк