Обертання Землі виявляється більш нестабільним, ніж було передбачено: щось витягує вологу з глибин планети.

Дослідження свідчать про те, що вісь Землі зазнає невпинних змін, що веде до більш значних коливань у її обертанні, ніж передбачалося раніше. В останньому аналізі науковці запевняють, що нарешті з'ясували причини цього явища.

Глобальне потепління, про яке науковці попереджають вже багато років, призводить до затоплення низинних прибережних територій, водночас висушуючи інші райони. Найбільш суттєві наслідки цих змін виявляються у сільському господарстві та екосистемах, які залежать від рівня вологості ґрунту. Проте ці зміни можуть також впливати на положення осі Землі — науковці вважають, що це може стати ефективним методом для моніторингу глобальних змін.

У Фокус. Технології стартував новий Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб бути в курсі найактуальніших та найцікавіших новин у сфері науки!

Підвищення температури сприяє інтенсивнішому випаровуванню води з водойм та значно швидшому висиханню ґрунтів. У деяких регіонах це явище компенсується зростанням опадів, але такі випадки є досить рідкісними. Більше того, навіть на територіях, де дощів стало більше, вони часто випадають у вигляді потужних злив, що залишає ґрунт достатньо часу для висихання між дощами.

У новому дослідженні, проведеному вченими з Техаського і Сеульського університетів, вчені зосередилися на вивченні феномена втрати води з ґрунту. Результати вказують на те, що всього за два роки, з 2000 по 2002, глобальна вологість ґрунту знизилася на 1614 гігатонн. Для порівняння, Гренландія втратила близько 900 гігатонн льоду за вдвічі більший період часу. Після 2002 року вчені також зафіксували втрату вологи з надр планети, але повільнішими темпами. Усе це призвело до зміщення осі Землі на 45 сантиметрів уже до 2012 року.

Кора нашої планети може бути тонкою шкірою Землі, але вона також здатна впливати та на все тіло під нею. Наприклад, накопичення льоду в одному місці, особливо поблизу екватора, може призвести до невеликого нахилу Землі, змінивши напрямок, куди вказує вісь планети. Складно уявити, що вологість ґрунту також здатна робити це, однак, схоже, це справді так.

Ще 2021 року аналіз учених показав, що вісь Землі нахилилася сильніше, ніж могла б пояснити втрата льоду сама по собі. Дослідники вважають, що саме втрата ґрунтових вод і вологи в ґрунті є причиною решти змін.

Тепер оновлене і розширене дослідження дійшло тих самих висновків. Вчені також спробували відповісти на питання про те, наскільки сильно посуха насправді впливає на нашу планету. Модель, заснована на реконструкції з використанням рівня світового океану в період до початку змін, вказує на те, що в період між 2000 і 2002 роками ґрунт Землі втратив неймовірну кількість вологи -- вдвічі більшу, ніж за два десятиліття до того. З 2002 року втрата вологи тривала, з деякими підйомами та спадами, але набагато повільнішими темпами.

Згідно з висловлюванням співавтора дослідження, професора Кларка Вілсона з Техаського університету, різка зміна вмісту вологи в надрах планети пов'язана із значною втратою води з континентів. Дослідники вважають, що ця тенденція, ймовірно, викликана змінами в кількості опадів, а не прискореним випаровуванням. Це пояснюється тим, що зниження швидкості вітру та збільшене блокування сонячного світла аерозолями компенсували вплив підвищених температур.

Раніше Фокус писав про те, що в Землі прихований величезний запас води, який ми не бачимо: втричі більший за Світовий океан.

#Університет #Сільське господарство #Ґрунт #Моніторинг #Вода #Земля #Екосистема #Опади #Температура #Лід #Вологість #Гренландія #Озеро #Зміна клімату #Надра #Волога #Світовий океан #Випаровування #Ґрунтові води #Кора (ботаніка) #Екватор

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
"Я зовсім не можу назвати себе прихильником України". Цей рядок з твору "Розділена династія" Фабіана Бауманна.
Гранти для підприємництва: нові шанси для жінок, ветеранів та майстрів ручної роботи.
Вчені вперше зафіксували стан "сп'яніння" у шимпанзе - Техно bigmir)net
Теги