Компанія-власниця сервісу TikTok не змогла скасувати блокування в суді й зазнає критики в ЄС. А до 19 січня її мають продати в США або заблокувати.
На початку грудня цього року апеляційний суд США підтвердив законодавство, яке передбачає примусовий продаж TikTok. Компанії ByteDance, що володіє цим китайським додатком, не вдалося оскаржити вимогу про продаж активів американській компанії. Хоча ByteDance і TikTok сподіваються на справедливість у Верховному суді, часу, щоб зберегти свою діяльність, залишається все менше. Це особливо актуально на фоні розслідування ролі TikTok під час румунських виборів та річної заборони TikTok в Албанії, яка стала наслідком трагічного інциденту зі смертю підлітка через конфлікт у соціальній мережі та поширення відповідного відео.
Ці нариси про TikTok насправді свідчать про ймовірність блокування цього сервісу не тільки в США. У Європейському Союзі вже є досвід обмеження діяльності одного з сервісів, що належить TikTok. У той час як у Сполучених Штатах законодавство вимагає, щоб TikTok був проданий американському власнику, вимоги з боку ЄС та інших країн, зокрема Канади, ще більше загострюють екзистенційну кризу китайського сервісу.
Отже, перспективи TikTok на фоні наближення 19 січня — терміна, до якого платформа має бути продана або зазнати блокування в США — виглядають досить невизначеними.
Заборона TikTok, редакція 1.0
З'явившись на ринку, TikTok не лише порушив усталені традиції соціальних мереж, де домінували продукти Meta, а також SnapChat і Twitter. Після здобуття популярності TikTok привернув увагу регуляторних органів. Спочатку американські інституції звинуватили платформу у передачі даних своїх користувачів до Китаю та почали поступово вводити обмеження на її використання. У 2020 році Дональд Трамп виступив із вимогою до продажу сервісу через занепокоєння щодо національної безпеки, встановивши 45-денний термін для його придбання американською компанією в період своєї першої каденції.
Трамп обґрунтував своє рішення занепокоєнням щодо можливого перенесення даних користувачів до китайського уряду через компанію ByteDance, яка є власником платформи. Він підкреслив, що TikTok може становити загрозу національній безпеці, оскільки інформація, яку збирає додаток, потенційно дозволяє китайським властям моніторити пересування співробітників та підрядників федеральних установ.
Американські інвестори TikTok зробили запит до керівництва Oracle щодо можливості придбання активів компанії в США. Крім того, на ці активи також претендували й інші великі технологічні компанії, зокрема Microsoft, але угода з розробником Windows так і не була укладена.
Крім цього, продовжувалися розмови між китайською компанією та американськими бізнесами, які виявляли інтерес до її придбання. Однак жодна угода не була укладена до того моменту, поки новообраний президент Джо Байден не відмінив указ Трампа, що забороняв додаток TikTok.
Чи є це небезпечним? Події, пов'язані з TikTok у 2022-2023 роках.
Незважаючи на скасування вимоги про продаж TikTok, адміністрація Байдена прийняла рішення розглянути фактичні загрози, пов'язані з цим додатком, і доручила Міністерству торгівлі здійснити детальний аудит його безпеки.
У період з 2022 по 2023 рік TikTok опинився під увагою через звинувачення у питаннях національної безпеки та захисту особистої інформації своїх користувачів.
У середині 2022 року американські розвідслужби та політики знову висловили занепокоєння щодо TikTok, звинувачуючи його в недостатній боротьбі з дезінформацією, особливо під час проміжних виборів у США. Зокрема, розслідування, проведене виданням Forbes, виявило, що компанія ByteDance, яка є материнською для TikTok, могла використовувати платформу для відстеження геолокації американських користувачів. Це ставить під сумнів безпеку даних і викликає страхи щодо можливого доступу працівників з Китаю до інформації про користувачів у США.
У відповідь на ці обвинувачення TikTok ініціював програму Project Texas, яка мала на меті відокремлення даних американських користувачів від решти платформи. Компанія зазначила, що після впровадження цього проєкту лише співробітники TikTok, які працюють у США, матимуть доступ до даних користувачів із цієї країни.
В другій половині 2022 року TikTok зіткнувся з важливими викликами, оскільки його використання почали обмежувати на офіційних пристроях у США. Спочатку ці обмеження торкнулися лише певних штатів і державних установ, але згодом заборони поширилися на інші країни, включаючи Канаду та держави Європейського Союзу.
У березні 2023 року був ухвалений законопроєкт RESTRICT Act, який дозволяє Міністерству торгівлі переглядати та забороняти технології, що становлять загрозу для національної безпеки. Хоча в законопроєкті прямо не згадувався TikTok, він був спрямований проти китайської компанії ByteDance. Закон як один із варіантів майбутнього сервісу передбачав можливість примусового продажу TikTok американській компанії.
У травні 2023 року штат Монтана став першим у США, який намагався заборонити функціонування TikTok на своїй території. Губернатор підписав законопроект, що мав вступити в силу 1 січня 2024 року. Проте компанія TikTok подала судовий позов, вважаючи цей закон антиконституційним і таким, що порушує принципи свободи слова. Після Монтани інші штати також почали розглядати можливість заборони TikTok. Наприклад, в Техасі та Флориді ініціювали законопроекти, що обмежують використання додатку на державних пристроях.
Крім цього, ряд університетів заборонили доступ до TikTok через свої WiFi-мережі, оскільки мають занепокоєння стосовно захисту особистої інформації.
Блокування версії 2.0
24 квітня 2024 року президент Сполучених Штатів Джо Байден підписав закон, який зобов'язує китайську компанію ByteDance продати свою платформу TikTok. Це рішення було ухвалене на фоні активних обговорень питань національної безпеки. Відповідно до нового законодавства, ByteDance надано 270 днів для завершення угоди щодо продажу TikTok. У разі невиконання цієї вимоги, програма буде заборонена в американських магазинах додатків та на серверах, що підтримують її функціонування. Через кілька місяців американське Міністерство юстиції знову висловило свої зауваження щодо TikTok, підкресливши, що збір даних цією платформою становить загрозу для національної безпеки.
Протягом останніх кількох місяців платформа TikTok стала об'єктом критики не тільки на федеральному рівні, а й у рамках окремих штатів. Яскравим прикладом цього є судові позови, подані 13 штатами, які звинувачують сервіс у завданні шкоди молодим користувачам та у порушенні конфіденційності дітей.
6 грудня 2024 року федеральний апеляційний суд США ухвалив рішення, яке відхилило апеляцію TikTok проти закону, що зобов'язує китайську компанію ByteDance продати свою соціальну мережу. Суд підтвердив конституційність закону, який вимагає від TikTok розірвати зв'язки з материнською компанією, щоб уникнути заборони в США.
Згодом TikTok звертався до апеляційного суду з проханням призупинити дію закону про блокування сервісу, аби рішення могло бути розглянуте у Верховному суді. Одночасно з цим голова комітету Палати представників Конгресу США з питань Китаю озвучив дату, на яку додаток має бути заблокований в магазинах мобільних застосунків -- їхні власники мають бути готові видалити TikTok уже 19 січня.
Тим часом TikTok усіма силами продовжує боротьбу за своє існування в США. Компанія подала апеляцію до Верховного суду, щоб оскаржити закон, який може призвести до заборони застосунку в країні. Компанія просить суд ухвалити рішення до 6 січня, наголошуючи на тому, що його заборона "позбавить мільйони американців можливості обговорювати політичні, комерційні та культурні питання".
Для захисту TikTok компанія активно залучає всі наявні ресурси — канадське представництво TikTok також оскаржило рішення про блокування. Вони вимагають скасувати розпорядження уряду, яке зобов'язує закрити діяльність TikTok у Канаді. У позові зазначається, що закриття канадської філії призведе до втрати сотень робочих місць.
А що ж тоді з свободою висловлювань?
Вільне висловлювання та право на свободу слова є основним доводом, який TikTok використовує в своїй боротьбі за виживання. У зв'язку з цим, компанія стверджує, що заборона TikTok порушить права на вільне висловлювання для більше ніж 170 мільйонів користувачів у Сполучених Штатах.
На підтримку TikTok виступив Американський союз захисту громадянських свобод, зазначивши, що заборона цієї платформи є неконституційною: "Обмеження доступу до соціальних медіа, які використовують сотні мільйонів американців для вираження своїх думок, може мати руйнівний вплив на всі наші права, гарантовані Першою поправкою, і, ймовірно, буде скасоване в судовому порядку. Сенат має усунути ці пункти з законопроєкту".
Всі знову під контролем Трампа.
Під час свого першого терміну на посаді президента Дональд Трамп зайняв однозначну та рішучу позицію щодо TikTok. Він підписав указ, який зобов'язував компанію ByteDance продати свої активи TikTok в Америці, інакше платформа могла бути заборонена на території США.
У 2024 році погляди Дональда Трампа на TikTok зазнали істотних змін у порівнянні з його попереднім президентським терміном. Після перемоги на виборах у листопаді він оголосив, що має намір забезпечити доступ до TikTok для американських користувачів, незважаючи на законодавчі ініціативи, які вимагають від китайської компанії ByteDance продати платформу до 19 січня 2025 року або зіткнутися з можливістю заборони.
Трамп сам активно використовував TikTok під час своєї передвиборчої кампанії. Він сказав, що "врятує TikTok", таким способом критикуючи заборону, яку підтримував його попередник Джо Байден (і він сам раніше). І вже 23 грудня 2024 року заявив, що платформу потрібно "залишити" в США ще на деякий час.
Потенційні покупці
TikTok привертає увагу багатьох американських компаній, адже його потенціал є досить великим. Однак оцінка платформи, що наближається до $300 млрд, істотно обмежує коло можливих покупців, які готові інвестувати таку значну суму, навіть з урахуванням 170 мільйонів користувачів у США. Наприклад, коли Ілон Маск здійснив придбання Twitter у 2022 році, він витратив $44 млрд, отримавши не лише американські активи та аудиторію, але й доступ до глобальної мережі користувачів.
Хоча умови, в яких перебуває TikTok, імовірно можуть знизити цю ціну в декілька разів, -- у будь-якому випадку сервіс є доволі дорогим активом і не кожна компанія може собі дозволити провести таке поглинання.
Серед можливих покупців TikTok варто виділити Microsoft, яка вже раніше проявляла інтерес до цього китайського сервісу, а також Meta і Alphabet (материнську компанію Google). Однак, існують сумніви щодо того, чи зможуть ці технологічні гіганти здійснити поглинання TikTok, з огляду на антимонопольні претензії, які можуть виникнути, а також на можливі перешкоди з боку регуляторів, які можуть заборонити таку угоду. Не виключено, що зацікавленість у сервісі проявить теперішній партнер TikTok — компанія Oracle.
Остаточні аргументи монарха соціальних мереж
16 грудня до Верховного суду була подана заява, яка є останнім легальним способом запобігти блокуванню TikTok у Сполучених Штатах. Тим не менш, сервіс також може покладатися на підтримку обраного президента Дональда Трампа, який останнім часом виявляє позитивне ставлення до TikTok.
З іншого боку, навіть за умови програшу в усіх інстанціях і видалення додатка з App Store і Play Market американці зможуть користуватися сервісом -- або через вебінтерфейс (за потреби вмикаючи VPN), або просто не оновлюючи мобільний застосунок. Звісно, це значно зменшить аудиторію сервісу й він уже не зможе конкурувати на американському ринку з іншими соцмережами.
Хоча суперники TikTok, безсумнівно, проявлять інтерес до подібного розвитку ситуації. Еволюція формату Reels в Instagram та постійні експерименти з ним, особливо у разі блокування TikTok, можуть привернути увагу користувачів китайської платформи, які цінують короткі відео.
TikTok зможе продовжувати своє існування без американського ринку, оскільки його глобальна аудиторія перевищує один мільярд користувачів, що свідчить про те, що менш ніж 20% з них походять зі Сполучених Штатів.
Однак, у випадку, якщо TikTok заборонять у США, це може призвести до більш глибокого аналізу впливу соціальних мереж в цілому, а також до вивчення специфіки TikTok у контексті розповсюдження пропаганди та методів обробки даних. Крім того, немає впевненості, що аналогічні дії не торкнуться цього сервісу й в інших країнах світу.
#Microsoft #Google #Університет #Instagram #Президент (державна посада) #Дональд Трамп #Сполучені Штати #Соціальна мережа #Техас #Законодавство #Північна та Південна Америка #Європейський Союз #Бізнес #Канада #Міністерство юстиції (Україна) #Флорида #Ілон Маск #Американці #Інвестор #Джо Байден #Twitter #Китай #Прикладне програмне забезпечення #Мобільний додаток #Соціальні мережі #Свобода слова #Палата представників Сполучених Штатів Америки #Forbes (журнал) #Національна безпека #TikTok #Китайська мова #Верховний суд США #Мета-платформи #Корпорація Oracle #Microsoft Windows #Губернатор #Албанія #Віртуальна приватна мережа #Сенат Сполучених Штатів Америки