Міністерство освіти і науки планує внести зміни до регламенту дистанційного навчання: які наслідки це може мати для шкіл і учнів?

Які нові ініціативи може реалізувати міністерство починаючи з 1 вересня?

У період війни організація навчання учнів потребує кардинально нових підходів у порівнянні з мирними часами, і важливо встановити нові норми для цього процесу. Нещодавно Міністерство освіти і науки України вирішило вжити заходів у цьому напрямку, затвердивши оновлення до наказів, що регулюють дистанційне навчання в умовах війни, зокрема накази №1115 від 8 вересня 2020 року та №1112 від 7 серпня 2024 року. Віцепрем'єр-міністр з інновацій, освіти, науки та технологій, який також виконує обов'язки міністра цифрової трансформації, Михайло Федоров підкреслив, що з 1 вересня цього року стартує програма "Школа офлайн", яка обіцяє бути інклюзивною та адаптивною. Однак, як зауважує Альона Парфьонова, голова громадської організації "Батьки SOS", у своїй статті "Дистанційка по-новому: що вирішило МОН і які питання виникають у батьків", ефективність реалізації цієї програми значною мірою залежатиме від того, як Міністерство освіти визначить конкретні аспекти її впровадження.

Авторка статті підкреслює, що розпорядження Міністерства освіти, спрямовані на регулювання дистанційного навчання та визначення категорій учнів, яким дозволено цю форму навчання, спровокували активні обговорення серед батьків і педагогів.

Парфьонова підкреслює, що протягом року батьки та освітні фахівці активно виступають проти впровадження ініціатив Міністерства освіти і науки. Вона зазначає, що фінальні редакції наказів міністерства викликають питання щодо того, чи врахували вони думки суспільства.

Авторка статті повідомляє, що 30 народних депутатів нещодавно закликали главу українського уряду Дениса Шмигаля скасувати наказ МОН №1112 та навіть притягнути главу МОН до кримінальної відповідальності. Однак депутат Павло Сушко зазначив, що після виступу парламентарів Міністерство освіти та науки опублікувало зміни до наказу та не скасувало його.

Парфьонова зазначає, що навколо указу Міністерства освіти і науки продовжують розгорятися пристрасті. Депутат Віталій Войцехівський повідомив, що разом із колегами звернувся до генерального прокурора з проханням провести перевірку та надати юридичну оцінку наказу №1112.

Окрім цього, голова Рахункової палати Ольга Піщанська звертає увагу на те, що в разі реалізації ідеї МОН понад 180 тисяч дітей, які перебувають за кордоном та навчалися дистанційно в українських школах, ризикують залишитися поза системою освіти. Вона вказала, що після зауважень аудиторів "МОН погодилося внести зміни та зберегти дистанційну форму навчання".

На веб-ресурсі Кабінету Міністрів України була подана петиція, що закликає до скасування внесених Міністерством освіти і науки змін до наказу №1112.

"Чому так багато людей змушені підкорятися незаконним змінам, що суперечать законодавству України?" -- запитують батьки школярів у коментарях на сторінці Міністерства освіти та науки в соціальних мережах.

У Міністерстві освіти підкреслюють, що з 1 вересня цього року учні, які є внутрішньо переміщеними особами, зобов’язані відвідувати школи за місцем свого проживання. Парфьонова пояснює, що з цього моменту батьки не матимуть можливості самостійно вирішувати, де і яким чином навчатиметься їхня дитина: у новому навчальному закладі в очному режимі чи дистанційно у рідній школі.

"Для деяких дітей перехід до нової школи комфортний, проблем немає. Але що робити тим, для кого таке примусове переведення може бути травмою, хто й так ледве оговтується від переїзду або має певні психологічні труднощі через жахи війни, які довелося пережити?", - пише авторка статті.

Парфьонова зазначає, що в указах Міністерства освіти та науки не міститься положення, яке б дозволяло навчальним закладам відраховувати учнів, що навчаються дистанційно і мають статус внутрішньо переміщених осіб, або ж переводити їх на очну форму навчання відповідно до нового місця проживання.

Вона зазначає, що Міністерство освіти і науки прагне обмежити можливості учнів у доступі до дистанційного навчання. У своїх указах відомство встановило норму, згідно з якою наповненість дистанційних класів повинна становити не менше 20 учнів. Проте авторка підкреслює, що ця норма суперечить закону "Про повну загальну середню освіту", відповідно до якого в одному класі має бути щонайменше п’ять учнів.

Парфьонова зазначає, що ці зміни можуть спричинити закриття дистанційних класів у малих школах, особливо в зонах поблизу фронту, де навчаються діти, які тимчасово проживають на окупованих територіях.

Очільниця ГО "Батьки SOS" зазначає, що ініціативи міністерства можуть створити загрозу безпеці дітей у цих районах, оскільки планують повернути учнів до навчальних закладів за умови наявності укриття. Проте Парфьонова підкреслює, що в багатьох громадах, розташованих поблизу лінії фронту, укриттів або немає взагалі, або ж їх стандарти безпеки не відповідають вимогам. Крім того, шлях дітей до школи може бути небезпечним через постійні обстріли з боку ворога.

"Але нові норми наказів змусять батьків ухвалювати ризиковані рішення про очне навчання", - стверджує авторка.

Нові вимоги Міністерства освіти і науки стосовно дистанційного навчання суттєво вплинуть на самі навчальні заклади. Парфьонова підкреслює, що школам доведеться закривати класи, які не відповідають новим стандартам міністерства (хоча вони і відповідають законодавству в сфері освіти), а також зменшувати штат вчителів.

#Уряд України #Школа #Соціальна мережа #Міністерство освіти і науки України #Дистанційна освіта #Організація громади #Фільм жахів #Прокурор. #Кримінальна відповідальність #Михайло Федоров #Рахункова палата (Україна) #SOS #Павло Сушко #Обов'язковий аудитор

Читайте також

Найпопулярніше
Древко на гербі
У бібліотеку Ірландії повернули книгу, яка була втраченя більш ніж 50 років.
Акторку з популярного серіалу "Сексуальне виховання" викликали до суду у справі про сексуальне насильство: деталі ситуації.
Актуальне
Дослідження показало, що українські учні обирають навчання в закордонних університетах.
Ігор Копитін: Росія ризикнула всім, використовуючи дрони. Водночас Україна активно нарощує виробництво бойових безпілотників.
Випуск 2025: Близько 400 учнів у Литві здобули українські атестати.
Теги