Чи дійсно російські наукові праці переписують, не відчуваючи жодних наслідків? Які подробиці скандалу, що стосується Харківського університету?

Імовірно, випадки плагіату досить розповсюджені в даному навчальному закладі.

Харківський національний педагогічний університет імені Григорія Сковороди (ХНПУ) виявився в центрі скандалу, пов'язаного з плагіатом у наукових дослідженнях, зокрема, з робіт громадян Китаю. За словами Олега Смірнова, колишнього доцента Сумського державного університету, у дисертаціях нібито зафіксовані випадки явного плагіату з російських наукових джерел.

За словами дослідника, університет майже не реагує на це. Смірнов поділився цією інформацією на своїй Facebook-сторінці.

Колишній доцент зазначає, що вже понад рік бореться, аби ХНПУ розглянув його скарги щодо академічного плагіату у дисертаціях, які захищали не тільки українці, а й громадяни Китаю.

"У листопаді-грудні 2023 р. я надіслав їм скарги на плагіат у дисертаціях Цзі Іпіна, Чень Хуейхуей та О. Авраменко.

Згідно з пунктом 45 "Порядку присудження ступеня доктора філософії...", заклад, що створював спецраду, має розглянути скаргу протягом трьох місяців з дня надходження до закладу повідомлення про плагіат у захищеній дисертації, однак досі цього не було зроблено", -- зазначає Смірнов.

Він наводить перелік питань, які додав у своє звернення до ХНПУ:

1) Від моменту подання моїх скарг минуло більше 14 місяців, що суттєво перевищує визначений термін. У зв'язку з цим, прошу повідомити, чи має ХНПУ намір розглянути мої скарги, і якщо так, то в які строки це планується зробити.

Протягом 2024 року в ХНПУ успішно захистили 31 дисертацію, а в 2025 році - 5 робіт на здобуття ступеня доктора філософії. У зв'язку з цим, прошу уточнити, чи проводив ХНПУ перевірку цих дисертацій на наявність плагіату перед їх захистом.

Дослідник також наводить свідчення, що матеріали були запозичені з російських наукових статей.

Зокрема, за словами Смірнова:

1) Дисертації Т. Пахомової, Цзюй Чжаочунь та Р. Соловйової, з яких черпав матеріали Цзі Іпін, опубліковані на офіційних веб-сайтах російських університетів, тоді як стаття Яковлєвої доступна на платформі Кіберленінка.

2) Дисертація Цзян Вейцян та ще п’ять інших джерел (статті, монографія), на які посилалася Чень Хуейхуей, також доступні на офіційних сайтах Росії. Додатково до скарги були включені електронні копії двох дисертацій та одного автореферату, які є точними дублікатами оригіналів.

3) три російські дисертації, з яких списувала О. Авраменко, теж розміщені на офіційних російських сайтах, дисертація А. Ковінько розміщена на сайті НРАТ, іще 4 праці українських авторів розміщені на офіційних українських сайтах, і лише одна електронна копія дисертації, ідентична примірнику, була надана додатково;

4) До скарги були включені електронні версії двох дисертацій, які повністю збігаються з примірниками, що їх використовувала Ван Цзін І.

"Таким чином, велика кількість дисертацій доступна на офіційних веб-сайтах університетів Росії, що робить їх не залежними від будь-якого "завірення паперових версій", -- підкреслює дослідник.

Він також зазначає, що первинне дослідження виявило, що в ХНПУ ім. Г. С. Сковороди громадяни Китаю, ймовірно, захистили вже 8 дисертацій, що містять плагіат. За його словами, така практика, відома як "дисертаційний туризм", підтверджується статтею під назвою "Российская наука проехала в "китайском экспрессе" через Украину в Польшу".

Смірнов наголошує, що у ХНПУ нібито відбувається організація так званого "дисертаційного туризму", коли приїжджим з інших країн надають можливість захистити дисертації, які містять фрагменти, переписані з російських дисертацій чи статей, причому обсяг цих переписаних текстів може сягати майже 100%.

Більше того, дослідник підкреслює, що університет, за його словами, вже перевищив встановлені законом терміни для відповіді на його звернення (3 місяці). У навчальному закладі виправдовують свою затримку обставинами війни та обстрілами. Проте, наукова діяльність у ХНПУ триває, оскільки науковці успішно захищають нові дисертації – 37 робіт за 2024-2025 роки, які формально пройшли перевірку на плагіат.

Юридичний відділ ХНПУ, який все ж таки відповів Смірнову, надіслав вимогу, яка виглядає як бюрократичний трюк, адже вони вимагають науковця надати "завірені паперові копії російських дисертацій", з яких начебто був списаний текст. Але щоб отримати такі копії фізично, треба їхати до Росії, оформлювати візу, відвідувати бібліотеки, засвідчувати документи тощо.

19 травня 2025 року я отримав листа від Харківського національного педагогічного університету імені Г. Сковороди, підписаного виконуючим обов'язки начальника юридичного відділу Олексієм Пелішенком. У документі з номером 01/10-390, датованому 13 травня 2025 року, йшлося про те, що "Голови Тимчасових експертних комісій отримали запит від Цзі Іпіна, Чень Хуейхуей, О. Авраменко та Ван Цзін І з проханням надати нотаріально засвідчені копії дисертацій, захищених у Російській Федерації, які ви використовуєте як джерело для порівняння. Це необхідно, оскільки відповідно до чинного законодавства України лише належно завірені документи можуть бути підставою для визнання порушення норм академічної доброчесності. У зв'язку з цим, просимо вас надати нам завірені паперові копії зазначених дисертацій, оскільки вони є важливими для підтвердження дотримання норм академічної доброчесності." -- зазначає науковець.

У відповідь на запит Смірнова ректор ХНПУ Ю. Бойчук у листі від 31.03.2025 нібито повідомив:

1) що "посилання на сайти держави-агресора, як доказ академічного плагіату ідуть в розріз з нормами чинного законодавства України, яке забороняє працювати з сайтами держави-агресора". (за словами Смірнова, насправді доказом плагіату є не посилання на сайти, а порівняльна таблиця, яка була додана до скарги, а також були додані файли з джерелами неправомірного використання текстів із цих джерел без належного посилання на них);

2) що "систематичні порушення "крадіжки" праць вітчизняних науковців та дисертаційних досліджень з боку країни-окупанта рф непоодинокі". (за словами Смірнова, це взагалі не має стосунку до моєї скарги, оскільки в ній мова йшла не про те, що росіяни "крадуть" праці українців, а про те, що в ХНПУ були захищені дисертації, автори яких "вкрали" чужі тексти у росіян);

3) Харків є містом, яке знаходиться на фронтовій лінії, з регулярними обстрілами, нестабільним електропостачанням та призупиненням діяльності під час повітряних тривог, що ускладнює зазначеним комісіям ефективно і своєчасно виконувати свої обов'язки.

4) що "строки перевірки дисертацій на наявність академічного плагіату було подовжено", що "на період дії воєнного стану, а також наступні три місяці після його припинення або скасування, не враховуються під час обчислення строків, визначених Порядком присудження ступеня доктора філософії...";

Протягом 2024-2025 років було перевірено 37 дисертацій, що претендують на науковий ступінь доктора філософії, на предмет ознак академічного плагіату (31 дисертація у 2024 році та 6 у 2025 році). Для цієї перевірки використовувалися програмні рішення, такі як Unicheck та StrikePlagiarism. Результати перевірок були оформлені у вигляді довідок, що підтверджують унікальність текстів дисертацій. Копії цих довідок були надані завідувачам кафедр, гарантам освітньо-наукових програм, а також голові та членам спеціалізованих учених рад за їх запитом. Оригінальні довідки зберігаються в атестаційних справах аспірантів.

"Таким чином, є очевидним, що освітній заклад - ХНПУ ім. Г. С. Сковороди - протягом 2024 року і трьох місяців 2025 року перевірив на плагіат 37 дисертацій та забезпечив їх захист, знайшовши для цього всі можливості, і цьому ніяк не перешкоджали ані прифронтове розміщення міста, ані обстріли та повітряні тривоги, але чомусь нібито не мав можливості перевірити мої скарги на плагіат у трьох дисертаціях, бо цьому нібито заважали ті ж самі прифронтове розміщення міста, обстріли та повітряні тривоги.

НАЗЯВО повідомило про це, звернувшись до ХНПУ з вимогою протягом місяця ухвалити рішення стосовно наявності плагіату в згаданих дисертаціях, зазначає Смірнов.

Цей же відділ наголошує, що таку вимогу нібито ставить не університет, а самі здобувачі наукового ступеня. У відповідь колишній доцент вимагає показати йому конкретні норми закону, які вимагають саме "завірених паперових копій", а не електронних (хоча скопійовані джерела доступні на офіційних сайтах РФ і вже були додані до скарг)

У зв'язку з цим, для підтвердження заявлених виконуючим обов'язки начальника юридичного відділу О. Пелішенком позицій, прошу надіслати інформацію на мою електронну адресу або на поштову адресу:

1) Належно завірені копії листів Цзі Іпіна, Чень Хуейхуей, О. Авраменка та Ван Цзін І до голів Тимчасових експертних комісій, в яких вони просять надати завірені копії дисертацій, захищених у Російській Федерації, які я планую використовувати як джерело для порівняння з текстами їхніх дисертацій. При цьому, під час підготовки копій звернень, особисті дані заявників пропонується приховати відповідно до вимог чинного законодавства України (наприклад, закривши їх аркушем паперу).

2) Зазначення конкретних положень діючого законодавства України, які стверджують, що "лише документи, які належно засвідчені, можуть слугувати підставою для визнання порушення академічної доброчесності", зокрема ті норми, які вимагають надання нотаріально завірених паперових копій джерел несанкціонованого використання.

Згідно з положеннями статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації", я прошу надати відповідь упродовж 5 робочих днів після отримання цього запиту. Відповідь можна надіслати на електронну адресу *** або на вказану поштову адресу, -- зазначає дослідник.

На переконання Смірнова, університет, можливо, намагається приховати випадки плагіату та лише імітує формальну реакцію, при цьому уникаючи справжніх заходів для забезпечення академічної доброчесності.

Раніше "Телеграф" писав, що Андрій Білоус, якому загрожує термін через домагання, залишив посаду директора - художнього керівника Київського академічного Молодого театру. Він подав заяву на звільнення за угодою сторін.

#Росія #Університет #Бібліотека #Харків #Григорій Сковорода #Українці #Facebook #Законодавство #Російська імперія #Бюрократія #Закон України #Росіяни #Докторська дисертація #Навчальний заклад #Доктор філософських наук #Науковий ступінь #Сумський державний університет #Китай (регіон) #Доцент #Туризм #Вчений #Плагіат #Наука #Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти #Київський академічний Молодий театр #Білоус Андрій Федорович #Монографія #Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди #Спеціалізовані вчені ради

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
У Луцьку було відраховано більше тисячі чоловіків-студентів: які причини цього явища?
Обмін валют: чи можна використовувати старі долари - Фінанси 24
Спільноти: керівництво має більшу цінність, ніж наявні ресурси.
Теги