Війна нагадує марафон, дистанція якого залишається невизначеною. У цьому контексті важливо не лише зберігати фізичну витривалість, але й забезпечувати як індивідуальну, так і колективну стійкість, щоб уникнути внутрішнього вигорання. Значну допомогу в цьому питанні покликана надати Всеукраїнська програма ментального здоров'я "Ти як?", яка була запроваджена в березні 2023 року за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Ця програма спрямована на створення якісної системи психосоціальної підтримки та популяризацію культури турботи про психічне здоров'я. Серед українських регіонів, де вона вже функціонує, є й Сумщина.
Регіон отримав новий стратегічний план.
У Міністерстві охорони здоров'я ще на початку повномасштабної війни прогнозували, що через пережите психологічної підтримки потребуватимуть майже 15 мільйонів українців.Тобто йдеться фактично про половину громадян країни. Що ж стосується Сумської області, велика кількість районів якої безпосередньо межують з країною-агресором і постійно потерпають від обстрілів, то, можливо, такої підтримки тут потребує ледь не кожен. І робота з її надання поступово налагоджується.
Про увагу до цього питання свідчить затвердження у листопаді цього року відповідним розпорядженням керівника Сумської ОВА регіонального плану щодо заходів на 2024-2026 роки з реалізації в області Концепції розвитку охорони психічного здоров'я. Цей план був розроблений відповідною робочою групою, до складу якої увійшли представники структурних підрозділів обласної військової адміністрації, громадського сектору, волонтерських організацій, фахівці у сфері психосоціальної підтримки.
"Дії в рамках регіонального плану зосереджені на формуванні доступної та ефективної системи охорони психічного здоров'я, що відповідає сучасним вимогам та потребам суспільства. Це передбачає впровадження новітніх стандартів якості медичної допомоги, розвиток нових психосоціальних сервісів підтримки на рівні громад, а також активну популяризацію важливості піклування про ментальне здоров'я серед різних верств населення", - підкреслила Жанна Сидоренко, регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров'я та співкерівниця координаційного центру підтримки цивільного населення при Сумській ОВА, під час презентації плану.
Цим планом, розробленим, можливо, і з деяким запізненням, передбачена велика кількість заходів, а до їх виконання залучено чимало департаментів та управлінь ОВА, а також, за згодою, органи місцевого самоврядування, ветеранські організації та інші структури.
Хоча певні зусилля в цьому напрямку були зроблені ще до виникнення згаданого документа.
У травні цього року п’ять медичних установ Сумської області підписали угоди з Національною службою здоров’я України для надання медичних послуг у рамках програми "Психіатрична допомога дорослим і дітям, що здійснюється мобільними мультидисциплінарними командами".
Зокрема, наразі мультидисциплінарні команди з психічного здоровʼя працюють в Сумській обласній клінічній спеціалізованій лікарні, Конотопській центральній районній лікарні, Сумському обласному клінічному медичному центрі соціально небезпечних захворювань, Сумській обласній дитячій клінічній лікарні та Обласній клінічній спеціалізованій лікарні у місті Глухів.
Ці команди формуються з психіатрів, психологів, соціальних працівників і медичних сестер або братів, щоб надавати відновлювальну підтримку. Вони допомагають людям, які страждають на серйозні психічні розлади, адаптуватися та жити повноцінним життям у своїх громадах.
Сервіс команд представляє собою новаторську модель лікування, яка є альтернативою традиційній стаціонарній допомозі. У 2021 році Міністерство охорони здоров'я впровадило мобільні мультидисциплінарні команди як національний стандарт у сфері психіатричної допомоги, включивши їх до Програми медичних гарантій.
Минулого року Сумська обласна служба зайнятості приєдналася до Всеукраїнської програми з ментального здоров'я "Ти як?". За участі міжнародних експертів з Israel Trauma Coalition та громадської організації "Безбар'єрність" було організовано навчання для фахівців, які працюють безпосередньо з клієнтами. У рамках програми відбулися серії тренінгів під назвою "Життєстійкість в умовах війни: як подолати наслідки стресових, кризових та травматичних ситуацій". Учасники освоїли практичні техніки для зменшення симптомів стресу і травми, опанували методи подолання травматичних переживань та знаходження ресурсів для відновлення. Ці тренінги надали учасникам цінні рекомендації та практичні кейси для ефективної роботи з клієнтами служби зайнятості.
Також намагаються підтримати психічне здоров'я людей і психологи Сумської обласної організації Українського Червоного Хреста напряму "Психічне здоров'я та психосоціальна підтримка". У серпні вони провели у Сумах серію тренінгових занять з тем, що стосуються самоприйняття та самооцінки. Тренінги проходили в рамках проєкту "Школа обізнаності", яку ініціювала Сумська місцева організація Українського Червоного Хреста.
ДО ЦЕНТРУ - ЗА ПСИХОЛОГІЧНОЮ СТІЙКІСТЮ
Значний внесок у підтримку ментальної стійкості населення Сумщини здійснює Центр психічного здоров'я та психосоціальної підтримки. Заснований у Сумах у 2022 році, цей заклад, що має в своєму складі висококваліфікованих фахівців, які спеціалізуються на науково обґрунтованих методах лікування кризових та післятравматичних розладів, вже надав безкоштовну допомогу багатьом мешканцям області. Серед його ініціатив також виїзди мобільної бригади в громади, які зазнали наслідків окупації.
З червня 2023 року наш Центр активно долучився до реалізації проєкту "Багатосекторальна гуманітарна допомога та зміцнення стійкості населення України, яке постраждало внаслідок війни". Ця ініціатива реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини, Malteser International та Мальтійської служби допомоги в Україні.
Він розробив програми кризового консультування, управління стресом, а також навчання навичкам психологічного відновлення. Також він надає висококваліфіковану індивідуальну та групову терапію травм за методом EMDR. Зокрема, передбачено проведення психоедукаційних тренінгів та семінарів для спеціалістів у сфері соціальної допомоги, охорони здоров'я та освіти. Він організовує майстер-класи для дорослих і дітей, групи підтримки для дорослих, а також індивідуальні та групові консультації для усіх вікових категорій в Центрі психічного здоров'я та в громадах Сумського регіону. Доступні як офлайн, так і онлайн формати консультацій.
На пресконференції, присвяченій підсумкам цієї етапу проєкту, керівник Центру психології Оксана Іванцова повідомила, що з 1 липня 2023 року по 30 листопада 2024 року заклад відвідали 1427 унікальних бенефіціарів, а загальна кількість наданих послуг склала 4979. Вона вважає ці результати вражаючими і запевнила, що спеціалісти Центру вже готові обмінюватися своїм практичним досвідом з колегами з інших країн.
Завдяки даному проєкту, психологічну підтримку змогли отримати особи, які зазнали травм внаслідок військових конфліктів (окупації, вимушеного переселення, втрат близьких, перебування під вогнем).
Нещодавно прикордонна територія Сумщини почала активніше залучати людей, і ми спостерігаємо значний наплив внутрішніх переселенців, які пережили травмуючі події. Багато з них втратили свої домівки, майно або навіть близьких. Постійні обстріли і необхідність евакуації створюють величезні труднощі. Пам'ятаю, як до нашого Центру прийшов чоловік з одним лише пакетом – це все, що залишилося від його життя. У нас жінки збираються, щоб займатися плетінням та вишиванням. Вони потребують простору для спілкування і підтримки. Для дітей ми організовуємо різноманітні майстер-класи та активності, щоб вони могли відволіктися та знайти радість у творчості, - ділиться своїми спостереженнями психологиня Центру.
Вона зазначає, що протягом останніх двох-трьох місяців до закладу надходить численна кількість дітей, які постраждали від ракетних атак у різних частинах Сум. Іноді після обстрілів допомога потрібна не лише окремим дітям, а й усім членам родини.
"Люди телефонують, проходячи повз наш центр, і помічаючи вивіску, заходять всередину. Нещодавно до нас зайшла 14-річна дівчина, яка запитала, чи може привести свого друга, якому стало погано. Так само й дорослі - прогулюючись вулицею, вони бачать наші двері й звертаються по допомогу. Часто сімейні лікарі з інших районів області, які раніше успішно співпрацювали з нами, радять своїм пацієнтам звертатися до нас", - ділиться Оксана Іванцова.
У останньому випадку йдеться про впровадження програми короткострокової реабілітації "Лікар і війна" в рамках роботи Центру, яка охопила 32 медичних заклади Сумської області та залучила 364 лікарів державних медичних установ.
Програма побудована із застосуванням в груповому форматі методу EMDR, що є короткостроковим напрямком доказової психотерапії, який у 2013 році був визнаний ВООЗ одним з найбільш ефективних в роботі з наслідками психологічної травми.
Медичні працівники, які пройшли програми короткострокової інтенсивної психологічної реабілітації, здобувають навички догляду за своїм психічним здоров'ям, а також вміння розуміти і використовувати принципи самої допомоги. Вони навчаються технікам відновлення, зміцнюють свою стійкість до стресів, а також оволодівають методами профілактики вигорання, вторинної травматизації та втоми від співчуття.
З урахуванням того, що кількість людей, які зазнали впливу психотрамвуючих подій, на Сумщині неухильно зростає, Оксана Іванцова під час пресконференції анонсувала створення найближчим часом при очолюваному нею закладі травмотерапевтичного центру. Як запевняє психологиня, він надаватиме спеціалізовану психотерапевтичну допомогу найвищого рівня, і в поєднанні з центром психосоціальної підтримки має стати потужним інструментом для подолання травматичних випадків і знаходження ресурсу для відновлення після них.
ВИСНОВКИ ТА МОЖЛИВІ НАПРЯМКИ РОЗВИТКУ
З такими намірами державні установи Сумщини та місцеві громадські організації мають можливість активно реагувати на виклики часу, не лише усуваючи наслідки психотравмуючих ситуацій, а й впроваджуючи превентивні заходи. Важливим аспектом є те, що вони отримують підтримку міжнародних організацій, які готові як переймати досвід сумських фахівців, так і надавати фінансову допомогу. Завдяки такому підходу існує сподівання, що цілі державної політики у галузі ментального здоров’я – підтримати людей, відновити їхні внутрішні ресурси для подолання тривожних станів і, що найголовніше, запобігти виникненню проблем – можуть бути досягнуті. Турбота про психічне здоров'я стане не лише пріоритетом відповідних структур, але й щоденною практикою кожного з нас.
Сергій Ханін, представник журналістської спільноти, місто Суми.
#Лікар #Україна #Суспільство #Психолог. #Військова окупація #Німеччина #Волонтерство #Технічний стандарт #Міністерство закордонних справ (Україна) #Суми #Міністерство охорони здоров'я (Україна) #Документ #Суми Площа #Тренінг #Український Червоний Хрест #Ізраїль #Я-образ #Симптом #Фізична медицина та реабілітація #Місцеве самоврядування #Психіатр. #Психічне здоров'я #Марафон #Національна служба здоров'я України #Психічний розлад #Глухів #Втома (фізіологія)