Дослідники вже давно цікавились тим, чому деякі особи здатні згадувати свої сни в найменших подробицях, тоді як інші не можуть пригадати жодної деталі. Останні результати досліджень проливають світло на цю загадку.
Нейробіологи виявили, що такі фактори, як режим сну, вік і когнітивні нахили, відіграють значну роль у запам'ятовуванні. Нове дослідження проводилося з 2020 по 2024 рік і включало понад 200 учасників у віці від 18 до 70 років, пише SciTechDaily.
Дослідження IMT School for Advanced Studies Lucca, проведене у співпраці з Університетом Камеріно, спонукало учасників записували свої сни щодня протягом 15 днів. Їхній сон і когнітивні дані відстежувалися за допомогою переносних пристроїв і психометричних тестів.
Кожному учаснику надали диктофон, щоб відразу після пробудження вони могли записати свої враження від сну. Вони мали повідомити, чи згадують, чи не згадують свій сон, чи відчували, що щось бачила під час сну, а також описати його зміст, якщо це їм вдавалося.
У процесі дослідження, учасники користувалися актіграфом — спеціальним наручним пристроєм для відстеження сну, який вимірює тривалість, ефективність та можливі порушення сну. На початку та в кінці етапу запису сновидінь вони також проходили серію психологічних тестів і анкетувань.
Що впливає на запам'ятовування снів
Згідно з дослідженнями вчених, здатність згадувати сни, яка визначається як ймовірність прокинутися вранці з образами та враженнями від сну, показує значну варіативність серед різних людей і залежить від численних чинників.
Дослідження виявило, що особи, які мають оптимістичний погляд на сни та схильність до мандрівок думками, значно частіше ділилися спогадами про свої сновидіння.
Режим сну також, відігравав вирішальну роль: люди, які переживали тривалі періоди легкого сну, мали більшу ймовірність прокинутися із чіткою картинкою своїх снів, кажуть експерти.
Цікаво, що молодші учасники демонстрували більший рівень запам'ятовування снів, тоді як люди похилого віку часто відчували "білі сни" (відчуття того, що вони бачили сон, не згадуючи жодних деталей). Це говорить про вікові зміни процесів пам'яті під час сну.
На думку нейробіологів, спостерігаються сезонні зміни, коли учасники дослідження зазначали, що взимку їхні спогади про сни були менш виразними порівняно з весняним періодом.
Результати досліджень вчених
"Наші результати свідчать про те, що запам'ятовування снів - це не лише випадковість, а відображення того, як взаємодіють особистісні установки, когнітивні риси та динаміка сну", - пояснив провідний автор дослідження, професор загальної психології в Школі IMT Джуліо Бернарді.
"Ця інформація не лише розширює наше уявлення про процеси, що лежать в основі сновидінь, але й має важливе значення для усвідомлення впливу снів на психічне здоров'я та дослідження людської свідомості", - зазначив він.
Інша науковиця та дослідниця з IMT, Валентина Ельце, підкреслила, що матеріали, зібрані в ході цього проєкту, стануть основою для майбутніх "порівнянь з клінічними групами".
"Це дозволить нам просунути дослідження патологічних змін сновидінь і їх потенційної прогностичної та діагностичної цінності", - підсумувала експертка.
OBOZ.UA раніше писав, що штучний інтелект показав, що може статися з тілом, якщо спати менш як 7 годин.
#Свідомість #Моніторинг #Патологія #Штучний інтелект #Годинник #Розум #Пізнання #Населення #Спати. #Мрія. #Лукка.