Сільський голова каже, що найдорожче в проєкті - це укриття.
У селі Гора, що на Київщині, триває конфлікт навколо будівництва нової школи. Проект стартував п’ять років тому, і спочатку його вартість оцінювалася у 165 мільйонів гривень. Однак тепер для завершення будівництва необхідно ще мільярд. Цю нову цифру оголосив сільський голова, що викликало шок серед мешканців.
Про це йдеться у матеріалі кореспондентки ТСН Інни Боднар.
Гора, розташована в Київській області, - це маленьке село, що знаходиться між Києвом і Борисполем. Тут місцеві школи не можуть скаржитися на нестачу учнів. Наступного року планується набір до першого класу на три паралелі. Наразі в навчальному закладі навчається понад 600 учнів, і щоб вмістити всіх, заняття проводяться в дві зміни.
"Цього року навчальний заклад святкує свій 60-річний ювілей. А нову школу чекають вже близько 40 років," - зазначив директор ліцею Андрій Гутовський.
Нову школу, про яку всі говорять, презентували наприкінці 2018 року. Відео є на сайті сільради. Заклад на три поверхи, зі стелями під три метри і 25-метровим тиром у підвалі. Вартість будівництва разом із меблями - 165 мільйонів гривень. Будівництво стартувало в 2019 і зупинилося на початку повномасштабного вторгнення.
Цього місяця сільський голова презентував проєкт добудови школи і вже з новою концепцією - за назвою "Роль дитини у всесвіті". Тепер навчальний заклад бачать із зонами рекреації, де перший поверх, то ліси й річки. Другий - то пустеля. А третя - космос. І щоби це реалізувати вартість теж космічна - біля мільярда гривень.
Школа за мільярд викликала обурення серед мешканців села. Тим часом, поки в дворі збираються місцеві активісти, сільський голова в своєму кабінеті намагається пояснити, що це лише округлене число.
"Мільярд, заявив я, коли ми представили депутатам нашу ініціативу. Яка вартість повернення дітей з-за кордону? Яка ціна послуг плиточників і будівельників? Наші діти не мають цінності в грошах," - зазначає сільський голова Роман Дмитрів.
Пан Роман організував екскурсію новою школою для дітей, які потребують особливої уваги. Знімальна команда ТСН невідступно слідує за ним, а його особистий оператор старанно документує кожну його фразу.
Сільський голова пояснює, що для приведення всіх внутрішніх приміщень у порядок необхідно 200 мільйонів гривень, а також ще 300 мільйонів на нове укриття. Його потрібно копати окремо, оскільки підвал школи не відповідає вимогам. Наразі підвал недобудованої школи використовується як найпростіше укриття. Парти розставлені рядами, а на стінах розміщені схеми розсаджування. Для старої школи така організація підходить, але, як переконує пан Роман, для нової це вже не є прийнятним.
Саме нове укриття, за твердженням сільського голови, найдорожче в проєкті. Але до фінансування хочуть залучити спонсорів. Іще два джерела фінансування - бюджетні кошти, зокрема місцеві й державні.
Під воротами старої школи чекає обурений тутешній люд і в них своя арифметика - скільки треба на заклад. Отже, запросили проєктанів, які оцінили чи може підвал бути повноцінним укриттям.
"На цьому місці потрібно встановити металевий каркас, і цього буде достатньо. Якщо сюди щось потрапить, одна з металевих осередків розміром метр на метр може вийти з ладу," - пояснює кандидат технічних наук Тетяна Жидкова.
Селяни теж читали нові будівельні норми і переконані, що їм витрачатись і рити нове укриття не треба.
ТСН звернулася до Державної інспекції архітектури та містобудування, яка і вводить в експлутацію шкільні укриття.
"Якщо почалося будівництво до змін, то новий проект робити не треба", - каже заступниця директора Департаменту сервісних послуг ДІАМ Анастасія Соколова.
У той час, як місцеві жителі обмірковують подальші кроки, вони висувають свої вимоги: завершити будівництво закладу відповідно до попереднього проекту. Вони вірять, що за таких обставин нова школа в їхньому селі зможе відкрити двері вже наступного року.
#Київ #Ліс #Архітектура #Школа #Київська область #Українська гривня #Телевізійна служба новин #Гора #Будівництво #Сільська рада (Україна) #Стеля #Меблі #Космічний простір #Пустеля #Бориспіль #Туша. #Міське планування