
Російські сили залучають підлітків для виконання диверсійних місій. З початку року вже 14 неповнолітніх стали учасниками терористичних актів проти України. В Національній поліції повідомляють, що російські спецслужби не припиняють спроби дестабілізувати ситуацію в країні, все частіше використовуючи молодь для реалізації своїх злочинних планів.
Для запобігання вербуванню, правоохоронці разом з представниками Служби безпеки України організовують профілактичні заняття для школярів в Україні. На одному з таких заходів побувала журналістка ТСН Наталія Ткачук.
Під мелодію шкільного дзвоника учні десятого класу столичного ліцею спішать на урок. Сьогодні їх лекторами виступають поліцейські та речник Служби безпеки України Артем Дехтяренко.
"Вони намагаються переконати вас заробити гроші, виконуючи якусь дрібну роботу. Це може бути розклеювання листівок або створення графіті, яке, на перший погляд, виглядає безневинним, але насправді спрямоване проти ТЦК. Або ж потрібно буде щось доставити в певне місце," – роз'яснює Артем Дехтяренко.
З часом дітей починають шантажувати, примушуючи їх до скоєння серйозних правопорушень, пояснюють у Службі безпеки України.
"Останнім часом відбувається нова еволюція російських спецслужб, коли вони не просто запрошують людей на виконання завдань, а коли вони використовують агентів в сліпу і перетворюють їх на агентів смертників", -- каже Артем Дехтяренко.
Саме це сталося із двома підлітками у Івано-Франківську. 11 березня росіяни підірвали хлопців, коли ті несли вибухівку до місця закладки. 17-річний завербований загинув на місці. 15-річний хлопчик вижив. Але тепер без обох ніг, практично сліпий.
Запитань до правоохоронців у дітей багато. Школярі зізнаються, серед присутніх -- є і ті, кого ворог вже намагався залучати до диверсій.
Десятикласниця Софія розповідає -- її подрузі теж пропонували "легкий" підробіток, а коли та відмовилась виконувати завдання -- дівчину шантажували інтимними фотографіями.
"Оскільки інтимних зображень не виявилося, ми просто вирішили заблокувати користувача і все", -- зазначає Софія.
Вербують підлітків найчастіше через соцмережі, іноді зв'язуються навіть через комп'ютерні ігри, розповідають поліцейські.
"Особливу увагу приділяють підліткам, оскільки Росія вважає цю групу найбільш вразливою і легкою для вербування. Важливо, щоб вони усвідомлювали, що кримінальна відповідальність починається з 14 років, і в деяких випадках може призвести до довічного ув'язнення," – зазначає речниця Національної поліції Юлія Гірдвіліс.
При спробах вербування правоохоронці закликають одразу ж звертатися до поліції. В СБУ є чат бот -- "СпалиФСБівця". На нього анонімно можна повідомити про диверсію чи теракт, який вам пропонують скоїти. За даними правоохоронців, наймолодшій дитині, яку намагалися завербувати росіяни, лише 13 років. Тож у навчальних закладах зі старшокласниками регулярно спілкуються на ці теми, розповідає викладач.
"Ці прапори, ці шеврони, ці портрети вони висять тут для того, щоб діти бачили, хто їх захищає, хто їх захищав, хто на жаль вже загинув. Якою ціною дається кожен їх дзвоник. Кожен їх урок", -- каже вчитель Руслан Циганков.
Від початку минулого року Служба безпеки України та національна поліція затримали більше 600 осіб, які виконували вказівки російських кураторів, займаючись підпалами, диверсіями та терористичними актами. Близько 20% із усіх затриманих — це неповнолітні. Замість обіцяних легких грошей вони отримують тюремні покарання, травми або навіть втрачають життя.
#Росія #Диверсія #Учитель #Школа #Поліція. #Івано-Франківськ #Служба безпеки України #Фотографія #Злочин #Федеральна служба безпеки #Росіяни #Софія #Телевізійна служба новин #Відеогра #Кримінальна відповідальність #Національна поліція України #Секретна служба #Довічне ув'язнення #Тероризм #Вибухова речовина. #Графіті #Шеврон (відзнака)