
Зображення: EPA/UPG Кардинал-протодиякон Домінік Мамберті оголошує з головної лоджії базиліки Святого Петра слова "habemus papam" та назву новообраного Папи Лева XIV у Ватикані, 8 травня 2025 року.
"Маємо Папу!" — ці слова, які відзначають обрання нового Папи Римського, пройшли у четвер ввечері над площею Святого Петра у Ватикані. У четвертому турі голосування конклаву було обрано 267-го Папу. Ним став 69-річний американець Роберт Превост, який вибрав ім'я Лев XIV.
Фото: EPA/UPG Новообраний Папа Лев XIV, кардинал Роберт Френсіс Превост із США, благословляє вірних із центральної лоджії базиліки Святого Петра у Ватикані, 08 травня 2025 р.
Звичайно, той факт, що Превост є американцем за походженням, одразу ж підштовхнув чимало світських коментаторів дійти висновку, що його зовнішньополітична лінія збігатиметься з політикою Дональда Трампа і що обрання американця на папський престол (що сталося вперше в історії) є перемогою MAGA. Насправді, це абсолютно не відповідає дійсності (хоча сам Трамп, поза сумнівами, намагатиметься представити своїм виборцям обрання Лева XIV як власну перемогу).
Попри те, що Лев XIV і Дональд Трамп походять з однієї географічної області, їхні погляди на життя суттєво відрізняються. Перший є представником чернечого ордену августинців, який акцентує увагу на розвитку освіти та науки. Це вплинуло на світосприйняття Робера Превоста, що розпочинав свою кар'єру як математик. Його підхід до світу не має нічого спільного з популярними нині "теоріями змови".
Чи цікавилися США не лише впливом на вибори Папи, а й їх підсумками? Безумовно. А чи проявляла Росія схожий інтерес? Звісно, так. Ватикан - це не лише 1,3 мільярда католиків у світі, а й важливий гравець у глобальній політиці. Слово Папи може мати вагу, що переважає вплив багатьох державних лідерів, як це було, наприклад, під час "Карибської кризи". Для більш детального аналізу зверніться до нашого попереднього матеріалу за посиланням.
Фото: EPA/UPG Білий дим з труби Сикстинської капели сповістив про обрання нового Папу на другий день свого конклаву у Ватикані, 8 травня 2025 року.
Природа влади у Ватикані суттєво відрізняється від світської. Світських лідерів зазвичай обирають на термін від 4 до 5 років (в середньому, за умови, що не виникнуть непередбачені обставини). Натомість перстень Святого Петра залишається з Папою до його смерті, якщо він сам не вирішить відмовитися від престолу, як це сталося, наприклад, з Бенедиктом XVI. Таким чином, критерії для обрання та перебування при владі в цій сфері є зовсім іншими.
Таким чином, кардинал Превост не фігурував у жодному списку можливих кандидатів на папство, відомих як "папабіліті". Букмекерські контори не приймали ставки на його перемогу. Явні лідери, такі як кардинали Паролін і Гуджеротті, а також інші, не змогли подолати перші три тури голосування. Конклаву знадобилося "четверте коло", щоб ухвалити остаточне рішення.
Більшість зі співрозмовників, що глибоко розуміються на темі і з ким LB.ua, станом на зараз, вже вдалось поспілкуватися, сходяться на думці про те, що Превост - компромісна фігура, яка не тяжіє до жодного з "великих центрів впливу". І саме це стало для Конклаву вирішальним фактором. В ситуації, коли дві півкулі - кожна у власний, своєрідний спосіб, намагається "перетягнути" Ватикан на свою сторону, папська столиця воліє триматися нейтралітету. Дослівно: "обирали людину духовну, молитовника".
Зображення: EPA/UPG Прихильники з американським прапором святкують оголошення імені нового Папи Лева XIV на площі Святого Петра у Ватикані, 8 травня 2025 року.
Сам Превост, який піднявся до рангу єпископа, а згодом і кардинала, став результатом кадрової стратегії папи Франциска, котрий за свого життя суттєво оновив кардинальський склад, включивши до нього людей, що мають досвід роботи "на місцях" і відповідний погляд на речі. Незважаючи на те, що Франциск не залишив після себе явного "наступника", перший публічний виступ Превоста як Папи свідчить про те, що він не має наміру кардинально змінювати існуючий курс. Він також не буде слідувати за політикою Трампа. "З одного боку, Превост походить з консервативного середовища, а з іншого - надає великого значення гуманістичним цінностям. Він тривалий час працював у Перу і глибоко усвідомлює важливість прав мігрантів", - зазначає відомий богослов і професор Лойола-Мерімаунт, а також науковий співробітник Йельського та Колумбійського університетів Кирило Говорун. "На відміну від Венса, він явно не є "політичним католиком", - додає він (більш детальний коментар отця Кирила можна знайти тут).
Оскільки Превост не був розглянутий як потенційний кандидат на папський трон, наразі важко передбачити, які його перші рішення на новій посаді та як він вибудує своє найближче оточення. Коли мова йде про вибір "монаха, який тримається осторонь політики" на таку високу церковну посаду, у українських читачів можуть виникнути асоціації з подіями літа 2014 року. Тоді, після смерті Володимира (Сабодана), відомого прихильника автокефалії та очільника УПЦ МП, його місце зайняв Онуфрій (Березовський). Він мав репутацію духовного ченця, і багато хто сподівався, що продовжить проавтокефальний курс УПЦ МП. Проте результати його діяльності виявилися абсолютно протилежними. Реальне управління УПЦ МП опинилося в руках митрополита Антонія (Паканича), який мав проросійські погляди.
Чи існують подібні ризики щодо Папи Лева XIV? Хто стане його правою рукою?
Зображення: EPA/UPG Обраний Папою Левом XIV, кардинал Роберт Френсіс Прево з США, проводить благословення для віруючих з центральної лоджії базиліки Святого Петра у Ватикані, 8 травня 2025 року.
Хто - впливатиме на його позицію щодо війни і миру, зокрема в Україні? В своїй першій офіційній промові він особливо відзначив важливість миру в усьому світі. Але що він вкладає в ці слова? Адже його попередник теж прагнув до "примиреня ворогуючих сторін". От тільки, як то кажуть, були нюанси.
За словами Кирила Говоруна, є багато ознак того, що новий Папа стане більш проукраїнським, ніж його попередник. Однак це не означає, що він буде активно порушувати "українське питання" в публічному просторі. Принаймні, з огляду на свій життєвий і освітній досвід, Лев XIV навряд чи має якісь особливі симпатії до "великої руської культури" або постаті Путіна.
#Росія #Україна #Володимир Путін #Дональд Трамп #Гуманізм #Католицька церква #Українська православна церква (Московський патріархат) #Агентство з охорони навколишнього середовища США #Папа! #Папа Франциск #Ватикан #Святий Петро #Перу #Кардинал (Католицька церква) #Математик #LB.ua #Лев #Патріарх Московський Кирило #Базиліка святого Петра #Папський конклав #Кардинал-протодиякон #Чернечий орден #Карибська криза #Августинці #Сикстинська капела #Онуфрій Березовський #Антоній (Паканич) #Нейтральна країна #Автокефалія #Володимир Сабодан #Монах.