П'ять українських університетів розробили інноваційні підходи до реінтеграції ветеранів – які результати це принесло?

Загальна чисельність ветеранів війни, членів родин загиблих і осіб з інвалідністю внаслідок війни в Україні перевищила 1,3 млн

На круглому столі, що відбувся у вівторок, 17 грудня, в агентстві "Інтерфакс-Україна", було обговорено підсумки пілотного проєкту, реалізованого у співпраці Міністерства освіти і науки та Міністерства у справах ветеранів за активної участі Міністерства молоді та спорту. Цей експеримент спрямований на те, щоб надати ветеранам війни можливість отримати нову професію, підвищити свою кваліфікацію, пройти реабілітацію та взяти участь у спортивних заходах на базі вищих навчальних закладів України.

Внаслідок військових дій Україна має високу ймовірність стати державою з найбільшою кількістю ветеранів. За офіційними даними на січень цього року, чисельність українських військовослужбовців становила приблизно 880 тисяч. Міністерство у справах ветеранів повідомляє, що загальна кількість ветеранів війни, а також членів родин загиблих і осіб з інвалідністю внаслідок війни перевищує 1,3 мільйона. Подальша агресія з боку Росії може ще більше збільшити цю ветеранську спільноту, - зазначив модератор конференції та очільник Інституту реінтеграції, реабілітації та професійного розвитку ветеранів "Архітектура стійкості" КНУБА Артем Гончаренко.

Вищі навчальні заклади України отримали нові виклики — з'явилася необхідність розробки ефективної моделі для інтеграції ветеранів війни в цивільне суспільство шляхом запровадження спеціалізованих освітніх, спортивних та реабілітаційних програм.

Учасники урядового експериментального проєкту провели низку заходів. Ключову роль в реінтеграції ветеранів взяв на себе КНУБА. Фахівці університету долучилися до розробки інноваційних архітектурних проєктів, створення реабілітаційних центрів, доступних просторів для життя, освіти, роботи та дозвілля. Університет може стати ключовим партнером у формуванні глобальної просторової політики, яка забезпечить комфорт, інклюзивність і сталий розвиток для ветеранів, їх родин і громад.

"Наш навчальний заклад має значний вплив на ринок спеціалістів у галузі будівництва та архітектури, тому ми активно підтримуємо різноманітні проєкти та ініціативи, які спонукають людей створювати простори, що будуть доступними та комфортними для всіх. Сучасні підходи до проектування та будівництва приміщень і об'єктів, що враховують принципи інклюзивності, безбар'єрності та доступності, повинні стати основою для всіх освітніх установ, які готують фахівців у архітектурі, будівництві та інженерії. Спільні зусилля в цьому напрямі дозволяють зробити вагомий внесок у розвиток суспільства. Інститут "Архітектура стійкості" нашого університету запускає Центр ветеранського розвитку, який стане платформою для адаптації та підтримки наших захисників, а також простором для навчання, нетворкінгу й особистісного зростання", - підкреслив Олексій Дніпров, ректор Київського національного університету будівництва і архітектури.

Представники Київського національного університету будівництва і архітектури та Національного університету фізичного виховання і спорту взяли участь у кількох етапах реалізації проєкту інклюзивного відновлення України, який був організований Школою універсального дизайну при підтримці Програми розвитку ООН та фінансуванні уряду Швеції. У рамках цього проєкту було обрано 70 учасників з різних куточків України, які працювали над реальними проектами в 13 містах, розробляючи різноманітні громадські простори, що повинні бути доступними для всіх, включаючи осіб з інвалідністю.

Одночасно університет ініціював співпрацю з міжнародними організаціями та установами для забезпечення медичної підтримки ветеранам війни та розробки спеціалізованих реабілітаційних програм.

"Національний університет фізичного виховання і спорту України продемонстрував свої можливості в сфері реабілітації ветеранів і ветеранок засобами фізкультури та спорту. Спорт ветеранів війни є новим явищем як в законодавстві так і загалом в нашому суспільстві. Він потребує науково-методичного розвитку і наш університет в цьому контексті є одним із центрів становлення спорту ветеранів війни та членів їх сімей", - зауважив Олександр Пижов, в. о. ректора Національного університету фізичного виховання і спорту.

З його слів, в університеті надається довготривала фізкультурно-спортивна реабілітація, проводяться спортивні заходи та навчання військових, ветеранів війни, що покращує їх реінтеграцію до цивільного життя. Протягом року розроблені методичні рекомендації з надання фізкультурно-спортивної реабілітації, ведеться співпраця з провідними медичними університетами Києва та лікарнями, створена мультидисциплінарна комісія, запроваджено системне надання послуг з реабілітації. Постійно проводяться зустрічі з представниками влади на державному та місцевому рівні.

Університет реалізує широкий спектр заходів, спрямованих на соціальну, фізичну, спортивну та психологічну реабілітацію. Для полегшення адаптації ветеранів війни до цивільного життя, заклад пропонує можливість отримання як формальної, так і неформальної професійної освіти, а також надає кваліфікаційні сертифікати. Було створено адаптивну освітню інфраструктуру, яка впроваджує спеціалізовані методики навчання та адаптує освітні програми відповідно до потреб студентів.

Восени було організовано 14 спортивних подій у рамках ініціативи "Спорт і ветерани війни (УБД)". Серед них можна знайти різноманітні види спорту, такі як більярд, легка атлетика (біг та штовхання ядра), шахи, волейбол сидячи, футзал і баскетбол на колісних кріслах. Крім того, у 2024 році на базі НУФВСУ відбулися Всеукраїнські ветеранські ігри з кіберспорту та кросфіту. Цей комплекс заходів має на меті сприяти швидкому поверненню ветеранів війни до звичайного життя.

Володимир Онищенко, ректор Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка", повідомив, що 11 вересня 2024 року його навчальний заклад став місцем для значимого обговорення, яке відбулося в рамках розширення співпраці між Україною та Європейським Союзом. У заході взяли участь ветерани, Лауреат Нобелівської премії миру Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи, а також делегація з Комітету Консультативної місії Європейського Союзу з реформування сектора цивільної безпеки України (КМЄС, EUAM Ukraine), представники Європейського Союзу (EUDEL), Полтавської обласної військової адміністрації, голови територіальних громад і представники громадських організацій.

"Полтавська політехніка активно працює над вдосконаленням своєї матеріально-технічної бази, щоб відповідати стандартам інклюзивного середовища. Відзначимо, що з жовтня по грудень цього року університет прийняв участь у ряді заходів, які відвідали 2090 ветеранів війни," - зазначив він.

Протягом 2024 року реабілітаційні послуги були надані 170 людям, які постраждали внаслідок війни. Зокрема, проводилась комплексна реабілітація після ампутацій кінцівок, вогнепальних травм, а також при захворюваннях і травмах опорно-рухового апарату та периферичної нервової системи. У рамках проекту для осіб з порушеннями зору були створені тифлографічний альбом-каталог ікон "Побачити скарби разом", який включає акустичну адаптацію. Загалом, реалізація цього експериментального проекту відповідає Плану відновлення України після війни та Стратегії розвитку Івано-Франківської області на 2021-2027 роки, зокрема в напрямку "Розвиток соціальної інфраструктури та інклюзії". Цей проект має високий пріоритет, оскільки сприяє соціальній інтеграції та психо-фізичній реабілітації ветеранів війни, - зазначив ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда.

Заступник міністра молоді та спорту України Сергій Тимофєєв підкреслив важливість фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності у процесі залучення ветеранів війни до активного соціального життя та професійної діяльності. Він зазначив: "Наша основна мета полягає в створенні сприятливих умов для соціальної адаптації, фізичного і психологічного відновлення ветеранів". З початку 2024 року Міністерство молоді та спорту України, у співпраці з Всеукраїнським центром фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх", активно реалізує новий соціальний проєкт під назвою "Активні парки - Нестримні".

Мета цього проєкту полягає у відновленні загального фізичного добробуту, покращенні психічного здоров'я, сприянні соціальній взаємодії та створенні єдиної спільноти ветеранів війни і осіб з інвалідністю, які постраждали внаслідок конфлікту, через активні заняття фізичною культурою та спортом.

Проєкт "Активні парки - Нестримні" стане новою віхою у процесі реабілітації наших ветеранів. Ми вже заснували 85 адаптивних клубів, де кожен може знайти заняття до душі — від фітнесу до регбі. Міністерство молоді та спорту активно працює над розширенням цієї ініціативи, щоб охопити всі регіони України та надати ветеранам доступ до якісних програм фізичного і психологічного відновлення. Крім того, для сприяння розвитку адаптивного спорту вже 26 спортивних федерацій, які представляють визнані в Україні види спорту, включили елементи адаптивного спорту до своїх правил змагань, — зазначив урядовець.

Залучення ветеранів до фізичної культури та спорту на сьогоднішній день є надзвичайно важливим не лише для їхнього фізичного та психологічного відновлення, але й для соціальної інтеграції. Це сприяє подоланню різноманітних бар'єрів і відновленню впевненості в своїх силах. Проведений експеримент на базі вищих навчальних закладів стане основою для формування системного підходу до відновлення та соціалізації ветеранів через спорт, а також допоможе створити інклюзивні умови для українців з особливими потребами, зміцнюючи їхню участь у спортивному та активному житті країни. У цьому контексті розвиток адаптивного спорту набуває особливого значення, адже він покликаний дати можливість кожному учаснику відчути підтримку, знайти нові горизонти та повернутися до активної життєдіяльності. Ми прагнемо, щоб кожен ветеран мав шанси на відновлення, знайшов нові можливості та повернувся до активного життя. Фізична культура і спорт сприяють не лише відновленню здоров'я, а й допомагають визначити нові цілі," - акцентував Тимофєєв.

Навчально-науковий центр соціально-психологічної підтримки та резильєнтності Західноукраїнського національного університету проводить психологічні тренінги та консультації, майстер-класи арт-терапевтичного спрямування, різноманітні творчі заходи для підтримки емоційної рівноваги та розвитку резильєнтності у ветеранів і членів їх сімей, організовуються покази документальних фільмів про захисників та зустрічі з ветеранами-героями фільмів тощо. Про це розповіла ректор університету Оксана Десятнюк.

"У нашому виші відкрито перший в Україні імерсивний мультифункціональний хаб. Цей проєкт є частиною Національної стратегії зі створення безбар'єрного простору до 2030 року, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською. У хабі розпочато реалізацію проєкту для психологічної реабілітації ветеранів та фізичної реабілітації верхніх кінцівок з використанням Webex Hologram і окулярів доповненої реальності Magic Leap 2. Особлива увага приділяється підготовці персоналу та підвищенню кваліфікації науково-педагогічних працівників, які працюють з ветеранами", - додала вона.

Заступник міністра освіти і науки України Андрій Вітренко підкреслив, що, незважаючи на військову ситуацію, кількість іноземних студентів у українських вищих навчальних закладах залишається на високому рівні. Він також звернув увагу на важливість подальшого вдосконалення умов для навчання іноземців.

Впровадження цього експериментального проєкту, ініційованого за дорученням президента України Володимира Зеленського, стало яскравим свідченням величезного потенціалу університетів у ролі лідерів і надійних партнерів у сфері ветеранської політики. П'ять провідних вищих навчальних закладів розробили інноваційні підходи, які сприяють реінтеграції ветеранів війни в цивільне життя через освіту, спорт та реабілітаційні програми. Цей проєкт створив ефективну методологію, яку слід адаптувати та впроваджувати в інших університетах. Соціальна відповідальність вищих навчальних закладів полягає у інтеграції цих технологій та методів у їхню повсякденну практику. Наразі в Україні навчається приблизно 27 тисяч іноземних студентів, тоді як до повномасштабного вторгнення їх було близько 80 тисяч, а максимальна кількість сягала 100 тисяч. За співвідношенням ціни та якості, українська освіта займає провідні позиції серед європейських країн. Я впевнений, що після нашої перемоги ми знову досягнемо рекордної кількості іноземних студентів у наших університетах та зможемо задовольнити попит вітчизняних студентів на навчання. Дякую всім учасникам за їхню відданість та прагнення до змін!

Максим Уракін, керівник інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна", підкреслив важливість реалізації результатів експерименту та встановлення бюджетного фінансування, яке допоможе громадянам адаптуватися до умов мирного життя.

Сьогодні ветерани війни стикаються з особливим викликом - "пошуком роботи" на українському ринку праці. Роботодавці мають можливість та обов'язок надати кожному ветерану відповідну роботу в комфортних умовах, враховуючи їхні потреби та фізичні можливості. Підтримка цієї унікальної категорії населення - наших захисників - повинна бути безумовною та професійною. Кожна форма допомоги, особливо з боку держави, є надзвичайно важливою. Саме тому у навчальних закладах активно створюються нові можливості для ветеранів та їхніх родин. Розроблено спеціалізовані курси у співпраці з роботодавцями, громадськими організаціями та представниками ветеранських спільнот. Це шанс отримати нові знання та навички, які сприятимуть їхньому успішному поверненню до професійного життя після служби на фронті, - підкреслив він.

Підбиваючи підсумки конференції, спільний експериментальний проєкт за участі університетів-учасників, має високі і позитивні результати, тож можна говорити, що такому проєкту бути, а з наступного року необхідно будувати системну та злагоджену роботу на постійній основі.

#Університет #Київ #Архітектура #Студент #Заклад вищої освіти #Україна #Володимир Зеленський #Ректор (академії) #Реабілітація #Фізичне виховання #Національний університет фізичного виховання і спорту України #Військова служба #Ветеран #Спорт #Європейський Союз #Швеція #Полтава #Інвалідність #Експеримент #Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника #Івано-Франківська область #Кваліфікація #Адаптація #Інтерфакс-Україна #Програма розвитку Організації Об'єднаних Націй #Полтавська область #Юрій Кондратюк #Київський національний університет будівництва і архітектури #Легка атлетика #Харківська правозахисна група #Українська народна армія #Володимир Онищенко #Штовхання ядра #Нобелівська премія миру

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
В захопленій Макіївці на Донеччині окупанти запустили новий центр для військової підготовки молоді.
Протягом періоду повномасштабної агресії число вчителів зменшилося майже на 40 тисяч, повідомляє Міністерство освіти і науки.
"Шлях динозаврів": дослідники виявили незвичайні сліди, що мають вік понад 160 мільйонів років (фото)
Теги