У Києві пройшла презентація книги української етнографині та композиторки Марії Пилипчак під назвою "Школа ритму".
Як передає Укрінформ, у виданні зібрано 500 вправ для навчання та розвитку дітей.
Заняття, що черпають натхнення з українських народних традицій, зокрема з пісень і рухливих ігор, сприяють формуванню та розвитку відчуття ритму, стимулюючи активність мозкової діяльності.
Займаючись музикою через прості вправи, що базуються на українських традиційних фольклорних елементах, дитина розвиває навичку поліфонічного мислення та здатність аналізувати інформацію, яка надходить з різних джерел.
"Школа ритму" допоможе виховувати дітей в дусі українських традицій й змалку формувати національну свідомість. Діти зможуть розвивати свій творчий потенціал, працюючи паралельно над ритмом, співом й розвитком музичної пам'яті", - розповіла композиторка, етнографиня, хормейстерка, авторка книжки "Школа ритму" Марія Пилипчак.
Вона підкреслила, що українські вчителі зможуть без труднощів інтегрувати ефективні інструменти у свої навчальні заняття.
У ході презентації Марія Пилипчак організувала майстер-клас для дітей з ансамблю "Цвітень", під час якого показала, як застосовуються різні музичні навчальні техніки.
Книга "Школа ритму" була випущена завдяки фінансовій підтримці Благодійного фонду "МХП-Громаді".
Тетяна Волочай, очільниця Ради розвитку громад Благодійного фонду "МХП-Громаді", підкреслила, що основною метою фонду є не лише підтримка та розвиток громад, але й зміцнення української ідентичності, а також популяризація України та її культурних досягнень на міжнародній арені.
Видання такого неповторного посібника, як "Школа ритму", у співпраці з Марією Пилипчак, має для нас велике значення. По-перше, наш благодійний фонд визначив один із стратегічних напрямків — підтримку української ідентичності та її популяризацію в Україні та за кордоном. З початку повномасштабного вторгнення ми інвестували понад 80 мільйонів гривень у культурні проєкти. Проєкт "Школа ритму" є специфічним, але водночас надзвичайно важливим. Усі вправи базуються на українському фольклорі, який Марія Пилипчак зібрала під час численних експедицій, і це має величезну цінність. Цей посібник надає можливість впроваджувати сучасні підходи, які вже давно відомі у світі, засновані на методах Карла Орфа, Далькрооза та Кодая. Ці методи використовуються не лише для розвитку музичних навичок, але й для загальної освіти. Вони є надзвичайно актуальними, оскільки ґрунтуються на українському фольклорі, - зазначила Тетяна Волочай.
На думку Наталії Кривди, докторки філософії та професорки української філософії та культури в КНУ імені Тараса Шевченка, а також голови Наглядової ради Українського культурного фонду, важливо, щоб кожна держава не забувала своє історичне надбання, особливо коли її суспільство проходить через значні зміни.
Національна культура та ідентичність становлять фундамент національної безпеки країни. Досвід і втрати, пов'язані з повномасштабною війною між Росією та Україною, особливо підкреслюють взаємозв'язок минулого і сучасного у формуванні нашого майбутнього. У наукових колах існує термін "комунікативна і культурна пам'ять". Комунікативна пам'ять охоплює спогади трьох поколінь: дідусь ділиться історіями з батьком, а той, у свою чергу, передає їх наступному поколінню. Це, зазвичай, індивідуальні спогади та життєві історії, що включають в себе пісні, які виконують у родині, а також легенди та перекази, що передаються з покоління в покоління, - підкреслила Наталія Кривда.
Вона відмітила, що культурна пам'ять являє собою те, що ми створюємо разом як суспільство, як колектив, як народ.
"Першими кроками загарбників на захоплених територіях є спалення літератури та перевірка бібліотечних колекцій. Тому наша відповідь полягає, перш за все, у підтримці Збройних Сил України, а також у збереженні культурних практик, цінностей і значень, які ми формуємо у нашому повсякденному житті. З багатства українського фольклору ми обираємо те, що має для нас особливе значення сьогодні, щоб продовжити своє існування у часі, просторі та свідомості людей як нації," - зазначила науковиця.
Наталія Кривда акцентувала, що нація, зокрема, черпає з фольклору те, що є для неї значущим, таким чином створюючи спільну оповідь про себе.
У науковій сфері це явище відоме як "гранд-наратив" — те, як ми прагнемо представляти себе самих, а також те, як хочемо, щоб нас сприймали інші. Дослідження фольклору, культурних традицій і практик минулого є важливими для формування нашої культурної пам'яті. Це той спадок, який ми несемо з собою, що визначає нас як націю, групу або спільноту. Ми маємо чим пишатися, адже ми — велична європейська нація. Ми не кращі, але й не гірші за інших. Це усвідомлення нашої приналежності до європейського контексту, з історією, яка впливає на наше сьогодення і формує наше майбутнє, є надзвичайно важливим. Я хотіла б висловити вдячність кожному — людині, компанії, благодійнику — за їх зусилля, ресурси, час і можливості, які вони вносять у розвиток культури, роблячи її сучасною, привабливою і конкурентоспроможною. Ще раз наголошую: це питання не лише минулого, а передусім майбутнього, - зазначила доктор філософії.
На заході також перебували педагоги та члени батьківського колективу.
"Національне виховання - це не просто слова. Це - інвестиція в майбутнє нашої держави. Ми намагаємося оточити наших дітей середовищем, що наповнене українською мовою, культурою, нашими давніми та багатими національними традиціями. Читаємо разом з дітьми українські казки, співаємо народні пісні, відвідуємо музеї та історичні місця. Бачимо, як це формує в дитині почуття гордості за свою країну та впевненості у собі", - наголосила Тетяна Бондарчук, мама одного з вихованців Марії Пилипчак.
Книга вийшла накладом 1100 примірників. Установи педагогічного та музичного напряму можуть отримати її безкоштовно, написавши мотиваційного листа на адресу [email protected] вказавши адресу Нової Пошти та контакти отримувача. Для особистого користування книжку можна придбати у Марії Пилипчак, написавши їй у месенджер
***
"МХП-Громаді" — це український благодійний фонд, заснований у 2015 році з метою підтримки громад у подоланні соціальних, економічних та екологічних викликів. Фонд активно функціонує в 13 областях країни та охоплює понад 700 населених пунктів.
"МХП-Громаді" активно взаємодіє з міжнародними та українськими донорами, серед яких Програма розвитку ООН в Україні, ІСАР "Єднання", Швейцарське агентство SIDA, USAID, Посольство Японії в Україні та Zagoriy Foundation. Спільно вони реалізують різноманітні ініціативи в сферах розвитку, освіти та культури.
З моменту початку масштабного вторгнення Росії в Україну, фонд зосередив свої зусилля на підтримці тих, хто цього потребує: військовим, внутрішньо переміщеним особам, дітям, літнім людям, а також медичним працівникам і закладам охорони здоров'я.
Фонд отримав максимальні 5 зірок у Національному рейтингу "Компас благодійності України", який проводився Асоціацією благодійників України. Проєкти "Кіно заради перемоги!" та "Укриття: ЗСУ тримають фронт, ми - безпеку їхніх дітей" здобули перші місця в національному рейтингу соціальних ініціатив "Відповідальна країна".
Зображення надані Благодійною організацією "МХП-Громаді".
#Європа #Київ #Укрінформ #Україна #Суспільство #Школа #Збройні сили України #Швейцарія #Комунікація #Київський національний університет імені Тараса Шевченка #Українська гривня #Кінофільм #Етнографія #Нація #Війна на Донбасі #Філософія #Благодійна організація #Національна свідомість #Композитор #Співаючи #Національна безпека #Фольклор #Ритм #Процес нанесення татуювання #Український культурний фонд #Екологічні питання #Українські народні пісні