![](/images/content/8474451306/1f82d4b714b84e9cb8da98b65f51ec03.jpg)
Британське видання The Telegraf повідомило про те, що 49-річну дружину сирійського президента Башара Асада, який був повалений унаслідок нещодавнього перевороту і втік до Москви, Асма Асад, ізольовано російськими лікарями через лейкемію. Її шанси на життя оцінюють 50 на 50, а джерела з оточення сім'ї кажуть, що ситуація плачевна. З чуток, Асма хотіла розлучитися з чоловіком і полетіти до Великої Британії, оскільки є громадянкою цієї країни, але офіційного підтвердження цього немає. Свого часу перша леді Сирії вважалася однією з найстильніших жінок Близького Сходу і мала всі шанси зробити самостійну політичну кар'єру, але пожертвувала всім заради Башара. Фокус зібрав усе, що відомо про Асму Асад, яка з "Троянди пустелі" перетворилася разом зі своїм чоловіком на світових ізгоїв.
Асма Фаваз аль-Асад, народжена як Ахрас, з'явилася на світ 11 серпня 1975 року в родині кардіолога Фаваза аль-Ахраса, який працював у лікарні Кромвеля, та відставної дипломата Сахар Отрі. Її батьки, сирійці за походженням, переселилися до Великої Британії з міста Хомс.
Вона провела своє дитинство в зеленому районі Ектона на заході Лондона, де досі мешкає родина Ахраси.
Асма навчалася в місцевій початковій школі Twyford Church of England High School під ім'ям Емма, а згодом продовжила освіту в престижному приватному навчальному закладі Queen's College. У 1996 році вона з відзнакою завершила навчання в King's College London, здобувши спеціалізації в комп'ютерних науках та французькій літературі, після чого перейшла в фінансову сферу.
Спочатку Асма почала працювати економічним аналітиком у Deutsche Bank Group у відділі управління гедж-фондами з клієнтами в Європі та Східній Азії. У 1998 році вона приєдналася до інвестиційно-банківського підрозділу J.P. Morgan, де працювала в команді, що спеціалізувалася на біотехнологічних і фармацевтичних компаніях. Жінка вважає, що її банківський досвід дав їй "аналітичне мислення" та здатність розуміти діловий бік управління компанією.
Молода жінка планувала розпочати навчання на MBA в Гарвардському університеті, коли влітку 1992 року під час відпустки у тітки в Дамаску зустріла Башара Асада, який був другом її сім’ї. Їхня дружба поглибилася, коли він переїхав до Лондона для проходження курсу навчання на офтальмолога в Західній очній лікарні, прагнучи стати кваліфікованим хірургом.
Асма переїхала до Сирії в листопаді, а весілля закоханих відбулося 13 грудня 2000 року. Це сталося через кілька місяців після того, як Башар успадкував від батька, Хафеза, пост глави держави в липні 2000 року. Спочатку не було прогнозів, що Асад стане наступником, але трагічна загибель його брата Басселя в автокатастрофі 1996 року змінила ситуацію. Башар отримав титул "спадкоємця престолу" і зайняв президентську посаду.
Цей шлюб став несподіванкою для багатьох, оскільки інформації про їхні зустрічі чи романтичні стосунки перед весіллям практично не було. Багато хто сприйняв цей союз як символ примирення та ознаку позитивних змін у реформаторському уряді. Адже Асма, виросла в Британії, представляє сунітську більшість, тоді як Башар належить до алавітської меншини.
Їхній первісток, хлопчик на ім'я Хафез, отримав ім'я на честь Хафеза аль-Асада і з'явився на світ у 2001 році. Після нього в родині народилася дівчинка в 2003 році, а ще один син з'явився у 2004-му. У січні 2013 року Башар, давши інтерв'ю, повідомив, що Асма знову чекає дитину, але згодом не було ніяких новин про появу четвертої дитини.
Старший син пари, 22-річний Хафез, у листопаді 2024-го закінчив математичний факультет Московського університету, захистивши дисертацію, написану російською мовою та присвячену алгебраїчній теорії чисел і дослідженню поліномів.
Після святкування весілля Асма вирушила в подорож по всій Сирії, відвідавши 100 сіл у 13 з 14 провінцій, щоб поспілкуватися з місцевими жителями й дізнатися, в якому напрямку їй варто розвивати свою політичну діяльність. Вона також заснувала ряд організацій, які діяли в рамках благодійного сектору уряду, відомого як Сирійський траст розвитку. Завдяки цій діяльності дружина президента Асада здобула визнання і потрапила до списку "найвпливовіших арабів світу" за версією журналу Middle East 411 Magazine.
Згідно з оцінками медіа-експертів, Асма зосередила свою увагу на питаннях жіночих прав та освіти, однак врешті-решт вона виявила підтримку чоловікові в політичних справах. Програма розвитку ООН інвестувала від 16 до 18 мільйонів доларів у реалізацію складного набору реформаторських ініціатив, які мали на меті продемонструвати, що сирійська влада прагне до більш сучасного та прогресивного управління. Однією з основних складових цієї програми було створення "іміджу реформатора" для пані Асад, що підкреслювало її участь у Фонді розвитку Сирії до тих пір, поки ініціатива не була зупинена через спалах громадянської війни в країні.
Прославлена західними ЗМІ за свою зовнішність і стиль, Асма стала улюбленицею вищого суспільства, приймаючи таких знаменитостей, як Бред Пітт і Анджеліна Джолі, та насолоджуючись розкішним прийомом за кордоном. Модна біблія -- Vogue -- назвала її "Трояндою пустелі". Її описали як "найсвіжішу і найпривабливішу з перших леді". Згодом статтю було видалено з сайту Vogue.
На початку березня 2012 року газета Guardian оприлюднила приблизно 3000 зламаних електронних листів від першої родини Сирії. У цих листах підкреслювалася пристрасть Асми до елегантних французьких шпильок, прикрашених кристалами, британських меблів та чудового фондю, яке можна було знайти на Amazon.com. Вона також визнала, що саме вона, а не Башар, була "справжнім диктатором".
Репутація модернізатора і захисниці прав жінок Асми Асад занепала після того, як вона стала на бік чоловіка, коли той почав придушувати антиурядові протести, які спалахнули 2011 року й переросли в повномасштабну громадянську війну в червні 2012 року. Її жорстко критикували за те, що вона мовчала під час насильства, і називали "Марією Антуанеттою" та "головним хижаком".
16 квітня 2012 року Хуберта фон Фосс Віттіг і Шейла Лаялл Грант, дружини послів Німеччини та Великої Британії в Організації Об'єднаних Націй, випустили чотирихвилинне відео, в якому закликали Асада виступити за мир і закликати її чоловіка припинити кровопролиття в її країні.
Її критики також стверджували, що вона отримує зиск від створеного нею Фонду розвитку Сирії, благодійної установи, яка акумулює основну частину іноземних фінансів.
Згідно з інформацією, опублікованою на новинному ресурсі Syria Report, вона разом із Башаром контролювали значну частину сирійської економіки, залучаючи для цього підставних осіб.
23 березня 2012 року Європейський Союз ухвалив рішення заморозити активи та накласти заборону на поїздки для Асма Асада та кількох найближчих членів родини президента Башара Асада в рамках посилення санкцій проти сирійського уряду. Важливу роль у цьому процесі зіграли також вищезгадані електронні листи жінки. Незважаючи на введені обмеження, сама Асад має можливість подорожувати до Великої Британії завдяки своєму британському громадянству. Проте, її активи в країні залишаються замороженими на фоні зростаючих протестів проти режиму її чоловіка, в рамках європейської програми санкцій, яку Лондон підтримував після виходу з ЄС.
У 2016 році Асад повідомила російським ЗМІ, що відмовилася від угоди, яка гарантувала їй безпечний виїзд з країни, що постраждала від війни, аби залишитися поруч із чоловіком.
У 2020 році США також ввели санкції проти неї, її батьків та двох братів, Фераса і Еяда. Тодішній державний секретар Майк Помпео охарактеризував її як "одну з найвідоміших військових спекулянтів у Сирії".
Режим Асада забрав життя сотень тисяч людей, заподіявши страждання понад 14 000 ув'язнених до їхньої смерті, що призвело до наймасштабнішої кризи біженців з часів Другої світової війни. В результаті цієї трагедії половина населення Сирії була змушена покинути свої домівки.
Зрештою історія розпорядилася так, що в листопаді 2024 року вже Асма з дітьми втекла до Москви, куди пізніше приїхав і її чоловік після падіння режиму.
8 серпня 2018 року керівництво Сирії повідомило, що перша леді почала лікування раку грудей на ранній стадії. 4 серпня 2019 року Асад публічно заявила, що вона повністю одужала.
21 травня 2024 року прес-служба президента Сирії повідомила, що у Асми виявлено гострий мієлоїдний лейкоз. Це сталося після прояву ряду симптомів і клінічних ознак, які вимагатимуть від неї утриматися від активної роботи та участі у запланованих заходах у рамках лікування.
Зараз вона проходить лікування в Москві, де разом з Асмою перебуває її батько. За його словами, стан доньки стрімко погіршується, хоча лікарі дають їй 50% шансів на виживання.
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі заявив, що Асма Асад "більше не вітається в країні", та навіть припустив, що вона може незабаром втратити свій британський паспорт.
"Протягом останніх кількох днів я натрапляв на інформацію про можливе отримання Асмою Асад британського громадянства, що може призвести до її спроби в'їзду в нашу країну. Хочу зазначити, що вона підпадає під санкції і не є особою, яку ми бажаємо бачити в Великій Британії", — заявив він у парламенті.
Раніше Велика Британія позбавляла громадян громадянства за приєднання до угруповання "Ісламська держава", повідомив пресі Бадер Муса Аль-Саїф, дослідник аналітичного центру Chatham House.
"Якщо це може статися з невідомим у таборі екстремістів, я думаю, що те ж саме, якщо не більше, стосується і справи Асми Асад", - додав він.
Зі свого боку прем'єр-міністр Кір Стармер заявив, що "ще надто рано" обговорювати такий захід.
#Франція #Європа #Сполучене Королівство #Лондон #Президент (державна посада) #Організація Об'єднаних Націй #Сполучені Штати #Німеччина #Математика #Перша леді #Анджеліна Джолі #Бред Пітт #Європейський Союз #Москва #Паспорт #Докторська дисертація #Пустеля #Весілля #Фармацевтика #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Vogue (журнал) #Прогрес (історія) #Магістр бізнес-адміністрування #Долар #Сирія #Amazon (компанія) #Близький Схід #Хірург. #Башар Асад #Громадянська війна #Дамаск #Офтальмологія #Лейкемія #Московський державний університет імені М. В. Ломоносова #Араби #Королівський коледж, Оксфорд #Хафез аль-Асад #J. П. Морган #Східна Азія #Теорія чисел #Провінції #Deutsche Bank #Королівський коледж Лондона #Хомс #Майк Помпео #Марія Антуанетта