Виробництво фармацевтичних продуктів завжди потребувало висококваліфікованих спеціалістів. У компанії "Артеріум" навчання та професійний розвиток співробітників є одним з основних пріоритетів, що дозволяє кожному члену команди вдосконалювати свої навички та просуватися по кар'єрних сходах.
В Україні спостерігається зростаючий дефіцит робочої сили, який значно впливає як на діяльність окремих підприємств, так і на економічну ситуацію в країні загалом. Міністерство економіки України оцінює нестачу кадрів на ринку праці приблизно в 30%. За результатами дослідження, проведеного Європейською бізнес асоціацією, минулого року 74% роботодавців відзначали наявність дефіциту, а 17% вказували на часткову нестачу кадрів. Основними факторами загострення цієї проблеми є масова еміграція українців за кордон, мобілізація до Збройних Сил України, а також зростання секторальних, професійних і міжрегіональних диспропорцій на ринку праці. Сучасні тенденції в попиті та пропозиції робочої сили в Україні не сприяють покращенню ситуації з дефіцитом кадрів, як зазначається в дослідженні Національного інституту стратегічних досліджень.
Отже, перед роботодавцями постали серйозні труднощі, пов'язані з нестачею кваліфікованих кадрів. Компаніям потрібно не лише знайти нових співробітників, але й забезпечити їх професійне навчання, а також створити умови для комфортної роботи і утримання, зазначають фахівці ринку праці. Корпорація "Артеріум" підходить до вирішення кадрових питань системно: працівникам пропонуються різноманітні програми навчання та можливості для кар'єрного зростання. "Розвиток наших співробітників є одним з основних пріоритетів. Ми прагнемо створити атмосферу, в якій кожен може вдосконалювати свої професійні та особисті навички. Три ключові цінності, на яких ґрунтується наша навчальна система, це якість, актуальність та безмежність", – розповідає Ольга Цапро, директорка з управління персоналом Корпорації "Артеріум".
Навчання доступне кожному. Чому в "Артеріум" вирішили впровадити менторську програму?
У процесі розробки, виготовлення та продажу продукції під брендом "Артеріум" працює понад 2300 фахівців. Вже з перших місяців своєї діяльності кожен працівник починає активно навчатися. "Ми впровадили в "Артеріум" систему навчання 360° для співробітників різних рівнів та сферах діяльності, залучивши 158 корпоративних тренерів, які діляться своїм досвідом та знаннями і підтримують працівників на їхньому кар'єрному шляху", - зазначає Ольга Цапро.
Перший курс, який проходять фахівці, -- це спеціальна програма адаптації для нових співробітників "Ласкаво просимо" -- навчання, яке знайомить нового співробітника з корпоративною культурою, а також навчальні модулі, що допомагають новачкам швидко інтегруватися в робочий процес і зрозуміти основні аспекти своєї роботи. Дуже важливо, що кожного нового співробітника супроводжує на шляху адаптації наставник, який теж, перш ніж ним стати, навчається. Таке поєднання методик навчання та супроводу на час адаптаційного періоду нового працівника дало свої позитивні результати: відсоток тих, хто залишається в компанії після випробувального терміну зріс у порівнянні з попереднім роком, і становить 94% у 2024 р. (90% у 2023).
Ще одна ключова ініціатива в компанії - програма менторства. В рамках програми розвитку в "Артеріум" усі бажаючі мають можливість стати менті, тобто отримувати знання та досвід від ментора. "У нас є 27 висококваліфікованих менторів з різних відділів, які пройшли спеціальне навчання і готові підтримувати розвиток наших співробітників. Наші ментори надають цінні рекомендації та діляться своїм досвідом, що допомагає уникнути помилок та пришвидшити професійний і кар'єрний прогрес. Цього року до програми менторства приєдналися також керівники. Така співпраця надає співробітникам унікальну можливість працювати поряд з топменеджерами, отримуючи корисний досвід і практичні поради, які сприяють їхньому зростанню та розвитку в компанії", - зазначила Ольга Цапро.
Яскравим прикладом успішного розвитку кар'єри в фармацевтичній компанії "Артеріум" слугує Дмитро Свинаренко. Вісім років тому, завершивши навчання в Національному університеті харчових технологій, він розпочав свою професійну діяльність у компанії на посаді спеціаліста з навчання. Завдяки своїй енергійності, проактивному підходу та бажанню навчатися, Дмитро швидко став помітним фахівцем. Незабаром він очолив команду, що займалася розробкою електронних навчальних програм, а з 1 листопада 2024 року став Керівником корпоративного університету.
"Компанія 'Артеріум' створила всі умови для мого професійного зростання. Від кожного співробітника потрібно лише бажання розвиватися, покращувати свої навички та перевищувати поставлені цілі", -- ділиться Дмитро, відкриваючи секрети свого кар'єрного успіху.
Все для досягнення професіоналізму. Які освітні програми та можливості для розвитку надають фахівцям компанії "Артеріум"?
Інвестиції у професійне зростання співробітників - важлива складова успішного бізнесу, адже фахівець, який має мотивацію і рухається по кар'єрних сходинках, здатен позитивно впливати на розвиток усієї компанії. Саме тому в корпорації "Артеріум" створюють десятки програм розвитку для співробітників та заохочують фахівців розвиватися і професійно, і кар'єрно. "Для нас важливо, щоб кожен наш співробітник мав доступ до навчального матеріалу будь-де та будь-коли. Для цього ми створили онлайн платформу, яка налічує понад 200 курсів за різними напрямами. Навчальну базу використовують усі: як нові співробітники у період адаптації, так і фахівці виробничих спеціальностей, розробники, експерти зі стандартів якості, спеціалісти з реалізації та інші. Ми приділяємо чимало часу розробці кожної навчальної програми, аби співробітники засвоїли максимум інформації, яка знадобиться в роботі. Крім того, заохочуємо працівників брати участь у зовнішніх навчальних заходах і компенсуємо витрати на навчання, не обмежуючи співробітників у виборі", -- розповіла Ольга Цапро.
У "Артеріум" застосовуються різноманітні методи навчання, такі як тренінги, семінари, вебінари, онлайн-курси, ігри для бізнесу, аналіз бізнес-кейсів, а також комплексні програми розвитку, менторські програми та ініціативи з розвитку лідерства.
"Ми використовуємо навчання співробітників для різних цілей, і ось кілька з них. Перша мета: допомогти адаптуватися до нових технологій або процесів, ознайомити з новими програмними продуктами, обладнанням тощо. Друга: в процесі підвищення кваліфікації працівники отримують глибші знання та освоюють нові методики, що дозволяє їм виконувати більш складні завдання. Третя: коли співробітник переходить на нову позицію з іншими обов'язками, може виникнути потреба в додатковому навчанні для ефективного виконання нових функцій", -- зазначає Ольга Цапро.
Звичайно, впровадження інтелектуального виробництва та інноваційних технологій у сучасному світі вимагає адаптації швидкості та якості підготовки працівників у фармацевтичному секторі. У компанії "Артеріум" реалізують широкий спектр сучасних методів і форм навчання, включаючи використання електронних платформ, симуляційних тренажерів та відеоуроків. Це забезпечує ефективну передачу знань і вдосконалення навичок працівників.
У "Артеріум" не лише займаються організацією навчальних процесів, але й щорічно аналізують ефективність проведених навчань. Для оцінки результативності навчання застосовується Кіркпатрікова модель, яка включає чотири рівні: зворотний зв'язок від учасників, оцінка навчальних досягнень (тестування та екзамени), зміни в робочій поведінці (результати самооцінок) та вплив на бізнес-результати (виконання планів і досягнення цілей підрозділів). Після аналізу отриманих даних та з урахуванням стратегічних цілей компанії виявляються нові напрямки навчання, що потребують розвитку, і створюються навчальні програми або цілі курси. Наприклад, у 2024 році "Артеріум" запустив Школу R&D, основною метою якої є не лише поглиблення професійних знань співробітників, але й розвиток міжфункціональної співпраці, формування бази знань у сфері фармацевтичних розробок та передача досвіду новим поколінням працівників.
Однак, розвиток співробітників у "Артеріум" не обмежується лише менторством, професійними курсами та тренінгами. Тут також активно працюють над покращенням м'яких навичок, що приносить чимало вигод для компанії: підвищення продуктивності команди, зміцнення корпоративної культури, збільшення залученості працівників до процесів та, в цілому, зростання фінансових показників бізнесу. "Для керівників важливо мати навички, такі як управління часом, прийняття рішень, мотивація команди та емпатія, адже вони є запорукою успішного лідерства. Ці навички допомагають ефективно вести команди, надихати співробітників і досягати високих результатів. Корпоративне навчання може задовольнити потреби працівників не лише в професійному розвитку, але й у психологічній стабільності," -- зазначила Ольга Цапро.
"Професійний розвиток": виявлення та реалізація можливостей кожного члена команди.
В Україні спостерігається зростаючий дефіцит кваліфікованих кадрів, що підштовхує вітчизняні підприємства до активних дій у сфері розвитку власних спеціалістів. У компанії "Артеріум" була впроваджена ініціатива "Кар'єрний крок", яка має на меті зміцнення лідерських навичок, підвищення професійної майстерності та створення умов для особистісного і кар'єрного розвитку кожного співробітника.
"Кожен учасник програми "Кар'єрний крок" може отримати кар'єрну консультацію та свідомо побудувати свій план кар'єрного зростання. Для кожного учасника формуються індивідуальні плани розвитку, залежно від цілей, досвіду, здібностей самих працівників. "Артеріум" надає можливості здійснювати кар'єрний розвиток вертикально, горизонтально та крос-функціонально. До вертикального зростання, тобто розвитку потенційних менеджерів, готують в школах менеджменту та лідерства. Горизонтальний розвиток передбачає розширення власних компетенцій та знань у межах одного рівня ієрархії. Крос-функціональний - набуття вмінь та досвіду в різних сферах і підрозділах компанії: головним стає не рівень посади, а цінність, яку спеціаліст може принести команді або проєкту", -- розповіла Ольга Цапро. У 2024 році в програмі взяли участь 200 учасників.
"Я завершила навчання в Школі менеджменту та лідерства, здобула значний обсяг знань, і тепер займаю посаду менеджерки з управління проєктами," – ділиться своїм досвідом Ганна Подоляка. Її колега, інженер Артем Радіонов, відзначає, що програма "Кар'єрний крок" надала йому цінні знання в галузі менеджменту, які є ключовими для його подальшого професійного зростання в компанії. У свою чергу, Вікторія Лобащук розповідає, що починала свою кар'єру з посади укладальника, а тепер обіймає посаду начальника цеху, де виробляють тверді лікарські форми. Віталій Євтушенко, який приєднався до "Артеріум" сім років тому, два роки тому став керівником відділу валідації. Усього 58 працівників цього року отримали можливості для кар'єрного розвитку в "Артеріум".
"У 2024 році "Артеріум" доклав значних зусиль і досягнув чудових результатів у напрямку розвитку та навчання своїх співробітників, продовжуючи комплексний та системний підхід. Реалізували навчання та розвиток управлінських та лідерських навичок співробітників. Співробітники пройшли комплексне навчання в Школі менеджменту та Школі лідерства. Запровадили комплексну програму для молоді "фАРмуємо лідерів майбутнього". Програма триває 9 місяців і орієнтована на розвиток необхідних компетенцій у молодих співробітників компанії (до 25 років), таких як ефективна комунікація, кросфункціональна взаємодія, емпатія, мотивація тощо. Ми дбаємо про майбутнє "Артеріум" та формуємо нову генерацію персоналу", -- зазначає Ольга Цапро.
На її думку, навчання - дієвий інструмент досягнення конкурентоспроможності бізнесу, адже лише освічені керівники можуть управляти та розвивати компанію. "Якщо компанія націлена на розвиток, то потребує й трансформації керівництва:ефективна стратегія розвитку, сміливі рішення та лідерська спритність керівника - для цього необхідно забезпечити для керівників можливість для навчання. 70% керівників "Артеріум" побудували управлінську кар'єру всередині компанії", -- резюмувала Ольга Цапро.
Сьогодні навчання в компаніях є критично важливою інвестицією у майбутнє. Як зазначають в "Артеріум", ця інвестиція не обмежується лише фінансовими витратами; вона також включає в себе витрати часу та зусиль, а також ретельну працю, що приносить позитивні результати. Зокрема, мова йде про розвиток навичок та підвищення продуктивності працівників, що сприяє їхній мотивації, залученості та лояльності. Крім того, навчальні програми та менторство забезпечують швидку адаптацію до змін і нововведень.
#Онлайн #Знання #Технічний стандарт #Інвестиції #Бізнес #Ринок праці #Мотивація #Артеріум #Кваліфікація #Адаптація #Дефіцит #Лідерство #Працевлаштування #Фармацевтика #Навчання #Національний інститут стратегічних досліджень #Робоча сила #Економіка України #Міграція населення #Попит і пропозиція