У Белграді лунають гасла, свист, і звуки вувузел. Протягом вихідних на вулицях сербської столиці зібралися десятки тисяч людей, які вийшли на протест. Вони висунули три ключові вимоги: відставки президента Вучича, прем'єра Вучевича та мера Нового Саду Джурича.
Іванна Станкович, активістка протестного заходу:
Я тут, бо ще вірю, що ця країна може бути правовою державою з працюючими інституціями та вільними громадянами. Це якщо коротко.
Драгіга Йованович, учасниця акції протесту:
Люди, які зараз при владі, мають зрозуміти, що їм час іти у відставку. Так буде краще для всіх. Я тут заради майбутнього своїх дітей.
Цей протест є найбільшим, але не першим у сербській столиці. Люди виходять на вулиці вже майже два місяці. Причиною стали трагічні події в Новому Саді на півночі країни, де на початку листопада обвалився бетонний навіс на нещодавно відремонтованій будівлі вокзалу, внаслідок чого загинули 15 осіб. Влада запевнила, що знайде винних і покарає їх, але досі їх не вдалося виявити. Громадськість сама вказала на причини трагедії — це корупція та недбалість на вищих рівнях управління.
Таня Волазовіч, мешканка Нового Саду:
У нас панує всепроникна корупція. Незважаючи на мою присутність тут, я серйозно сумніваюся, що винні понесуть покарання в найближчому майбутньому. Можливо, це станеться з часом, але не скоро.
Мирослав Алексіс, депутат парламенту, опозиційна партія "Сербський Національний Рух":
Всі ми під загрозою - наші діти, батьки, бабусі та дідусі. Я не можу уявити, що ще може трапитися в країні, де нічого не функціонує і ніхто не несе відповідальності за свої дії. Відповідальність за відновлення цього вокзалу лежить на державі Сербія. Влада знає, хто є підрядником, інвестором та керівником проекту. Що ще потрібно для дій?
Символом опору стали дві залиті кров'ю долоні. Рушійною силою цього руху є молодь. Студенти перекрили діяльність близько п'ятдесяти факультетів у чотирьох провідних університетах країни. До них приєдналися також учні гімназій. Внаслідок цього протестний рух отримав назву "революція молодих".
Відреагував на протести і президент Вучич. У відставку, каже, не збирається, в організації мітингів звинувачує іноземні спецслужби. А ще глава держави показав сербам ялинку, яка стоїть у президентському офісі. Вучич з друзями прикрасив її в неділю ввечері. У цей час у центрі Белграда протестували десятки тисяч людей.
#Університет #Мітинг #Гімназія (школа) #Прем'єр-міністр #Президент (державна посада) #Мер #Держава (політичний устрій) #Глава держави #Парламент #Опозиція (політика) #Новий Сад #Корупція #Інвестор #Белград #Сербія #Серби #Деян Станкович