Уряд України закликає Британію ввести вивчення української мови у шкільну програму GCSE (General Certificate of Secondary Education) для українських біженців. Близько 34 тисяч дітей з України зараз перебувають у Британії через російське повномасштабне вторгнення, але не можуть вивчати свою рідну мову.
Цю інформацію повідомляє The Guardian. Журналісти розглянули лист, надісланий Міністерством освіти України до британського міністра освіти Бріджіт Філліпсон. У документі підкреслюється, що "відновлення викладання української мови в програмі GCSE є надзвичайно важливим".
GCSE - це сертифікат про загальну середню освіту у Британії. Учні можуть самостійно вибрати деякі предмети для вивчення на курсі GCSE, проте низка дисциплін є обов'язковою - математика, англійська мова та література та природознавство.
Серед доступних для вибору предметів українська мова відсутня, натомість пропонується російська. У 1995 році в Англії, Уельсі та Північній Ірландії скасували GCSE з української мови через низький попит. Однак тепер, завдяки прибуттю тисяч біженців з України, ситуація змінилася.
"Ми глибоко стурбовані тим, що через відсутність українського GCSE багато українських дітей зазнають тиску з боку шкільного персоналу, щоб здати російський GCSE", - йдеться у листі українського міністерства освіти.
Тисячі українців у Британії підписали петицію, яка закликає до термінового запровадження українського GCSE. Вони стверджують, що мова має вирішальне значення для незалежності та ідентичності України, а також для майбутнього вразливих молодих біженців у Британії.
Департамент освіти (DfE), що займається формуванням освітньої політики у Великій Британії, дав згоду на проведення зустрічі з освітніми представниками з Києва для обговорення даної теми.
"Ми співпрацюємо з організаціями, що видають сертифікати, щоб підтримати українських студентів у здобутті кваліфікації з української мови, яка може стати корисною для їхнього навчання у Британії. Крім того, ми готові організувати зустріч з українським міністерством освіти та науки для обговорення можливостей надання додаткової підтримки," – підкреслив представник DfE.
"Численні українські підлітки, які навчаються у Великій Британії, відчувають розчарування через те, що місцеві школи заохочують їх до вивчення російської мови на рівні GCSE, водночас не надаючи можливості вивчати їхню рідну українську мову", - зазначено в статті The Guardian.
Віталій, 18-річний юнак з Чернівців, поділився своєю думкою про вивчення російської мови на GCSE, яке йому запропонувала лондонська школа. "Чому я маю вивчати російську? Я українець і прагну це демонструвати. Мова грає ключову роль для кожного з нас," - підкреслив він.
Інна Григорович, голова St Mary's Trust, мережі з 13 українських мовних шкіл у Великій Британії, закликає до повторного введення GCSE з того часу, як Росія напала на Україну в 2014 році.
"Я не знаю, чому це займає так багато часу. Це дуже засмучує. Що мені сказати своїм учням, які продовжують запитувати, коли вони зможуть скласти цей іспит? Те, що українських дітей просять скласти російський GCSE, справді дратує деяких дітей та викликає внутрішні конфлікти", - заявила вона.
Вчителька зазначила, що частина дітей планує повернутися до України після завершення конфлікту. Для того, щоб вступити до університету та розпочати кар'єру в Україні, їм необхідно мати підтвердження володіння мовою.
18-річна українка Любов зі свого боку сказала, що програма GCSE може підвищити впевненість українців у Великій Британії, оскільки вони, найімовірніше, досягнуть успіху в цьому предметі.
"Дітям складно адаптуватися до нової системи освіти, тому наявність предмета, який ви легко здасте, надасть вам упевненості", - зазначила вона.
Як повідомляв OBOZ.UA, у Великій Британії педагоги та батьки забили на сполох через стрімке зростання кількості учнів, які мають особливі освітні потреби.
#Росія #Гардіан #Сполучене Королівство #Київ #Лондон #Англія #Учитель #Україна #Уряд України #Українська мова #Біженець #Українці #Російська мова #Міністерство освіти і науки України #Математика #Знання #Природничі науки #Чернівці #Англійська мова #Уельс #Північна Ірландія