"Проблема булінгу виходить на перший план". Освітня омбудсменка розповідає про основні теми звернень до неї 18 грудня 2024 року.

Ілюстративне зображення з ресурсу Pixabay.

"Я здатен усвідомити почуття батьків, якщо уявлю себе на їхньому місці або в ролі вчителів."

Вам добре відомі труднощі, що виникають у навчальному процесі. Як можна уникнути перетворення цих труднощів на конфлікти та запобігти їх вирішенню в напруженій обстановці?

Мій шлях у педагогіці розпочався з посади вихователя в закладі дошкільної освіти, а згодом я працювала в позашкільних та середніх навчальних закладах. Це дозволило мені отримати глибоке розуміння освітнього процесу як з точки зору викладача, так і з позиції батьків, адже я є мамою двох дітей. Крім того, мій досвід управлінця допомагає мені об'єднувати ці різні перспективи. Я вмію аналізувати ситуації, ставлячи себе на місце батьків або педагогів, що дає мені можливість ухвалювати зважені рішення.

20% запитів стосуються захисту дітей, 15% - умов праці та винагороди педагогічних працівників, 10% - закриття освітніх установ.

Як тільки малеча дізнається про свої права, вони негайно починають їх відстоювати. Тоді стає необхідним нагадати їм, що, окрім прав, існують також обов'язки. Яка ж нині ситуація з захистом прав учнів?

Коли ми розміщували на сайті інформацію про права, ми одночасно розмістили інформацію і про обов'язки. Це нерозривні поняття. Права кожного завершуються там, де починаються права іншої людини. Динаміка захисту прав різна. Під час роботи першого освітнього омбудсмена на перший план виходили питання шкільної форми. У 2019 році, коли було ухвалено закон про булінг, вже це питання вийшло наперед. Під час пандемії корановірусу це було питання безпеки - захист від ковіду. Зараз є інші питання: це укриття. Проте на перший план все одно виходить булінг. Я фактично щодня розглядаю звернення про булінг, переважно між учнями - з доволі жорстокими проявами: насиллям, кіберцькуванням тощо. Це свідчить про поганий психологічний стан наших учнів. На жаль, під час війни трапляються випадки вимоги шкільної форми. Діти щодня ходять в укриття і головне тут, аби їм було тепло і зручно. Можна обмежитися правилами, аби одяг був пристойним, але не потрібно вимагати шкільну форму. Річна статистика звернень свідчить про те, що 20% із них стосуються безпеки дітей, 15% - умов та оплати праці педагогів, 10% - щодо ліквідації закладів освіти. Зараз іде ліквідація деяких закладів вищої освіти і переформатування мережі закладів загальної освіти. Це також дуже гаряче питання. Крім того, збільшилася кількість звернень (10% від загальної кількості) щодо вільного вибору форми освіти. Це пов'язано із запровадженням проєкту "Школи офлайн". Батьки активно порушують це питання і кількість цих звернень лише збільшуватиметься після того, як Міністерство освіти внесло зміни до наказів МОН, які набудуть чинності з 1 вересня 2025 року.

"Нам потрібна докладна інформація про дату, час, урок, свідків"

Скільки часу займає розгляд звернень? Які проблеми вирішуються оперативно, а які потребують тривалішого аналізу?

У нас є певна проблематика зі зверненнями. Частина заявників не формулюють факти, а зазначають оціночні судження. Нам потрібна докладна інформація про дату, час, урок, свідків. Ми намагаємося уточнювати цю інформацію без письмових запитів через електронний кабінет. Проте не всі надають нам ці уточнення. Крім того, ми завжди надсилаємо запит до іншої сторони, на яку скаржаться, щоб почути її точку зору. І вже, порівнюючи скаргу і відповідь, ми бачимо проблему, яку вирішуємо. Звісно ця паперова робота вимагає часу. Не всі відповідають вчасно. Якщо ми бачимо, що заклад не відреагував, ми звертаємося з письмовим запитом до засновника, тобто до управління освіти або до депутатів міської ради з проханням усунути те чи інше порушення.

Штрафи за булінг варіюються від 850 до 1700 гривень, проте їхня ефективність викликає сумніви.

Ви пропонуєте підвищити штраф за булінг до 10 тисяч гривень. Які санкції встановлені діючими законодавчими актами?

Ми маємо чітке визначення терміна "булінг". Це ситуація, в якій бере участь неповнолітня особа, котра може виступати в ролі як агресора, так і жертви. Лише суд може визначити факт булінгу, тоді як школа може лише оцінити ймовірність його наявності. Поліція займається збором доказів і передає їх до суду, який, у свою чергу, розглядає справу і накладає штраф. На сьогодні цей штраф коливається від 850 до 1700 гривень, що виявляється недостатньо дієвим. Часто агресори і їхні батьки не виявляють бажання вибачитися. У них бракує жалю або співчуття до постраждалої особи, а іноді навіть усвідомлення того, що їхні дії завдали шкоди іншій людині. Булінг має негативний вплив на подальше життя таких дітей. В даний час готується новий Кодекс про адміністративні правопорушення, в якому пропонується підвищити розмір штрафів за подібні правопорушення. Поточні штрафи не спонукають агресорів замислитися над своїми вчинками, адже вони можуть сплатити невелику суму і продовжувати цькувати інших.

Молоді вчителі отримують фактично мінімальну зарплату

Які можливі зміни можуть відбутися у сфері заробітної плати для педагогів?

На сьогоднішній день серед педагогів існує значне невдоволення рівнем заробітної плати. Потрібно переглянути підходи до системи оплати праці. В даний час заробітна плата складається з невеликої бази окладу, доповненої численними надбавками та доплатами. Це призводить до того, що молоді вчителі отримують фактичну зарплату на рівні мінімуму. Внаслідок цього молодь не прагне обирати професію педагога. У Міністерстві освіти розробляються нові моделі оплати праці. Значне обурення в освітян викликала "вчительська тисяча", яка була надана тільки вчителям, в той час як вихователі дошкільних закладів та позашкільні педагоги залишилися без підтримки.

Надія Лещик. Зображення: Facebook / Надія Лещик

"Вчитель повинен мати свободу в академічних питаннях, щоб самостійно визначати, що і як викладати."

Чи надходили звернення від педагогів стосовно випадків булінгу серед учнів?

Так, проте їх стає все менше. Нам бракує взаємоповаги та поваги до гідності один одного. Повага повинна бути взаємною: як з боку вчителів до учнів, так і навпаки. Важливо розрізняти поняття булінгу та дисципліни, однак встановлення порядку не повинно порушувати гідності дитини. Ми повинні прагнути до розвитку взаємоповаги. Психологічний стан як учителів, так і учнів наразі є дуже складним. На вчителів покладено багато обов'язків. Перше навантаження полягає в численних олімпіадах і конкурсах, які вимагають участі вчителів разом із дітьми, а потім ще й звітності. Функціонує велика бюрократична система. Питання: навіщо це потрібно? Можна надати вчителям необхідні матеріали, але не вимагати звітів. У вчителя має бути академічна свобода, щоб самостійно вирішувати, як і що викладати. Головне завдання вчителя полягає у навчанні та вихованні учнів.

Ініціатива щодо повторного року навчання стосується дітей, які мають суттєві прогалини у знаннях.

Яка ваша думка щодо ідеї залишати учнів з освітніми прогалинами на повторний рік навчання? Чи, на вашу думку, це може сприяти усуненню недоліків у їх освіті?

Ця ініціатива була вирвана із загального контексту. Ми дійсно маємо шалені освітні втрати, але я пропоную, щоб держава виділила субвенцію для компенсування освітніх втрат шляхом додаткових занять з окремих предметів, наприклад, із математики чи природничих дисциплін, де ми відстаємо найбільше. Зараз ця пропозиція розглядається. Ми маємо дуже багато дітей, які виїхали за кордон, де вони навчаються в школі країни-перебування. Частина намагається ще навчатися в українських закладах освіти, але це дуже складно. В інших країнах наші діти дуже часто навчаються на рік-два-три менше в класі, ніж в українській школі. Тому визнати їхні оцінки неможливо, тому що класи не відповідають. Або дитина перейшла на сімейне навчання і батьки не можуть забезпечити весь обсяг знань, який міг би дати вчитель, через брак часу і навичок. Така дитина, повертаючись в Україну, розуміє, що відстала на рік чи два і не зможе приєднатися до класу, де діти навчалися весь цей час. Тому ініціатива залишення на повторний рік стосувалася саме цих дітей, які мають дуже великі пропуски в навчанні.

Діти не встигають освоїти навчальний матеріал, і це негативно впливає на їхню мотивацію до навчання.

Діти відчувають надмірне навантаження через велику кількість домашніх завдань, що негативно впливає на якість їхнього навчання. Чи маєте ви намір зменшити обсяги навчальних програм?

Уже протягом десяти років ми обговорюємо питання спрощення освітніх програм, але, на жаль, зрушень у цьому напрямку не спостерігається. Ми стикаємося з численними складними темами, які часто не мають практичного застосування в повсякденному житті. Це означає, що освіта не завжди відповідає реаліям життя. Наразі ми продовжуємо рухатися в старому руслі, не вживаючи суттєвих заходів для спрощення навчальних планів та уникнення надмірного навантаження. Вчителі змушені проходити через велику кількість тем, що веде до того, що учні не встигають їх засвоювати, і це негативно впливає на їхню мотивацію до навчання.

Понад 40% вчителів у найближчі 5 років хочуть піти з професії

Як вирішити проблему нестачі вчителів у навчальних закладах?

Згідно з результатами дослідження, більше 40% педагогів планують залишити професію протягом наступних п’яти років. Ми провели інтерв’ю з молодими вчителями, щоб з’ясувати причини їхнього рішення. Основною причиною виявилася низька зарплата, яка не зацікавлює молодь. Інші проблеми, які вони відзначили, включають надмірну бюрократію та несприятливу атмосферу в колективі. Іноді молоді спеціалісти стикаються з нерозумінням з боку колег, і це також потребує уваги. Ми активно виступаємо за зміни в законодавстві та пропонуємо підвищення заробітних плат для вчителів.

#Булінг #Учитель #Насильство #Одяг #Україна #Школа #Сміливіше. #Facebook #Міністерство освіти і науки України #Законодавство #Вищий навчальний заклад #Папір #Уповноважений Верховної Ради України з прав людини #Українська гривня #Психологія #Мотивація #Пандемія #Середня освіта #Факт #Шкільна форма #Штраф (адміністративне стягнення) #Вирок

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
В захопленій Макіївці на Донеччині окупанти запустили новий центр для військової підготовки молоді.
Протягом періоду повномасштабної агресії число вчителів зменшилося майже на 40 тисяч, повідомляє Міністерство освіти і науки.
"Шлях динозаврів": дослідники виявили незвичайні сліди, що мають вік понад 160 мільйонів років (фото)
Теги