Не виготовлятимуть термінаторів: що охоплює основна військова підготовка.

Випустять з університету, але на державну службу не візьмуть.

Україна активно формує свою систему проактивного захисту, яка, за словами народного депутата Олександра Федієнка, залишиться значущою протягом усієї історії держави. Однак основною метою цієї ініціативи не є створення термінаторів. Про це він повідомив в інтерв'ю агентству УНІАН.

Існує кілька ключових аспектів, які вплинуть на те, як проходитиме теоретичне та практичне засвоєння знань і вмінь під час навчання основам військової підготовки.

Ця підготовка має замінити звичну для українців строкову службу. Тобто молоді чоловіки більше не служитимуть в армії обов'язкову строкову службу.

Прийнятий законопроєкт №12076 пропонує два формати військової підготовки для чоловіків: основну військову підготовку та початкову військову службу.

Основи військової підготовки, що стартують з вересня цього року, проходитимуть паралельно з навчанням у вищих навчальних закладах. Крім того, базова військова служба буде реалізована в якості альтернативи строковій службі і стане доступною для осіб, які не є студентами університетів.

Відповідно до законодавства, починаючи з 18 років, кожен чоловік повинен пройти базову військову службу, обравши час проходження її самостійно, однак це має відбутися до досягнення 25 років. До цієї військової служби не залучатимуть громадян, які пройшли базову військову підготовку у вищих навчальних закладах.

Термін навчання на базовій військовій підготовці буде визначено окремою постановою Кабміну.

Для осіб, які вперше планують подати заявку на зайняття державної посади, працювати в органах місцевого самоврядування чи прокуратурі, а також для всіх охочих, базова військова підготовка буде організована в навчальних центрах Збройних сил.

Тривалість базового військового навчання під час мирного часу складатиме 5 місяців, а у період війни - 3 місяці.

Новий закон також встановлює, що перед участю в практичних заняттях усі чоловіки та жінки, за винятком курсантів військових навчальних закладів та закладів, що готують поліцейських, повинні пройти медичне обстеження на добровільній основі.

За словами Федієнка, відтепер усі студенти-чоловіки в українських університетах повинні будуть пройти як теоретичний, так і практичний курс з базової загальновійськової підготовки (БЗВП). Ті, хто не дотримуватиметься цих вимог, можуть бути виключені з навчальних закладів або не отримати можливість працювати в державних органах, таких як прокуратура та інші владні структури.

Згідно з планом Міноборони, курс БЗВП розпочнеться у вересні 2025 року і триватиме 300 академічних годин, з яких 90 годин будуть відведені на теоретичні заняття, а решта - на практичне опанування здобутих знань. Студенти, які пройдуть повний курс цієї підготовки, повинні будуть скласти військову присягу.

"Теоретичний курс є обов'язковим для всіх студентів, незалежно від статі. Натомість, практичні заняття повинні проходити лише чоловіки, які здатні служити в армії за станом здоров’я. Жінки матимуть можливість брати участь у практиці тільки за власним бажанням і після проходження медичного огляду", - підкреслив заступник міністра оборони України, бригадний генерал юстиції Сергій Мельник.

За його словами, під час навчань студенти отримають базові знання з тактичної, розвідувальної та психологічної підготовки, домедичної допомоги та основ військової дисципліни. Також вони опанують навички поводження зі зброєю.

Після проходження БВП студенти складатимуть військову присягу та отримають сертифікат і військо-облікову спеціальність.

У навчальних закладах будуть викладати студентам базову підготовку військові інструктори або ветерани з досвідом участі в бойових діях. Програма передбачає також отримання навичок поводження з медичними засобами, управління дронами, тактичні дисципліни, а також обов'язкові заняття з використання зброї. Ця програма інтегруватиметься безпосередньо в навчальний процес університетів, а практичні заняття будуть проводитися як в самих закладах, так і в навчальних центрах чи на військових полігонах.

Заняття передбачають не тільки практику з вогнепальною зброєю, але й тренування в медичних та інших практичних сферах. Мета програми не полягає в перетворенні студентів на професійних військових, а скоріше у наданні їм основних навичок для особистого захисту та реагування в екстрених ситуаціях.

Щодо мобілізації, то відповідно до чинного законодавства, студенти не підлягатимуть призову до армії навіть після завершення навчання, поки не досягнуть 25-річного віку.

Міністерство освіти, у свою чергу, візьме на себе фінансування освітніх програм, включаючи придбання макетів зброї. Як зазначив Федієнко, для студентів ця підготовка буде безкоштовною, адже витрати покриває держава.

Також варто зазначити, що для осіб, які досягли 18-річного віку і пройшли або не пройшли базову військову службу чи підготовку, встановлено відстрочку до моменту досягнення мобілізаційного віку. Проте молоді чоловіки до 25 років мають можливість за власним бажанням приєднатися до Збройних Сил України на контрактній основі.

Громадяни можуть бути звільнені від проходження базового загальновійськового навчання у вищих навчальних закладах незалежно від їхньої форми власності:

Відповідно до нового закону, жінки мають можливість пройти початкову військову підготовку виключно на добровільній основі. Обов'язковий призов для них не передбачений.

Разом з тим, закон передбачає, що придатних за станом здоров'я та віком громадянок України, які добровільно виявили бажання пройти базову військову службу, беруть на військовий облік призовників за їхньою заявою лише безпосередньо перед направленням їх на базову службу.

Жінки, які мають спеціальність чи професію, що відповідає військово-обліковій спеціальності (згідно з переліком Міністерства оборони), можуть бути зареєстровані як військовозобов'язані за власним бажанням.

#Університет #Студент #Україна #Уряд України #Законодавство #Військова служба #Збройні сили України #Вищий навчальний заклад #Держава (політичний устрій) #Мобілізація #Міністерство оборони (Україна) #Державна служба #Українське незалежне інформаційне агентство #Надзвичайна ситуація #Солдате! #Військова присяга #Місцеве самоврядування #Курсант-офіцер #Сергій Мельник (політик) #Міністр оборони України #Військова підготовка #Військовозобов'язаний #Мирний час #Військова ввічливість #Вогнепальна зброя

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
Огляд Parimatch: Інноваційний майданчик азартних розваг
У печері виявили язичницький культовий центр.
Експерт вказав на чотири слабкі сторони програм в університетах.
Теги