![](/images/content/8529984165/530a92667be7eb6deffec139f6e02644.webp)
Ксенія Семенова роз'яснила, чи є обов'язковим для ректора наявність наукового ступеня.
В Україні вишам потрібні не лише фінансові ресурси, а й ефективні управлінці, здатні втілювати нові ідеї, залучати інвестиції, стратегічно аналізувати ситуацію та нести відповідальність за свої рішення. Проте, в багатьох закладах вищої освіти керівники десятиліттями залишаються на своїх посадах, плутаючи автономію з безконтрольністю. Наразі в Україні проводиться експеримент, ініційований Кабінетом Міністрів, у якому беруть участь три університети, метою якого є впровадження корпоративної моделі управління. У разі успішного завершення, цей експеримент може стати альтернативою нинішній системі управління. Ксенія Семенова, виконуюча обов'язки президента Київського авіаційного університету (КАІ), у розмові з редакторкою відділу освіти та науки ZN.UA Оксаною Онищенко пояснила основні принципи корпоративного управління в університетах.
За її словами, нині в нашій країні не лише у сфері вищої освіти відбувається реформа з корпоративного управління, яка полягає у тому, щоб розподілити баланс влади та мати різні важелі впливу під час ухвалення рішень.
"Ректор, або, як у нашому випадку, президент, є виконавчою владою, що займає позицію CEO університету, а контроль за його діяльністю здійснює наглядова рада, яка виконує аналогічні функції до ради директорів у бізнес-структурах", - зазначає Семенова.
Виконуючий обов'язки президента КАІ підкреслює, що ректор призначається і може бути звільнений у будь-який час наглядовою радою. Ректор звітує перед цим органом. Крім того, наглядова рада приймає ключові рішення, що стосуються університету. Це включає в себе затвердження стратегії розвитку, фінансового плану, а також призначення проректорів і деканів. Ця рада несе відповідальність перед державою, яка є засновником університету.
Семенова розповіла також про свої враження від урядового експерименту у своєму університеті.
"В нас хороша командна робота. Я як президентка ЗВО точно знаю, що я комусь підзвітна. Коли приходжу на Наглядову раду й пропоную якесь рішення, знаю, що його критикуватимуть, тестуватимуть на міцність, що воно може змінитися, що я десь можу помилятися. Але знаю також, що мене підтримають і допоможуть реалізувати його. З кожного засідання наглядової ради я виходжу з відчуттям, наче в мене був екзамен із водіння. І це відчуття, коли ти постійно в тонусі й маєш давати результат, дуже класне", - зазначає президентка КАІ.
Семенова також охарактеризувала звичний процес виборів ректора. Вона зазначила, що Міністерство освіти і науки призначає виконуючого обов'язки ректора на півроку, і його мета полягає в організації виборів, щоб здобути перемогу. За її словами, у цьому випадку немає мови про справжню демократію.
Ксенія Семенова підкреслює, що згідно з законом "Про вищу освіту", ректор зобов'язаний мати щонайменше десять років досвіду викладання та науковий ступінь. Вона зазначає, що така структура відбору ректорів є неефективною.
"Насправді люди з амбіціями вже з асистентського крісла думають: для кар'єри мені потрібен "дисер", якщо я його не можу написати, то замовлю комусь. Усім відомий оцей конвейер фейкової науки, й він теж доклався до того, що в країні немає інженерії і немає науки. Тобто якісь осередки залишилися, але системно це було вихолощено", - повідомляє президентка КАІ.
Вона звертає увагу на те, що науковець, який проводить дослідження, що потребує багато ресурсів і часу, не може займатися іншою роботою. Семенова вважає, що вимога щодо наявності наукового ступеня дає неконкурентну перевагу кандидатам, які імітують наукові дослідження. Президентка КАІ зазначає, що для учасників урядового експерименту немає вимоги щодо педагогічного стажу та наукового ступеня, натомість ректор повинен мати не менше п'яти років управлінського досвіду.
"Керівництво науковою діяльністю в університеті можуть здійснювати проректори відповідного профілю, вчена рада, кафедри та професорсько-викладацький склад," - зазначає вона.
#Університет #Вища освіта #Уряд України #Президент (державна посада) #Ректор (академії) #Вищий навчальний заклад #Наукове дослідження #Демократія #Інвестиції #Декан (освіта) #Експеримент #Генеральний директор #Стратегія #Науковий ступінь #Проректор #Виконавча влада (уряд) #Інжиніринг #Вчений #Автономія #Вчений сенат