Сьогодні виповнюється 542 роки з моменту публікації першої книги, надрукованої українським автором.

Сьогодні, 7 лютого, ми святкуємо вихід у світ першої друкованої книги українського автора – "Прогностична оцінка поточного 1483 року" Юрія Дрогобича. Він визнається першим із східнослов'янських мислителів, який створив друкований твір латинською мовою.

Про це деталі розкажуть Українські Новини.

Так, 7 лютого 1483 року в римській друкарні Евхарія Зільбера, буквально через кілька років після винайдення книгодрукування була видана "Прогностична оцінка поточного 1483 року магістра Юрія Дрогобича з Русі - доктора мистецтв і медицини Болонського університету". Книга невелика за обсягом -- 10 сторінок формату 18,5 × 13 см.

Нагадаємо, що Болонський університет є найстарішим у Європі. Юрій Дрогобич, руський доктор медицини, астроном і астролог, освітній і науковий діяч увійшов в історію університету під іменем "Джорджо да Леополі". Можливо, він був одним із викладачів Миколи Коперника.

Sure! Here’s a unique version of the text: "ucrainistica.blogspot.com" could be rephrased as "theblogofukrainistics.blogspot.com" or "ukraineinsights.blogspot.com". Please let me know if you need further modifications!

Попри те, що трактат має переважно прогностичний (астрологічний) характер, він надає численні свідчення про різноманітні наукові інтереси професора з Болоньї. Юрій Дрогобич вражає своїми знаннями в різних науках; зокрема, він точно визначає час двох майбутніх місячних затемнень і фази Місяця протягом року з точністю до годин і хвилин. Крім того, у ньому містяться певні вказівки щодо руху планет, а також метеорологічні дані, наприклад, прогнози погоди на весь рік.

Окрім цього, письменник вражає своїм глибоким розумінням географії, точно вказуючи координати таких міст, як Львів, Вільно, Дрогобич, а також ряду міст Італії та Німеччини.

Крім того, зміст даної книги вказує на те, що український науковець мав знайомство з працями таких авторів, як Аристотель, Птолемей, а також особливо з Альбомазаром, арабським астрономом, який жив у Багдаді в 885-886 роках. Оригінали книг з Дрогобича зберігаються в бібліотеках Кракова та Мюнхена.

У поетичній присвяті трактату "Оцінка нинішнього 1483 року" папі Сиксту IV написано: "Хоча небесні простори далекі від людей, вони не такі вже й далекі від людського розуму. Ми знаємо наслідки їхніх причин".

Крім того, у своїй книзі Юрій Дрогобич вказує, що міста Львів і Дрогобич належать до Русі.

З твору Юрія Дрогобича "Прогностична оцінка" до сьогодні збереглося лише два екземпляри, які знаходяться в бібліотеках Ягеллонського та Тюбінгенського університетів. У Національному музеї Кракова ця книга оформлена в коричневу шкіряну палітурку з золотим написом на обкладинці:

"Прогнозна експертиза 1483 року магістра Юрія Дрогобича з Русі, доктора філософії та медицини Болонського університету". Друк відбувся в Римі в 1483 році, у день Венери (середа), 7 лютого.

Оправа, внизу якої золотим тисненням вибито назву книги, походить з минулих століть. В одному томі були об'єднані дві книги: твори Юрія Котермака та Юліана де Бланша, надруковані в 1483 році в Римі.

Фото: Sure! Here’s a unique version of the text: "ucrainistica.blogspot.com" could be rephrased as "theblogofukrainistics.blogspot.com" or "ukraineinsights.blogspot.com". Please let me know if you need further modifications!

У 2011 році на стіні Болонського університету встановили меморіальну дошку на честь Юрія Дрогобича. В Україні вулиці на його честь були названі в містах Дрогобич, Львів, Калуш, Краматорськ та Сміла.

#Європа #Бібліотека #Львів #Краків #Італія #Знання #Медицина #Папа! #Рим #Доктор наук #Доктор філософських наук #Ступінь магістра #Принтер (видавнича справа) #Київська Русь #Дрогобич #Рутенія #Фасад #Мюнхен #Стародавній Рим #Планета #Вільнюс #Астрологія #Місяць #Друк #Аристотель #Араби #Латинська мова #Юрій Дрогобич #Болонський університет #Трактат #Астроном #Східні слов'яни #Місячне затемнення #Миколай Коперник #Птолемей #Венера. #Багдад #Калуш, Україна

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
Огляд Parimatch: Інноваційний майданчик азартних розваг
У печері виявили язичницький культовий центр.
Експерт вказав на чотири слабкі сторони програм в університетах.
Теги