З'явилася інформація про те, скільки навчальних закладів планують закрити в Україні в найближчому майбутньому.

На сьогоднішній день кількість випускників складає 360 тисяч, тоді як 25 років тому їх було 800 тисяч. Які причини укрупнення вищих навчальних закладів?

Часто кажуть, що в Україні забагато університетів, зазначає Михайло Вининцький. Це пов'язано з демографією: 25 років тому щороку було 800 тисяч випускників шкіл, а зараз - лише 500 тисяч, якщо враховувати випускників з тимчасово окупованих територій і тих, хто за кордоном.

"Сьогоднішня ситуація виглядає так, що цього року близько 360 тисяч учнів завершать школу. З них 312 тисяч подали заявки на НМТ, необхідне для вступу до університетів. Проте не всі молоді люди прагнуть продовжувати навчання у вищих навчальних закладах. Деякі вирішують відразу вийти на ринок праці, і це абсолютно прийнятно. Приблизно 50 тисяч випускників обирають інші шляхи, зокрема вступають до коледжів, де НМТ не є обов'язковим," - зазначає він.

Він зазначив, що це падіння не є наслідком війни, а викликане зменшенням народжуваності. Конфлікт розпочався у 2014 році, але кількість майбутніх випускників почала знижуватися ще до цього. Це результат математичної моделі, яка базується на демографічних даних.

"Вже зараз можу вам сказати, що 2038-го року у нас, ймовірно, буде 250 тисяч випускників шкіл. Їх більше не стане, бо вони вже народилися. А наша мережа вищої освіти побудована з урахуванням потенціалу 800 тисяч вступників щороку, тобто на кількість, яка була 25 років тому", - зазначає заступник голови МОН.

Середній показник студентів в університетах Європи становить близько 10 тисяч, тоді як в Україні цей показник дорівнює 5 700. У минулі часи кількість студентів була вищою, що пов'язано з більшою народжуваністю. Тому сьогодні ми спостерігаємо, що кількість вищих навчальних закладів відповідає числу випускників, які були 25 років тому, а не актуальній ситуації, зазначає співрозмовник.

"Не важливо, хто займає це крісло і очолює міністерство освіти. Протягом наступних 3-5 років в Україні необхідно реалізувати процес укрупнення освітньої мережі. Це є частиною наших зобов'язань щодо євроінтеграції. У нас є донори, готові підтримати ці ініціативи. Адже з кожним етапом укрупнення ми отримуємо можливість здійснювати значні інвестиції — до півтора мільйона доларів на навчально-наукове обладнання для кожного закладу. Це дійсно позитивний аспект," - зазначає він.

Протягом минулого року Міністерство освіти закрило 10 вищих навчальних закладів, і в цьому році планується ліквідувати ще 10. Наша мета — зменшити кількість вищих навчальних закладів до 100 в рамках нашої системи до 2030 року.

Рішення про приєднання закладів приймається індивідуально для кожного випадку. Наприклад, минулого року існував навчальний заклад з менш ніж тисячею студентів, який не зміг би забезпечити своє фінансування. Тому його об'єднали з іншим, більш потужним закладом. Більшість укрупнень відбувається саме через подібні процедури. Коли навчальний заклад втрачає популярність, його контингент зменшується. У таких ситуаціях важливо зберігати наукові школи та викладацький склад, переводячи їх разом зі студентами до більш великих освітніх установ.

Він зазначає, що важливо усвідомлювати: укрупнення не є заходом для скорочення витрат. Основною метою цього процесу є створення якісного середовища, в якому студенти можуть навчатися, а науково-педагогічні працівники – професійно зростати.

"Щодо подальшого укрупнення, конкретні назви поки що не можна озвучити. Все залежить від індивідуальних обставин," - акцентує Винницький.

В контексті демографії він навів приклад двох областей: Львівськоі і Одеської в них майже однакова кількість населення (по 900 тисяч), але в Одесі " 12 вишів проти 4 у Львові.

"Це суттєва відмінність. Одеський університет імені Мечникова має значний академічний потенціал, тому планується його розширення шляхом інтеграції інших навчальних закладів. Багато з них втрачають свою галузеву специфіку, тож їх необхідно об'єднати та розвивати у напрямку технологічних чи морських університетів," - підкреслює він.

Заступник міністра зазначив, що університети, які були переміщені з прифронтових районів, тепер мають шанс "знайти своє місце".

"Але з кожним роком продовження війни бачимо, що самобутність переміщених університетів втрачається, як і їхні фінансові і наукові показники. Тому там з часом укрупнення також має відбутися", - каже Вининцький.

#Університет #Одеса #Студент #Вища освіта #Львів #Міністерство освіти і науки України #Коледж #Вищий навчальний заклад #Інвестиції #Ринок праці #Одеський університет #Демографія

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
Заборона Трампа на навчання іноземних студентів у Гарварді може мати серйозні фінансові наслідки для економіки.
ФОТО. Син Андрія Шевченка отримав диплом престижної школи в Англії.
Борис Джонсон вперше став батьком вісім разів: яке ім'я отримала нова дитина і як відзначили цю подію (фото)
Теги